Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2008.12.08 g. 21:18

Tadeusz Dominik. Za oknem jest ogród - wystawa w Królikarni


Tadeusz Dominik. Za oknem jest ogród…

● 28.11.2008–18.01.2009 ●

 

Nie traktuję swojej twórczości jako posłannictwa. Dla mnie jest to fascynująca zwyczajność, wypełniająca życie. Chciałbym, aby każdy mój obraz był, jak napisałem w którymś z katalogów, „obrazem, z którym obcuje się jak z przyjacielem, a w szczęśliwym przypadku, bez którego życie jest uboższe”.
        Tadeusz Dominik
...........................


Prezentowana w Królikarni wystawa została przygotowana z okazji 80. rocznicy urodzin artysty. Obejmuje ponad 140 prac ze wszystkich okresów twórczości Profesora Tadeusza Dominika, uznawanego za jednego z najwybitniejszych współczesnych malarzy polskich. Na ekspozycji pokazane zostanie malarstwo, grafika, w tym komputerowa, oraz tkanina artystyczna i ceramika. Jest to pierwsza tak duża prezentacja dorobku artysty.

Tadeusz Dominik urodził się w 1928 roku. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1946–1951. Dyplom uzyskał w pracowni prof. Jana Cybisa w 1953 roku. Dwukrotnie, w latach 1971–1974 oraz 1987–1989 był dziekanem Wydziału Malarstwa warszawskiej Akademii. Debiutował w 1951 roku na VII Wystawie Plastyki w Radomiu. W 1956 reprezentował Polskę na XXVIII Biennale Sztuki w Wenecji cyklem drzeworytów „Macierzyństwo”; był to jego debiut zagraniczny. Był m.in. pierwszym laureatem nagrody im. Jana Cybisa (1973) i stypendystą Ford Foundation (1962). Wielokrotnie pokazywał swoje prace: w swoim dorobku ma niemal 90 wystaw indywidualnych i ponad 340 zbiorowych w Polsce i za granicą. Jego prace znajdują się w wielu prestiżowych muzeach i galeriach na świecie (m.in. w nowojorskim Museum of Modern Art, Museum Albertina w Wiedniu, Stedelijk Museum w Amsterdamie) oraz w Polsce (w Muzeach Narodowych: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Szczecinie, w Muzeum Sztuki oraz w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi). Za osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych 7 czerwca br. Tadeusz Dominik otrzymał Doroczną Nagrodę przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Prezentowana retrospektywna wystawa stanowi próbę podsumowania dorobku Dominika. Charakterystyczne motywy tej twórczości – najczęściej owalne formy lub plamy o nieregularnych kształtach, w ostatnich obrazach coraz wyraźniej zdefiniowane, oraz kolorystyka artysty są łatwo rozpoznawalne. Ale czy naprawdę znamy tę twórczość? Jej pozorna jednolitość kryje malarską różnorodność i wielowątkowość, począwszy od wczesnych prac analizujących materię malarską, poprzez te, w których widoczna jest synteza form i barw bliska abstrakcji lirycznej, po dominującą w ostatnich pracach dekoracyjność. Warto też przypomnieć, zwłaszcza w kontekście miejsca, w którym wystawa jest prezentowana, że dla artysty źródłem inspiracji najczęściej był pejzaż. Tłem dla wystawianych prac, ich swoistym przedłużeniem, jest ogród Królikarni. Powtarzając za Tadeuszem Różewiczem: Za oknem jest ogród...

 

Twórczość Dominika nie kwestionuje bieżących tendencji w malarstwie, nie wytycza nowych dróg, ale czy rzeczywiście jest ona przeznaczona jedynie „do naszych mieszkań”, jak to kiedyś deklarował sam artysta? Jest to malarstwo odwołujące się do tradycyjnych wartości – kultury malarskiej spod znaku Matisse’a, polskich kolorystów, czerpiące z abstrakcji, przede wszystkim lirycznej, dokonujące syntezy. To twórczość optymistyczna i naturalna, na co już kilkadziesiąt lat temu zwrócił uwagę Zbigniew Herbert, upatrując w tych cechach związków ze sztuką ludową. Więc może jest to sztuka zbyt optymistyczna i prosta dla dzisiejszego odbiorcy? Teoretycy i kolekcjonerzy cenią przede wszystkim wczesne prace artysty z lat 50. i 60., natomiast w „naszych małych mieszkaniach” najwięcej jest ostatnich obrazów Dominika. Czy należałoby zatem te dwie postawy skonfrontować?

T

adeusz Dominik – w przeszłości barwna postać życia artystycznego, przyjaciel malarzy i poetów, m.in. Herberta i Grochowiaka, pozostaje obecnie nieco z dala od głównego nurtu polskiej sztuki. Pracuje w zaciszu swojej pracowni, konsekwentnie podążając własną drogą.

 

Prezentowane na wystawie dzieła artysty wypożyczone zostały ze zbiorów największych polskich muzeów (z Muzeów Narodowych: w Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu, z Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeów Okręgowych: w Toruniu i Bydgoszczy oraz z Centralnego Muzeum Włókiennictwa w Łodzi), galerii (m.in. z Zachęty Narodowej Galerii Sztuki) oraz z kolekcji prywatnych.

 

Honorowy patronat nad wystawą objął Pan Bogdan Zdrojewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Wystawie towarzyszy obszerny katalog zawierający opracowanie większości prac Tadeusza Dominika z prywatnych, galeryjnych i muzealnych kolekcji, który został przygotowany wspólnie z Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej.

 

Wystawa powstała przy współpracy z Fundacją Polskiej Sztuki Nowoczesnej oraz Miastem Stołecznym Warszawa.

 

Kuratorki wystawy: Magdalena Wicherkiewicz i Paulina Rymkiewicz


ZAPRASZAMY

 

Oddział Muzeum Narodowego w Warszawie
ul. Puławska 113 a, 02-707
tel. (22) 843 15 86, fax (22) 853 69 53
www.krolikarnia.mnw.art.pl
krolikarnia@mnw.art.pl
godziny otwarcia: wtorek, środa, piątek, niedziela: 10.00–16.00
czwartek, sobota: 10.00–18.00
poniedziałek: nieczynne



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy