Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wstęp Wolny

2012.06.27 g. 19:51

Debata Morowe Panny w MPW


Debata „Kim są Morowe Panny?” organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się w sobotę, 30 czerwca na „Skwerze” – filia CAFT przy Krakowskim Przedmieściu.

Współczesny obraz Morowych Panien  - debata Muzeum Powstania Warszawskiego

 

Historycy, psychologowie, socjologowie i kulturoznawcy spróbują odpowiedzieć na pytanie, jakie są współczesne „kobiety z charakterem”. Podczas debaty zostaną zaprezentowane wyniki badania ankietowego poświęconego dzisiejszym Morowym Pannom. Spotkanie poprowadzi Katarzyna Kolenda-Zaleska.

 

Wielopłaszczyznowy projekt „Morowe Panny” poświęcony został kobietom, nie tylko tym z czasów Powstania Warszawskiego, ale także współczesnym. Jednym z elementów kampanii jest spotkanie z naukowcami, modelowymi Morowymi Pannami i przedstawicielami Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas interdyscyplinarnej debaty „Kim są Morowe Panny?” zostaną zaprezentowane nowoczesne postawy, zjawiska oraz główne działania, a także kierunki rozwoju kobiet w kształtowaniu tożsamości miasta. Wszystko osadzone w kontekście historycznym. Uczestnicy debaty podejmą się odpowiedzi na pytania:
jak zmienił się obraz kobiecości od powstania styczniowego do chwili obecnej? Czym różnią się Morowe Panny z Powstania Warszawskiego
od tych żyjących współcześnie?

 

W ramach projektu Muzeum Powstania Warszawskiego – Morowe Panny, chcemy spojrzeć na kobiecość z szerszej perspektywy. Nie tylko w ujęciu historycznym, ale także socjologicznym, filozoficznym i antropologicznym. Pragniemy wspólnie przedstawić obraz współczesnych Morowych Panien. Zastanowić się jak żyją, jak działają, czy i jak wpływają na charakter, a także tożsamość miasta – mówi Jan Ołdakowski, Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

 

W debacie udział wezmą:

 

  • prof. Grażyna Borkowska (PAN),
  • dr Magdalena Gawin (PAN),
  • dr Aneta Gawkowska (UW),
  • Maria Rotkiel
  • dr Paweł Rodak (UW).

 

Tematami wystąpień będą m.in. kobiety w sytuacjach ekstremalnych podczas II wojny światowej i w okresie powojennym, czy prezentacja wyników ankiety realizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego na przełomie maja i czerwca. Badanie miało na celu odpowiedź na pytanie, kim są współczesne Morowe Panny, jakie są ich priorytety i wartości, co je dzieli, a co łączy z kobietami walczącymi w Powstaniu Warszawskim.

 

Debacie „Kim są Morowe Panny?” towarzyszyć będzie wernisaż fotografii Tomasza Sikory „Morowe Panny, czyli współczesne portrety niewiast dzielnych” i prezentacja akcji miejskiej Mariusza Libla.
Wstęp z zaproszeniami.

 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w debacie „Kim są Morowe Panny?” - sobota, 30 czerwca 2012, godz. 12:00-15:00, „Skwer” – Filia Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, ul. Krakowskie Przedmieście 60a.


Wstęp wolny.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy