Ze względu na wyjątkowość jubileuszu, wystawa została wzbogacona dodatkowymi eksponatami, wypożyczonymi z zaprzyjaźnionych instytucji muzealnych.
Przybliżamy Państwu, w historycznym budynku Podchorążówki, postać charyzmatycznego artysty, a zarazem skutecznego ambasadora spraw polskich na arenie międzynarodowej i jednego z głównych twórców niepodległości Polski 1918 roku.
W latach młodości Ignacy Jan Paderewski koncentrował się w dużej mierze na komponowaniu. Zupełnym unikatem są prezentowane w Łazienkach Królewskich
Jego dwa autografy muzyczne. Album Majowe z 1884 r., dedykowane było Anecie Jessipowej – pianistce, żonie słynnego pedagoga Teodora Leszetyckiego, u którego kształcił się Paderewski. Humoreski koncertowe, powstałe dwa lata później, zawierają słynnego Menueta G –dur, miniaturę fortepianową bardzo popularną i chętnie wykonywaną także dzisiaj.
Te cenne dzieła prezentować będziemy, dzięki uprzejmości Muzeum Fryderyka Chopina i Towarzystwa im. Fryderyka Chopina, których są własnością, jedynie przez 6 tygodni.
Uznanie dla talentu Ignacego Jana Paderewskiego potwierdzają liczne trofea artystyczne, w tym wieńce laurowe, jakie otrzymywał koncertując na całym świecie, m.in. we Lwowie, Kijowie, Paryżu, Montrealu czy Nowym Jorku.
Jesienią 1910 r., Ignacy Jan Paderewski brał udział w I Zjeździe Muzyków Polskich w ramach obchodu stulecia urodzin Fryderyka Chopina, we Lwowie. Wygłosił wówczas słynną Mowę o Chopinie, której wydanie z 1926 r. prezentujemy w naszym Muzeum.
Wybrane programy koncertowe, wałki pianolowe z nagraniami Mistrza i przykład edycji „Dzieł Wszystkich Chopina”, na czele której stał Paderewski , dopełniają część poświęconą zagadnieniom muzycznym.
Ignacego J. Paderewskiego w roli polityka i społecznika ukazują zdjęcia z obchodów rocznicy grunwaldzkiej w lipcu 1910 r. w Krakowie. Dowiadujemy się, co powiedział wówczas Mistrz, ofiarowując narodowi polskiemu monument króla Władysława Jagiełły. Portret zbiorowy Komitetu Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce, autorstwa Leona Kamira Kaufmanna przypomina o głośnej akcji zbierania funduszy, na czele której stał obok naszego patrona, Henryk Sienkiewicz.
Interesującym eksponatem jest model okrętu z dedykacją: „Ignacemu Janowi Paderewskiemu, który Polskę z morzem połączył” od Polonii amerykańskiej z Bostonu. Obiekt ten, obok wielu innych, wypożyczyło do Łazienek Królewskich warszawskie Muzeum Narodowe. Przypomina on o zabiegach o powstanie Polski, jakie były udziałem Paderewskiego w l. 1915- 1917 w Stanach Zjednoczonych.
Długo można by jeszcze wymieniać, co warto zobaczyć na wystawie o jednym z najwybitniejszych Polaków i ideowym przywódcy Polonii amerykańskiej oraz miłośniku sztuki: odznaczenia, portrety rzeźbiarskie i malarskie, przykłady Jego kolekcji orientalnej Najlepiej ją odwiedzić przy okazji wsłuchując się w towarzyszące melodie Menueta, Krakowiaka Fantastycznego, Album Tatrzańskiego i innych utworów sławnego artysty.
Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego J. Paderewskiego
Podchorążówka, Łazienki Królewskie, ul. Agrykoli 1, Warszawa
wystawa czynna od 5 listopada 2010 r.,
codziennie z wyjątkiem poniedziałków
w godz. 9.00 – 18.00.
Xymena Pilch-Nowakowska
kustosz Muzeum Wychodźstwa Polskiego im. Ignacego J. Paderewskiego w Łazienkach Królewskich