Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2011.11.08 g. 20:04

Głosy w Kordegardzie

Spotkanie „Wiersze o lecie" z poetami: Adamem Wiedemannem i Piotrem Sommerem//prowadzenie: Bronisław Maj – godz. 18:00 Koncert zespołu MARYNA C. – godz. 20:00

GŁOSY W KORDEGARDZIE
17 listopada 2011
WSTĘP WOLNY

 

 

 

 

 

Zespół MARYNA C.
ALTERNATYWA POETYCKA
Śpiew, skrzypce: Paula Kinaszewska
Gitara elektryczna, akustyczna i klawisze: Bartłomiej Woźniak
Gitara akustyczna i handsonic: Hipolit Woźniak
MUZYKA: Bartłomiej Woźniak/Hipolit Woźniak/Marcin Zieliński
TEKSTY: Marina Cwietajewa
PREMIERA PŁYTY 9.12.2011

 

Zespół tworzy piosenki do tekstów Mariny Cwietajewej. To co gramy i śpiewamy to poezja, ale w bardzo współczesnym, przebojowym wydaniu. Bardziej dynamiczna i odważna. Dlatego nazywamy to, co robimy Alternatywą Poetycką. Muzyka stanowi fuzję folku, rocka alternatywnego i bluesa.

 

Przybliżamy w naszym projekcie genialne, często nieznane teksty rosyjskiej poetki Mariny Cwietajewej, tworzącej w pierwszej połowie XX w. Od jej imienia zespół wziął swą nazwę – Maryna C.

 

„Jedni są z głazu, drudzy są z gliny
A ja błyskam i srebrzę się cała
Moja rzecz – zdrada, imię – Maryna,
Ja – morska piana niestała.”

 

Główna pomysłodawczyni projektu to wokalistka i aktorka – Paula Kinaszewska, związana z teatrami warszawskimi: Teatrem Narodowym, Teatrem Studio, Laboratorium Dramatu, nagrodzona za debiut przez krytyków teatralnych nagrodą im. Andrzeja Nardellego w 2000 r., występująca też w filmach i serialach.
Muzykę skomponowali dwaj młodzi współcześni kompozytorzy - bracia Bartłomiej i Hipolit Woźniakowie, którzy także towarzyszą artystce podczas koncertu. Na gitarze akustycznej i handsonicu - Hipolit Woźniak, a na gitarze elektrycznej, akustycznej i syntezatorze -Bartłomiej Woźniak, kompozytor piosenek i muzyki filmowej i teatralnej. Zespół zakończył właśnie pracę nad płytą, na której znajdzie się 12 utworów. Na płycie usłyszymy obok wymienionych muzyków także Fabiana Włodarka – akordeonistę i pianistę oraz Roberta Siwaka grającego na instrumentach perkusyjnych. Płyta wyjdzie na początku grudnia.


.

„Twoje imię – ptaszyna w rękach,
Twoje imię – zimno sopelka,
Jedno jedyne ust poruszenie,
Twoje imię – sylaba, drgnienie,
Schwytana w locie piłeczka,
W ustach srebrny dźwięk dzwoneczka.”

 

PAULA KINASZEWSKA
Aktorka teatralna i filmowa, a także śpiewająca. Pochodzi z Gdańska. Skończyła szkołę muzyczną I stopnia w klasie skrzypiec. Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie (1999). W Teatrze Narodowym współpracowała m.in. z Kazimierzem Kutzem i Zbigniewem Zamachowskim. W głośnej „Operetce” Gombrowicz w reż. Jerzego Grzegorzewskiego zagrała Albertynkę. Następnie aktorka Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie współpracowała m.in. z Anną Augustynowicz, Michałem Zadarą, Agnieszka Olsten. Brała udział w Festiwalu Studenckim FAMA z piosenkami Agnieszki Osieckiej, a także w kilku edycjach Niekabaretu Macieja Nowaka w Teatrze Wybrzeże. Zrealizowała recitale „Nad ranem w barze Pernambuco” (później znany pod tytułem „miłość@tango.bar”) oraz „Portret kobiety w rytmie tanga”. Śpiewała w spektaklu „Upiorne kantyczki” w reż. Jerzego Satanowskiego w Teatrze na Woli w Warszawie. Współtworzyła Kabaret ‘Na koniec świata’ w Laboratorium Dramatu. „Maryna C.” to kolejny projekt muzyczny w jej karierze.

 

BARTŁOMIEJ WOŹNIAK
Gitarzysta, kompozytor, reżyser dźwięku i sound designer. Swoją grę na gitarze szkolił pod okiem Piotra Lemańskiego i Leszka Potasińskiego na Wydziale Muzyki Jazzowej w Państwowej Szkole Muzycznej II st. im. F. Chopina w Warszawie. Studiował także w Prywatnej Szkole Muzyki Rozrywkowej im. Krzysztofa Komedy w Warszawie w klasie Grzegorza Gałuszki i Krzysztofa Fetrasia. Absolwent Wydziału Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej im. F. Chopina na kierunku Film i Muzyka Rozrywkowa. Jako reżyser dźwięku współpracował z wieloma twórcami m.in. z Tomaszem Bagińskim przy filmie „Katedra, Feliksem Falkiem, Maciejem Ślesickim, Jackiem Borcuchem, Leszkiem Wosiewiczem.

 

HIPOLIT WOŹNIAK
Rocznik 84, kompozytor, gitarzysta, instrumentalista, muzyk wszechstronny. Jego ulubione instrumenty to handsonic, gitara klasyczna, elektryczna i basowa, perkusja, klawisze i wiolonczela, ale czego nie dotknie, gra mu w rękach. Związany artystycznie z praskim SKŁADEM BUTELEK. Skomponował muzykę do kilku spektakli teatralnych i filmów. Gra w zespole NIC WIELKIEGO, a obecnie w projekcie Maryna C.

 

MARINA CWIETAJEWA
Urodziła się w Moskwie 1892 r. W dzieciństwie uczyła się gry na pianinie, ale to nie muzyka była jej przeznaczona. Tuż przed maturą rzuciła szkołę. Pierwszy tomik wierszy wydała za pieniądze ojca. W wieku 18 lat wyszła za mąż, za młodszego od niej o rok żydowskiego poetę Siergieja Efrona i wkrótce urodziła córeczkę, Ariadnę. Nie była wierna mężowi, miała wielu kochanków zarówno realnych, jak i wiele miłości listownych, dwie największe z Borysem Pasternakiem i Reinerem Marią Rilke. W wieku 22 lat związała się ze starszą od siebie o 8 lat poetką Sofią Parnok. Związek ten budził ogólne zgorszenie nawet w środowisku moskiewskiej bohemy. Po kilku miesiącach Marina wróciła do męża i wkrótce urodziła drugą córkę, Irinę. Podczas rewolucji 1917 Siergiej opowiedział się po stronie carskiej monarchii i walczył z bolszewikami. Marina została sama, z córkami. Aby przeżyć, wyprzedawała starą biżuterię, książki i ustawiała się w kolejkach do punktów pomocy społecznej po jedzenie dla dzieci. Niedożywiona trzyletnia Irina źle się rozwijała i wkrótce zdesperowana Marina oddała ją do przytułku dla dzieci, gdzie niedługo potem córeczka zmarła z wycieńczenia. Do końca Marina miała wyrzuty sumienia. Przez 17 lat żyła z mężem na emigracji - 3 lata w Pradze, 14 lat w Paryżu, gdzie rodził im się syn, Mura. Ostatni tom wierszy wydała w 1928 r. W końcu wróciła do Moskwy. Córkę Ariadnę, która stała się działaczką czerwonych, zesłano na Północ. Męża rozstrzelano we Francji za szpiegostwo. W 1941 roku wysłano Marinę z synem do zapadłej wioski w Republice Tatarskiej - Jełabugi. W wieku 47 lat Marina Cwietajewa popełniła samobójstwo. Jej syn zginął na froncie trzy lata później w wieku 19 lat.
(na podstawie: „Marina Cwietajewa - moja rzecz zdrada” Donaty Subbotko)



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy