Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2011.07.14 g. 23:28

„Wakacyjna historia”

weekendowe kino plenerowe Domu Spotkań z Historią 16.07–28.08.2011 skwer im. ks. Jana Twardowskiego

Już 16 lipca rusza weekendowe kino plenerowe Domu Spotkań z Historią – „Wakacyjna historia”. Do końca sierpnia na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego (róg Karowej i Krakowskiego Przedmieścia) prezentować będziemy znakomite filmy fabularne i dokumentalne, m.in. Rewers Borysa Lankosza, Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł Antoniego Krauze, Wenecja Jana Jakuba Kolskiego oraz Jeden dzień w PRL Macieja Drygasa. 
W ramach weekendowych akcji plenerowych odbywać się będą również warsztaty dla dzieci poświęcone m.in. przedwojennej Warszawie i prezentowanej w DSH wystawie Budujemy Nowy Dom. Odbudowa Warszawy w latach 1945–1952.

 

 

 

 


PROGRAM


LIPIEC
16.07 (sobota)
15.00–18.00 warsztaty dla dzieci

20.00 – Rewers , reż. Borys Lankosz, scen. Andrzej Bart, film fabularny, Polska 2009, 99’
Akcja filmu, rozgrywa się w dwóch planach czasowych – we wczesnych latach 50. oraz współcześnie. Główną bohaterką jest Sabina (Agata Buzek), „szara myszka”, która właśnie przekroczyła trzydziestkę. Matka (Krystyna Janda) próbuje za wszelką cenę znaleźć dla swojej córki odpowiedniego kandydata na męża. Całą sytuację kontroluje babcia (Anna Polony), ekscentryczna dama o ciętym języku, przed którą nie uchowa się żadna tajemnica. W przedwojennej kamiennicy pojawiają się kolejni adoratorzy. Żaden z nich nie wzbudza zainteresowania Sabiny. Pewnego dnia, „jak spod ziemi”, zjawia się uroczy, inteligentny i diabelsko przystojny Bronisław (Marcin Dorociński). Jego obecność rozpocznie serię zaskakujących zdarzeń, które ujawnią drugą stronę kobiecej natury... Znakomite zdjęcia w scenografii Warszawy lat 50.

 


23.07 (sobota)
15.00-18.00 – warsztaty dla dzieci

20.00 – Good bye Lenin, reż. Wolfgang Becker, scen. Wolfgang Becker i Bernd Lichtenberg, film fabularny, Niemcy 2003, 121’
Bohaterka filmu traci przytomność, kiedy widzi jak policjanci pałują jej syna podczas obalania berlińskiego muru i przez kilka miesięcy leży w śpiączce. Kiedy się budzi, nie ma już NRD, ale ona o tym nie wie, nadal unieruchomiona w swoim łóżku. Narratorem obrazu jest jej syn Alex. Wychowany przez matkę, komunistkę-aktywistkę, chadzający na pochody, wychowywany na dobranocce o Piaskowym Dziadku. Alex kocha matkę i w obawie o jej zdrowie tworzy przed nią iluzję dawnego świata. Cała kamienica daje się wciągnąć w tę zabawę – powszechnie lubiano energiczną szefową lokalnej organizacji partyjnej, do której wszyscy należeli. Ale odtworzyć NRD wcale nie będzie tak łatwo...

 

30.07 (niedziela)
15.00–18.00 – warsztaty dla dzieci

20.00 – Czarny czwartek, Janek Wiśniewski padł, reż. Antoni Krauze, scen. Michał S. Pruski, Mirosław Piepka, film fabularny, Polska 2011, 100’
W przejmującym obrazie Antoni Krauze przypomina jedną z najmroczniejszych kart z historii PRL-u. Widowiskową rekonstrukcję dramatycznych wydarzeń w Gdyni, zakończonych brutalną pacyfikacją manifestantów przez oddziały wojska i milicji w 1970 roku, wyróżniają nie tylko rozmach inscenizacyjny i trzymająca w napięciu akcja.

 


SIERPIEŃ
6.08 (sobota)
15.00–18.00 – warsztaty dla dzieci

20.00 – Kroniki  odbudowy Warszawy, montaż kronik z odbudowy stolicy, 20’

20.20 – Moja Warszawa, scen. i reż. Maria Zmarz-Koczanowicz, film dokumentalny, Polska 2003, 53’
Portret stolicy nakreślony na podstawie wypowiedzi jej mieszkańców: przedstawicieli artystycznej bohemy (Grzegorz Jarzyna, Tadeusz Sobolewski, muzycy z grup Hemp Gru i Molesta Ewenement), ale też „zwykłych ludzi”. Każdy z nich dzieli się z widzem własnym, subiektywnym obrazem miasta, który nosi w sobie. Składają się nań miejsca kameralne, prywatne i te najbardziej znane, uwielbiane i znienawidzone. Za muzyczną oprawę filmu posłużyły zarówno utwory hip-hopowe, jak i te starsze, doskonale ilustrujące Warszawę sprzed lat.

21.05 – Przygoda na Mariensztacie, reż. Leonard Buczkowski, scen. Ludwik Starski, film fabularny, Polska 1953, 93’
Pierwszy pełnometrażowy, kolorowy polski film. Komedia obyczajowa o życiu i pacy odbudowujących stolicę murarzy. Hanka Ruczajówna przyjeżdża z wycieczką do Warszawy. Zakochuje się w stolicy i murarzu Janku, z którym spędza wieczór podczas zabawy na Mariensztacie.

 


13.08 (sobota)
15.00–18.00 – warsztaty dla dzieci

20.00 – Jeden dzień w PRL, scen. i reż. Maciej Drygas, Polska, film dokumentalny, Francja 2006, 58’
Film jest próbą rekonstrukcji jednego dnia z życia w komunistycznej Polsce lat 60. Przez ponad 3 lata reżyser zbierał materiały do filmu wyszukując je w archiwach Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, wytwórni Czołówka, Wytwórni Filmów Oświatowych, Telewizji Polskiej, Archiwum Warszawy, zbiorach prywatnych, a także innych archiwach skąd pochodzą raporty milicyjne, sprawozdania z posiedzeń partyjnych, listy prywatne. Momenty wzruszające, śmieszne, smutne – wszystko to układa się w porażający autentyzmem obraz lat 60. – obraz systemu totalitarnego i życia w komunistycznym państwie. Znakomita muzyka Pawła Szymańskiego.

 


14.08 (niedziela)
15.00–18.00 – warsztaty dla dzieci

20.00 – filmu Wenecja, scen. i reż. Jan Jakub Kolski, film fabularny, Polska 2010, 110’
Marek kocha Wenecję. W jego rodzinie jeździ się do „wodnego miasta” od pokoleń. W Wenecji spędzali czas pradziadkowie, dziadkowie, rodzice Marka, a nawet jego 14-letni brat Wiktor. Marek ma 11 lat, zna na pamięć nazwy wszystkich placów i ulic w Wenecji, ale nigdy nie był w ukochanym mieście. Nadchodzi lato 1939 roku. Te wakacje mają spełnić wielkie marzenie chłopca. Niestety, nasila się konflikt z Niemcami, ojciec Marka trafia do armii, zaś chłopiec ląduje w Zaleszczykach nad Sanem, w rozległej willi ciotki Weroniki.

 


20.08 (sobota)
15.00-18.00 – warsztaty dla dzieci

20.00 – Motór, scen. i reż. Wiesław Paluch, film fabularny, Polska 2002 (premiera 2005), 78’
Komedia. Rok 1983. Małe miasteczko. Grupa chłopaków tworzy „sektę-wygłup” czczącą motocykle WSK, nazywane przez nich motórami. Jedynie Bazyl, młodzieniec religijny, nie od razu daje się wciągnąć w kult „motóra”. Ale i on po wielu przeżyciach zostaje wyznawcą WSK. Lata 90. Bazyl jest nadal gorliwym „motórzystą”. W czasie podróży do Warszawy postanawia dla żartu zabrać do samochodu znalezionego w rowie miejscowego alkoholika, Gawluka. W Warszawie pozostawia go na poboczu drogi. Obudzony przez przejeżdżające samochody Gawluk jest wstrząśnięty. Przekonany, że zdarzył się cud, postanawia przestać pić...

 


27.08 (sobota)
15.00–18.00 – warsztaty dla dzieci

19.00 – Kucharze historii, scen. i reż. Pèter Kerekes, film dokumentalny, Austria, Czechy, Finlandia, Słowacja 2009, 88’
Bohaterami filmu są wojskowi kucharze – dla nich nie ma raczej miejsca w podręcznikach historii. Okazuje się, że kuchnie polowe odgrywają w czasie wojen nie mniejszą rolę niż czołgi i karabiny, a zaspokajanie apetytów żołnierzy może mieć przemożny wpływ na losy świata. Bo jak mówi jedna z bohaterek filmu: „Dobrze najedzeni żołnierze wysadzają innych w powietrze o wiele lepiej niż zwykle”. Również największe konflikty międzynarodowe XX wieku – II wojna światowa, wojna w Algierii 1954–1962, rewolucja węgierska 1956 roku, najazd na Czechosłowację w 1968 roku, wojna na Bałkanach 1991-1995 – nie mogły obyć się bez udziału kucharzy, którzy czuwali na swoim posterunku przy garkuchniach. Szefowie kuchni polowych w surrealistycznym stylu zaprezentują nam m.in. jak przyrządzić paprykarz dla 74 tys. serbskich żołnierzy, coq au vin dla 500 tys. francuskich żołnierzy w Algierii, marynowane grzybki dla sowieckich okupantów w Czechosłowacji oraz… zatruty chleb dla oficerów SS. Z każdą sceną przygotowywanie jedzenia staje się coraz bardziej wyraźną metaforą walki. A określenie „mięso armatnie” zaczyna wydawać się coraz mniej przypadkowe. Nastrój absurdu i groteski nie zwalnia nas od gorzkich refleksji i niebagatelnych pytań o przepis na… życie.

 


28.08 (niedziela)
19.30 –  Beats of Freedom – zew wolności, scen. i reż. Leszek Gnoiński i Wojciech Słota, film dokumentalny, Polska 2009, 75’
Niezwykły dokument, w którym legendy polskiej muzyki rockowej, m.in. Krzysztof Skiba, Kazik Staszewski, Muniek Staszczyk, Kora Jackowska oraz Jurek Owsiak i Marek Niedźwiecki – opowiadają o latach lat 80. – o działaniach reżimu politycznego wobec środowiska muzycznego, tworzeniu enklaw młodzieżowej wolności, czasach buntu i o muzyce, która stała się częścią historii. Film zawiera archiwalne zdjęcia z festiwali w Jarocinie.


Organizator: Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa, www.dsh.waw.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy