Sztuka i religia epoki kamienia – kultura Cucuteni – pod tym tytułem otwarta została 16 września wystawa pod patronatem:
Celem wystawy jest prezentacja po raz pierwszy całych kolekcji ukazujących rozwój kultury starożytnych - neolitycznych społeczeństw sprzed ok. 5 tysięcy lat, ich życia, wierzeń i sfery artystycznej. Bazą źródłową wystawy są bezcenne zespoły zabytków o ogromnej wartości historycznej, zebrane ze zbiorów muzeów rumuńskich, głównie mołdawskich. Ich przedstawienie w Warszawie jest jednocześnie pokazem prawdziwych dzieł kultury materialnej i duchowej prehistorycznych populacji zamieszkujących ziemie dzisiejszej Rumunii, ukazać wpływy tej cywilizacji na rozwój ościennych ośrodków z tej części Europy, jak i popularnonaukowym wykładem dla młodzieży szkolnej i wszystkich miłośników prehistorii i historii. Ponadto celem ekspozycji jest także stworzenie możliwości zapoznania się z oryginalnymi zabytkami dla bardzo licznego archeologicznego środowiska akademickiego.
Ewenementem wyróżniającym cywilizację Cucuteni jest malowana ceramika z ornamentyką w postaci spirali, meandrów, wstęg, owali, girland, trójkątów, rombów oraz wyobrażenia antropomorficzne i zoomorficzne.
Praktyki religijne zajmowały szczególne miejsce w życiu społeczności kultury Cucuteni. Opierały się one na kulcie urodzaju i płodności. W wielu wyobrażeniach w plastyce przedstawiano Wielką Boginię – Boginie Matkę, Matkę Ziemię. Na stanowiskach cywilizacji Cucuteni odkryto tysiące figurek żeńskich łączonych z tym kultem.
Państwowe Muzeum Archeologiczne w Warszawie zaprasza miłośników prehistorii i historii do zapoznania się z tą niezwykłą kulturą. Wystawie towarzyszą zajęcia muzealne dla dzieci szkół podstawowych, gimnazjum i średnich.
Muzeum mieści się w budynku Arsenału, jednym z najstarszych zabytków Warszawy, przy ulicy Długiej, tuż przy stacji Metro Arsenał.
Wejście na wystawę od Ogrodu Krasińskich
Godziny otwarcia wystawy:
Zapisy grup: tel. 0-22 831 15 37