Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2011.09.28 g. 20:34

Co nowego u Damy z pieskiem


Najbliższe wydarzenia towarzyszące wystawie DAMY Z PIESKIEM I MAŁPKĄ, 17 lipca – 15 października A.D. 2011

Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni

 

 

 

 

 

czwartek, 29 września, godz. 18.00

wykład, wstęp wolny

dr Magdalena Bialic – Od markizy do cesarzowej. Rokokowa moda francuska i jej reminiscencje w XIX i XX wieku


Moda rokokowa była niezwykle barwna i ciekawa, stając się niewyczerpanym źródłem inspiracji dla kreatorów mody w XIX i XX wieku. Cesarzowa Eugenia wielbiła i utożsamiała się z ostatnią królową Francji, którą ponad sto lat później Sofia Coppola ożywiła w swoim popowym filmie pt. Maria Antonina. Obraz Coppoli przyczynił się do kolejnego renesansu mody XVIII-wiecznej, co widać m.in. we współczesnych kolekcjach Diora czy Vivienne Westwood.

 

 

 

 

 

 

 

piątek, 30 września, godz. 18.00

oprowadzanie kuratorskie po wystawie Damy z pieskiem i małpką

obowiązuje bilet wstępu na wystawę


Po wystawie oprowadzi Maurycy Gomulicki – artysta, którego pracę pt. Sanktuarium można oglądać na wystawie Damy z pieskiem i małpką oraz Agnieszka Tarasiuk – kuratorka wystawy

W książeczce, która towarzyszy wystawie Gomulicki pisze: „Jako młodziutki chłopak nie cierpiałem Fragonarda w sposób żywiołowy. Bezustannie marzyłem o dziewczynach, a jednocześnie jego Huśtawkę uważałem za haniebne marnotrawstwo talentu. Dzisiaj, kiedy zostałem już nieomal oficjalnie cukiernikiem kultury, otwarcie afirmuję nieodpowiedzialny kult śliczności, tak esencjonalny dla rokoka. Do tego, co urocze, frywolne czy wręcz czarująco głupiutkie, też trzeba dorosnąć. Świadomość, jak się okazuje, potrzebna jest również, aby docenić beztroskę”.

 

 

 

niedziela, 2 października, godz. 12.00

W świecie iluzji – warsztaty familijne

obowiązuje bilet wstępu na wystawę                                              

 

Rzeczywistość czy ułuda, prawda czy fałsz, codzienność czy niezwykłość? Na warsztatach spróbujemy odnaleźć się pomiędzy realnością a iluzją w sztuce, tworząc wspólnie grę. Wykorzystując przestrzeń wystawy jako planszę do zabawy z optyką, sprawdzimy, jak można działaniami plastycznymi zmienić wszystko dookoła w nierzeczywisty świat pełen sekretów. Rozwiążemy łamigłówki słowne i odnajdziemy prawdziwy skarb. Krótko mówiąc – zorganizowane przez Ośrodek Oświatowy MNW warsztaty przeniosą nas w bardzo popularny w XVIII wieku świat wyobraźni i iluzji.

 



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy