Postanowiliśmy się przyjrzeć rzece, wokół której skupiliśmy wszystkie zdarzenia związane z festiwalem Przemiany.
Poszukujemy odpowiedzi na pytania:
Na podstawie obserwacji chcemy odkryć najważniejsze dla warszawiaków miejsca na obu brzegach, sprawdzić, jakie warunki i okoliczności skłoniłyby ich do częstszego przebywania nad rzeką, a także znaleźć tematy do dalszych badań. Zwieńczeniem projektu będzie multimedialny raport, który zostanie opublikowany po zakończeniu festiwalu na stronie www.przemianyfestiwal.pl. Trafi on też w ręce władz miasta Warszawy
Socjologia Wisły składa się z kilku elementów:
PO_WODY
Artystyczno-statystyczna aplikacja internetowa pozwalająca mieszkańcom wyrażać swoje opinie o Wiśle. Pod adresem www.przemianyfestiwal.pl/po_wody, można dzielić się swoimi spostrzeżeniami związanymi z Wisłą. Zachęcają do tego również dostępne w warszawskich klubach pocztówki. Dane zebrane w czasie działania aplikacji będą udostępnione i „zmaterializowane” podczas festiwalu.
Socjopocztówka - warsztaty socjologii wizualnej
Terenowe eksperymenty fotograficzne, dzięki którym można się dowiedzieć, czym jest socjologia wizualna i poznać metody przez nią stosowane. Uczestnicy warsztatów sprawdzą, jak określone miejsca wpływają na zachowania i odczucia przebywających w nich osób. Swoje obserwacje uwiecznią na zdjęciach. W ten sposób powstanie materiał dokumentalny o nabrzeżu rzeki i odwiedzających je ludziach. Wymagana jest rejestracja. Zapisy na warsztaty prowadzone są na stronie: http://www.przemianyfestiwal.pl/#program/warsztaty-socjologia-wizualna/?&_suid=563
Mapa miejsc nad Wisłą
Na ścianie łączącej planetarium z budynkiem Centrum zostanie rozwieszona wielka mapa brzegu Wisły. Korzystając ze specjalnych barwnych naklejek, każdy będzie mógł na niej zaznaczyć ważne dla siebie punkty. Kolory zobrazują emocje związane z danymi miejscami – poza terenami szczególnie lubianymi, można będzie wskazać również te nieatrakcyjne. Zebrane w ten sposób dane zostaną opisane w raporcie.
Festiwal Przemiany odbędzie się w Warszawie w dniach 1-4 września. W programie imprezy znajdą się wydarzenia o charakterze artystycznym, naukowym, warsztatowym i dokumentalnym. Będą się one odbywać jednocześnie po obu stronach Wisły: w Centrum Nauki Kopernik, Cudzie nad Wisłą, na nadwiślańskim nabrzeżu i w starej części Pragi Północ. Każdy projekt ma kuratora sprawującego nad nim autorską opiekę. Za całość festiwalu, realizowanego dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy, odpowiada Centrum Nauki Kopernik.
Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny. Szczegóły: www.przemianyfestiwal.pl.