Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2011.10.13 g. 22:11

Nowa wystawa w Fotoplastikonie


Namibijskie kontrasty – wystawa zdjęć Tomasza Bielawskiego

Namibijskie kontrasty to stereoskopowy zapis podróży fotografa Tomasza Bielawskiego, członka Polskiego Klubu Stereoskopowego, po afrykańskim państwie Namibia.

 

 

Nowoczesny wieżowiec Sanlam Centre w Windhoek

 

 

 

Fotograf wybrał się w tę egzotyczną wędrówkę konno śladami znanego podróżnika Kazimierza Nowaka. Trójwymiarowe zdjęcia umożliwią zwiedzającym Fotoplastikon przeniesienie się do tego niezwykle urozmaiconego krajobrazowo kraju, na zdjęciach będzie można zobaczyć m.in. namibijski płaskowyż, wygasły wulkan, pustynię Namib, ale również życie codzienne Namibijczyków.

 

Wystawa od 13 października w Fotoplastikonie Warszawskim.

 

 

 

Wioska Himba koło Kamanjab

 

 


Namibia to państwo w południowo-zachodniej Afryce, leżące nad Oceanem Atlantyckim. Tamtejsze biura turystyczne określają swój kraj jako „krainę kontrastów”. Tomasz Bilewski, członek Polskiego Klubu Stereoskopowego,  w swoich zdjęciach udowadnia, że nie jest to tylko slogan reklamowy. Z jednej strony krainę tę otacza ocean, z drugiej rozpościera się Pustynia Namib, jak dalej wymienia autor zdjęć: Słonie i foki, kolczaste akacje i aleje palmowe, gorące dni i nocne przymrozki,  gładkie asfaltowe „dwupasmówki” i powybijane szutrowe drogi, nowoczesne metropolie i prowincje, w których czas jakby się zatrzymał – wszystkie te kontrasty będzie można zobaczyć w Fotoplastikonie Warszawskim od 13 października.

 

 

 

Kobieta z plemienia Himba z ochrą na włosach

 


Wystawa jest zapisem podróży śladami polskiego podróżnika, fotografa i dziennikarza Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 odbył samotną wyprawę po Afryce. Osiemdziesiąt lat później grupa podróżników postanowiła powtórzyć jego wyczyn i, tak jak znany podróżnik, wybrała się w rowerową podróż po Afryce. Osiemdziesiąt lat temu w Namibii rower Kazimierza Nowaka odmówił jednak posłuszeństwa i podróżnik przemierzył ten kraj konno. W jego ślady poszedł przyjaciel Fotoplastikonu Tomasz Bielawski, który wziął udział w konnym etapie namibijskiej ekspedycji. Swoje wrażenia uwiecznił za pomocą aparatu stereoskopowego. Jak sam mówi: Podróżując przez Namibię z południa na północ i ze wschodu na zachód z aparatem stereoskopowym w ręku pokochałem ten czarujący, niesamowity i przepełniony słońcem kraj. (…) Dzisiaj tym wszystkim chciałbym się podzielić z Wami.


Fotoplastikon w al. Jerozolimskich 51 jest unikalny – powstał na początku XX w. i z przerwami działał przez całe stulecie. W swoich zbiorach posiada już ponad 5000 unikalnych stereoskopowych fotografii ułożonych blisko w 100 kolekcji, przedstawiających niemal wszystkie zakątki świata. Czynny od wtorku do niedzieli w godz. 10.00 - 18.00. W każdą niedzielę, prezentowana jest dawna Warszawa.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy