Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2011.10.15 g. 21:26

Wystawa w Pałacu w Wilanowie



Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność - wystawa czynna od 15 października 2011

 

 

 


 

Czterysta tysięcy tynfów, czyli srebrnych polskich złotówek zapłaciła Elżbieta Sieniawska Konstantemu Sobieskiemu, synowi króla, za dobra wilanowskie z pałacem. Tak rozpoczyna się opowieść o Lubomirskich w Wilanowie. 3 lipca 1720 roku Sieniawska – hetmanowa wielka koronna, nazywana królową bez korony, córka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego stała się właścicielką i opiekunką letniej siedziby Jana III Sobieskiego. Swoim nadwornym architektom zleciła rozbudowę pałacu o skrzydła boczne, odnowiła barokowy ogród, zatrudniła artystów do urządzania wnętrz.

 

Dzięki gospodarności, dobremu gustowi i bogactwu jej i kolejnych właścicielek Wilanowa z rodu Lubomirskich: córki – Marii Zofii Denhoffowej, wnuczki – Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej, rezydencja zyskiwała modne oblicze artystyczne w duchu XVIII-wiecznego baroku i rokoka. Córka Izabelli – Aleksandra partnerowała swojemu małżonkowi Stanisławowi Kostce Potockiemu w kolekcjonowaniu dzieł sztuki i zakładaniu w Wilanowie pierwszego polskiego muzeum sztuki.

 

Mecenat artystyczny rodu Lubomirskich kształtował rezydencję wilanowską przez niemal cały XVIII wiek. Do dziś w samym pałacu i historycznych zbiorach muzeum zachowały się dzieła sztuki z tego okresu. Wśród nich jest najbogatsza w polskich zbiorach kolekcja portretów członków rodu Lubomirskich licząca 62 obrazy.

 

Zbiór ten jest nie tylko bogaty, ale i różnorodny. Należą do niego reprezentacyjne, bardzo oficjalne portrety całopostaciowe z XVII i XVIII wieku, które musiały należeć do galerii rodowej w jednej z rezydencji Lubomirskich. Choć mają w sobie barokowy splendor i powagę, wyszły spod pędzla lokalnych artystów, których nazwisk historia nie zachowała. Wyróżniają się one sarmackim, trochę surowym urokiem.

 

W historycznej kolekcji wilanowskiej zachowały się też portrety Izabelli z Czartoryskich Lubomirskiej i jej najbliższych. Ta elegancka i wyrafinowana dama rokoka portretowana była przez najlepszych malarzy swojego czasu – Marcelego Bacciarellego, Aleksandra Roslina i Per Krafta. Jej apartament w prawym skrzydle pałacu wilanowskiego, na który składał się również pawilon łazienkowy z osobnym gabinetem, sypialnią i łazienką, był urządzony w najlepszym guście, pełen przepychu i rokokowej elegancji, zgodnie z modą pałaców Paryża i Wiednia. Wizerunki Izabelli układają się w portretową historię jej życia, ukazują ją od młodziutkiej pełnej uroku damy, poprzez arystokratkę z elit towarzyskich i wyrafinowaną sawantkę, do nobliwej staruszki w białym czepku. Są to portrety przeznaczone do prywatnych apartamentów, wiele w nich intymności. Pozbawione są sztafażu, malowane często pastelami – lekką kreską w jasnych barwach, ich bohaterem jest twarz i spojrzenie Izabelli.

 

Polityka, czyli reprezentacyjne portrety najwybitniejszych przedstawicieli rodu Lubomirskich – Stanisława, Jerzego Sebastiana, Hieronima Augustyna, Stanisława Herakliusza – zaprezentowane zostaną w Sali Białej pałacu w Wilanowie. Odtworzona tam zostanie imaginacyjna galeria rodowa, jaka mogła znajdować się w którejś z ich rezydencji. Jednocześnie przywołamy znów do życia galerię portretową, jaka istniała w Sali Białej w XIX wieku i była udostępniona zwiedzającym w pierwszym i długo jedynym muzeum sztuki w Rzeczpospolitej.

 

Prywatność, czyli portrety Izabelli z Lubomirskich Czartoryskiej i jej najbliższych, prezentowane będą w jej apartamencie w skrzydle południowym pałacu – Przedpokoju, Salonie i Złotej Sypialni. Zachowało się tam wiele mebli i przedmiotów dekoracyjnych z czasów Lubomirskiej.

 

Pawilon łazienkowy, przylegający do południowego skrzydła pałacu, na który składają się Gabinet, Biała Sypialnia i słynna Łazienka Marszałkowej Lubomirskiej, będzie otwarty dla gości i zwiedzających.

 

Przez wnętrza pałacowe poprowadzona będzie ścieżka tematyczna poświęcona mecenatowi Lubomirskich w Wilanowie. Ułożona jest z dziesięciu przystanków znajdujących się w miejscach, w których zachowały się artystyczne świadectwa działalności członków rodu.

 

Wystawie towarzyszy przewodnik „Lubomirscy w Wilanowie. Polityka i prywatność”.

 

Edukacyjna prezentacja multimedialna towarzysząca wystawie.

Wystawa czynna w godz. otwarcia pałacu:
poniedziałek, środa, czwartek, piątek sobota 9.30–15.00
niedziela 10.30–15.00
Łazienka Marszałkowej Lubomirskiej otwarta w każdy piątek



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy