Wystawa przeniesie gości Fotoplastikonu Warszawskiego do XIX-wiecznego świata rzeczy dziwnych, oryginalnych, niesamowitych oraz ukaże zaskakujące dzisiaj dla nas wyobrażenia o ówczesnym świecie. Kuriozalny zbiór fotografii został opatrzony niesztampowymi komentarzami Jacka Dehnela. Od 24 lutego w Fotoplastikonie Warszawskim.
Fotoplastikon w al. Jerozolimskich 51 jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. Dzięki temu tajemniczemu urządzeniu na początku wieku zwykły warszawiak, który nigdy nie przekroczył granicy miasta, udawał się w niezwykłą trójwymiarową podróż i mógł poznać dalekie zakątki świata. Fotoplastikon był jego oknem na świat.
Sama technika fotografowania stereoskopowego powstał pod koniec XIX wieku, w dobie wielkich wynalazków, dzięki którym ówczesny człowiek odkrywał świat na nowo. Realizując wystawę „XIX-wieczne kurioza” chcielibyśmy ukazać ten XIX-wieczny świat osobliwych i kuriozalnych wyobrażeń. Wystawa przeniesie gości Fotoplastikonu do XIX-wiecznej rzeczywistości i ukaże codzienność oraz zainteresowania mieszkańców epoki.
Kuriozalne zdjęcia pochodzą z kolekcji Jacka Dehnela – poety, prozaika, erudyty, laureata wielu nagród literackich (m.in. Paszportu Polityki 2006), kolekcjonera fotografii stereoskopowych. Fascynacja fotografią stereoskopową zaowocowała publikacją „Fotoplastikon” – zbiorem miniatur prozatorskich, którym towarzyszą stare fotografie znalezione na pchlich targach, czy w antykwariatach.
Zdjęcia prezentowane będą codziennie (z wyjątkiem poniedziałków i niedziel) w oficynie kamienicy w Al. Jerozolimskich 51 od 20 stycznia w godz. 10:00 – 18:00.