Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2009.03.06 g. 15:08

Łatgalia - kraina łotewskich Polaków

W fotografiach Krzysztofa Hejke

Zaproszenie na otwarcie wystawy w Domu Polonii 10 marca (wtorek) 2009 g. 17.00


Maciej Płażyński 

Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”

 

J.E. Alberts Sarkanis

Ambasador Republiki Łotewskiej w Warszawie

 

mają zaszczyt zaprosić na otwarcie wystawy

 

Łatgalia - kraina łotewskich Polaków

w fotografiach Krzysztofa Hejke

 

10 marca 2009 r. (wtorek) o godz. 17.00
w Domu Polonii w Warszawie przy ul. Krakowskie Przedmieście 64.
Wystawa przygotowana przy współpracy
Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy i Domu Kultury Śródmieście.

 

Inflanty polskie, Księstwo Inflanckie, województwo inflanckie Łatgalia, Latgalia, Podźwinie – to nazwy krainy na północno-wschodnich kresach I Rzeczypospolitej, której losy związały się z Polską w czasach Zygmunta Augusta - ostatniego władcy z dynastii Jagiellonów.

 

Po sekularyzacji zakonnego państwa w Inflantach i licznych wojnach z Rosją i Szwecją do Rzeczypospolitej trwale przyłączono południową część Inflant, której status ostatecznie uregulował Sejm w 1677 r. Utworzono wówczas województwo inflanckie, należące wspólnie do Korony i Litwy, zwane Księstwem Inflanckim ze stolicą w Dyneburgu, które posiadało wojewodę i kasztelana, a na sejm koronny wysyłało 6 posłów.

 

W województwie inflanckim zachował swoją pozycję Kościół katolicki, wyparty w innych częściach dawnych Inflant niemal całkowicie przez luteranizm. Obok świeckiego duchowieństwa działali tu, wspierani fundacjami arystokracji, dominikanie i jezuici.

 

Do starych, niemieckich rodów rycerskich, osiadłych na tej ziemi jeszcze w czasach zakonnych - Platerów, Manteufflów, Weyssenhoffów, Tyzenhauzów, Borchów, Hylzenów, Liwenów, Mohlów - dołączyli przybysze z Litwy i Korony - Potoccy, Sapiehowie, Chodkiewiczowie, Sołtanowie, Karniccy, Szadurscy i inni. Stając się dla sąsiadów swego rodzaju wzorcem kultury, obyczaju i wiary doprowadzili do szybkiej i gruntownej polonizacji i rekatolizacji niemieckiej arystokracji. Województwo inflanckie, jako część Rzeczypospolitej, przestało istnieć w 1772 r. zagarnięte przez Rosję w pierwszym rozbiorze Polski.

 

Na wystawie znajdą Państwo uchwycone okiem fotografa niepowtarzalnie urokliwe piękno natury, zachowane zabytki, zapomniane i owiane tajemnicą miejsca oraz portrety, żyjących nad Dźwiną od pokoleń mieszkańców Łatgalii.

Wystawa prezentowana będzie na standach przed budynkiem przy Krakowskim Przedmieściu 64 oraz w holu Domu Polonii do końca marca br. Zapraszamy!

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy