Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2008.10.25 g. 22:12

Zaolzie w XX wieku

Dyskusje, wystawa, publikacje

Ośrodek KARTA i Dom Spotkań z Historią zapraszają na dyskusję pod hasłem Zaolzie w XX wieku – spór polsko-czeski w dniu 30 października o godz. 18.00 – w Domu Spotkań z Historią w Warszawie (ul. Karowa 20), współorganizatora wydarzenia.


W dyskusji wezmą udział m.in.

 

  • prof. Mečislav Borák z Uniwersytetu Śląskiego w Opawie,
  • Jerzy Kronhold, Konsul Generalny w Ostravie,
  • Krzysztof Szelong, dyrektor Książnicy Cieszyńskiej.

 

Swój udział zapowiedział Ambasador Republiki Czeskiej w Rzeczpospolitej Polskiej Jan Bechter.

 

Debata jest częścią projektu Zaolzie w XX wieku, którego główną intencją jest polsko-czeski dialog na temat wspólnej przeszłości – by ułatwić wzajemne zrozumienie wydarzeń XX wieku; w rocznice: 90. (październik–listopad 1918), 70. (październik 1938) i 40. (sierpień–październik 1968) najcięższych, kryzysowych momentów historii.

 

O godz. 17.30 dyskusja zostanie poprzedzona pokazem unikatowych polskich filmów propagandowych z września, października i listopada 1938 roku, poświęconych wydarzeniom związanym z historią Zaolzia. Obrazy opisują przebieg wydarzeń z polskiej perspektywy. Pokazują dni poprzedzające wybuch konfliktu, wiec na placu Piłsudskiego w Warszawie, wkroczenie polskich wojsk na Zaolzie, reakcje miejscowej ludności, wizytę marszałka Rydza-Śmigłego. Ostatnim elementem jest defilada Zaolziaków w Warszawie – 11 listopada 1938 roku.

 

W trakcie wydarzenia nastąpi wernisaż wystawy portretów Polaków i Czechów mieszkających na Zaolziu – Tożsamość. Zaolzie, autorstwa Moniki Bereżeckiej i Moniki Redzisz, znanych jako duet Zorka Project.

 

Portrety są przedstawieniem różnych pokoleń i narodowości ludzi mieszkających na Zaolziu. Autorki zdjęć spotkały się z kilkunastoma osobami, które opowiedziały im swoje historie, związane z poczuciem tożsamości. Okazało się, że niemal każdy ma odmienną wizję swojej przynależności narodowej. Mieszkańcy Zaolzia: Polacy, Czesi, Ślązacy, Żydzi – tworzą niecodzienną, barwną mozaikę, a ich życie opowiedziane fotograficznymi kadrami, jest świadectwem wielokulturowości i wyjątkową opowieścią o Śląsku Cieszyńskim. Wystawa wpisuje się w projekt Zaolzie w XX wieku i w styczniu 2009 roku prezentowana będzie w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.

  

Patronat Honorowy:

 

  • Ambasador Republiki Czeskiej w Rzeczpospolitej Polskiej Jan Sechter
  • Ambasador Rzeczpospolitej Polskiej w Republice Czeskiej Jan Pastwa

 

Organizatorzy:

 

  • Ośrodek KARTA
  • i Dom Spotkań z Historią

 

Informacje:

 

      Helena Sienkiewicz

      Kierownik Promocji

      Ośrodek KARTA

      ul. Narbutta 29

      02-536 Warszawa

      tel. (48-22) 848-07-12

      kom. (48) 694–125–823

      www.karta.org.pl

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy