Imprezę po raz pierwszy w końcu roku 2008 zorganizował – jako pomysłodawca – teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. W rzeszowskim Teatrze mieści się jedyna stała ekspozycja dzieł profesora Józefa Szajny, a w stałym repertuarze teatru jest „Debalage” – spektakl wg scenariusza Szajny i przez niego wyreżyserowany (warto odwiedzić Rzeszów, by zobaczyć to przedstawienie).
Józef Szajna, jeden z twórców awangardy, zdecydował się użyczyć nazwiska festiwalowi promującemu dzieła awangardowe, powstałe przy udziale techniki elektronicznej. Gdyby nie śmierć Profesora, otwierałby pierwszą edycję Festiwalu.
Na konkurs nadesłano video-clipy, animacje komputerowe i prace z grafiki komputerowej. Przyszło około 100 prac, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. W planach jest stworzenie z ww. prac między innymi portalu internetowego, prezentującego najnowsze osiągnięcia techniki elektronicznej.
Jury pod przewodnictwem Jana Nowickiego wybrało 8 prac (poniżej). Zwycięskie prace zostaną zaprezentowane w Warszawie właśnie 12 stycznia.
Krótkie filmiki na ekranie są bardzo różne w sposobie narracji i plastycznym ujęciu.
Warto to zobaczyć. Nowoczesna sztuka zamienia pędzel na mysz.
Protokół z posiedzenia Jury I Multimedia Szajna Festiwalu
W dniach 28-30 listopada 2008 r. w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie obradowało Jury pod przewodnictwem Pana Jana Nowickiego, w składzie: Andrzej Celiński, Czesław Czapliński, Ernst Age Johnson, Jerzy Karpiński, Władysław Serwatowski, Przemysław Tejkowski.
Jurorzy zdecydowali aby przyznać trzy nagrody w kategorii grafiki komputerowej, oraz w kategorii prezentacji filmów multimedialnych trzy nagrody i dwa wyróżnienia.
Grafiki Komputerowe – Nagrodzeni
Prezentacja filmów multimedialnych – Nagrodzeni
Wyróżnieni:
W pokazie wezmą udział przedstawiciele jury i niektórzy z nagrodzonych artystów – po pokazie dyskusja.
Wstęp wolny
Dodatkowo 19 stycznia 2009 r. o godz. 15.00