Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2012.02.03 g. 21:05

Kultura w czasach prezydencji


Od 4 do 19 lutego w warszawskiej Zachęcie prezentowana będzie ekspozycja KULTURA W CZASACH PREZYDENCJI - podsumowanie największych, prezentowanych za granicą, wydarzeń kulturalnych towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Ponadto wystawa prezentowana na ogrodzeniu Łazienek Królewskich i projekt w przestrzeni publicznej na Placu Zbawiciela.

Wydarzenia prezentowane w ramach I, CULTURE - Zagranicznego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011 zobaczyło ponad 19 milionów osób na całym świecie. Ponieważ projekty przygotowane przez Instytut Adama Mickiewicza dla zagranicznej publiczności również w Polsce budziły ogromne zainteresowanie, pojawił się pomysł zorganizowania w Zachęcie prezentacji najważniejszych elementów programu I, CULTURE. Sama wystawa oznaczałaby jednak podsumowanie skupione na przeszłości, podczas gdy w równym stopniu interesujące są teraźniejszość i przyszłość. By widz w pełni zaangażował się w projekt, musi stać się jego aktywnym uczestnikiem. Możliwość takiego uczestnictwa dają warsztaty towarzyszące ekspozycji. Każdy, przychodząc do Zachęty, ma szansę dołączyć do grona twórców -  wspominając to, co już się zdarzyło, myślą wybiec w przyszłość.

 

Zachęta to miejsce symboliczne i dla polityki, i dla kultury. Jest to więc miejsce doskonałe do zadania ważnych pytań o znaczenie prezydencji dla Polski, a nawet więcej – do namysłu nad przyszłością Unii Europejskiej i znaczenia, jakie ma dla niej kultura. Miejsce gdzie wolno i należy pytać politykę o przyszłość kultury. Pytać o przyszłość samych twórców, bo to ich talentom zawdzięczamy sukces prezydencji. Jeśli dziś ordynacją podatkową zdegradujemy ich materialnie, stracimy jeden z wielkich powodów do dumy i poważnie osłabimy markę Polska.

 

Co zobaczy publiczność?


 
Widz będzie prowokowany już na progu galerii neonowym dziełem Cókierka (sic!), rzucającym światło na kwestie aktualne i ze wszech miar istotne. W salach galerii będzie można posłuchać wierszy Czesława Miłosza w 10 językach, w tym tak egzotycznych,  jak japoński i chiński, obejrzeć filmy z tournee I, CULTURE Orchestra, Planety Lem, I, CULTURE Puzzle, Fossils & Gardens czy Exploratory Music from Poland. W sali kinowej Zachęty zaprezentowane zostaną filmy z cyklu Przewodnik do Polaków.


 
Retrospektywie dokonań „kulturalnej prezydencji” będzie towarzyszył cykl warsztatów. I tak do spektaklu Planeta Lem nawiążą lekcje teatralne prowadzone przez aktorów Teatru Biuro Podróży. Warsztaty ruchowe I, CULTURE Puzzle inspiracje poprowadzi Urszula Skośkiewicz - koordynatorka projektu. Najmłodsza publiczność oraz dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach muzycznych Zagraj w I, CULTURE Orchestra oraz Dźwięk bez obaw. Podczas zajęć Polski gadżet młodzi kreatorzy rozważą, co jest symbolem Polski i co lubimy w naszym kraju, a co obcokrajowcom kojarzy się z Polską. Dla wszystkich zainteresowanych dyplomacją kulturalną i kulisami przygotowań do programu I, CULTURE planowane jest spotkanie z zespołem.

 

Więcej o warsztatach oraz informacje o zapisach:
www.iam.pl, www.culture.pl, www.zacheta.art.pl oraz warsztaty@iam.pl
Codziennie dla pierwszych 60 osób uczestniczących w warsztatach ulgowe bilety wstępu w cenie 5 pln.


Wydane podczas prezydencji publikacje i multimedia będzie można obejrzeć w mediatece zaprojektowanej przez Tomasza Rygalika do wnętrz BOZAR w Brukseli, gdzie towarzyszyła wystawie The Power of Fantasy. Wybrane katalogi wystaw będą dostępne w księgarni Zachęty.


Wystawa w Zachęcie to największe, ale nie jedyne wydarzenie podsumowujące efekty kulturalnej prezydencji. Od 1 lutego na ogrodzeniu Łazienek Królewskich prezentowana będzie wystawa plenerowa. Wzdłuż Alei Ujazdowskich zawisną fotografie z trzech filarowych projektów: I, CULTURE Orchestra, Planeta Lem i I, CULTURE Puzzle. Wystawę oglądać będzie można przez cały luty


I uwaga! Najbardziej medialne wydarzenie, które poruszy nie tylko Warszawę. To Tęcza Julity Wójcik, która wiosną stanie na Placu Zbawiciela. Projekt artystki w przestrzeni miejskiej przez kilka tygodni zdobił plac przez Parlamentem Europejskim w Brukseli. Publiczność będzie mogła aktywnie uczestniczyć w tworzeniu projektu i podczas wystawy/warsztatów w Zachęcie przyłączyć się do Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego TĘCZA Julity Wójcik, aby przygotować nowe zasoby różnokolorowych kwiatów na potrzeby wielobarwnego łuku.


 

Krótka historia prezydencji

Zagraniczny Program Kulturalny Polskiej Prezydencji 2011 pod hasłem I, CULTURE to największy w historii Instytutu Adama Mickiewicza projekt promocyjny, realizowany na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Pierwsza polska prezydencja była niepowtarzalną okazją do budowania marki Polska i jej pozytywnego wizerunku na arenie międzynarodowej jako kraju nowoczesnego i unikatowego, o bogatym dziedzictwie i kulturze współczesnej – kreatywnego zagłębia Europy. Mimo, że prezydencja przypadała na trudny dla krajów Unii okres kryzysu ekonomicznego udało się pozyskać uwagę mediów i zgromadzić liczną, ponad 19-milionowa publiczność. Wpływowy flamandzki dziennik „Knack" ocenił, że rząd polski znakomicie wykorzystał to, co Polska ma do zaoferowanie w sferze kultury, rekomendując już w tytule obszernego artykułu Polska-marka, której można zaufać. Program obejmował ponad 400 wydarzeń organizowanych w 10 stolicach: Brukseli, Berlinie, Londynie, Paryżu, Madrycie, Moskwie, Kijowie, Mińsku, Tokio i Pekinie. Realizowany był we współpracy z zagranicznymi partnerami, polskimi instytucjami kultury oraz placówkami MSZ - ambasadami, konsulatami i Instytutami Polskimi. Jednak najważniejszą rolę w jego
powstaniu odegrali sami twórcy.

 

Harmonogram warsztatów


Zachęta, 4 – 19 lutego 2012
WSTĘP
WARSZTATY: codziennie dla pierwszych 60 osób uczestniczących w warsztatach ulgowe bilety wstępu w cenie 5 pln.

POKAZY FILMÓW: PRZEWODNIK DO POLAKÓW: wstęp wolny

 

Spotkanie z dyrektorem Instytutu Adama Mickiewicza Pawłem Potoroczynemz udziałem managera projektu prezydencja Olgą Wysocką oraz jej zespołu
moderator: Aleksander Laskowski (IAM)
termin: 4 lutego, godz. 12.15
czas trwania: około godziny
Tematem rozmowy będą kulisy przygotowań oraz założenia zagranicznego programu kulturalnego polskiej prezydencji pod hasłem I, CULTURE oraz kierunki dyplomacji kulturalnej w 10 stolicach.

 

Zagraj  w I, CULTURE Orchestra
warsztaty muzyczne
prowadzenie: Fundacja „Muzyka jest dla wszystkich”
terminy:
4, 5, 18, 19 lutego
godz. 16-16.30 warsztaty rodzinne (dzieci w każdym wieku + opiekunowie)
godz. 18–18.30 warsztaty dla dorosłych
czas trwania: pół godziny
wszystkie grupy do 30 osób

Wspólne tworzenie było podstawowym założeniem programu I, CULTURE. Każdy może muzykować, a najlepiej robić to razem, bez ocen i ograniczeń. Zagraj w I, CULTURE Orchestra to program prostych warsztatów muzycznych stworzony przez Fundację „Muzyka jest dla wszystkich” i Instytut Adama Mickiewicza we współpracy z firmą Yamaha.

 

Podróż na Planetę Lem
warsztaty teatralne
prowadzenie: aktorzy Teatru Biuro Podróży
terminy: 16,17 lutego, godz. 12.30 i 16.30
czas trwania: ok. 2 godzin
uczestnicy: dzieci w wieku 11-13 lat (grupy 10 - 20 osobowe)
rekomendowane: luźne stroje, którym nie zaszkodzi lekkie zabrudzenie.
Podczas praktycznej lekcji teatralnej inspirowanej opowiadaniami Stanisława Lema dzieci poznają podstawowe ćwiczenia teatralne, w grupie stworzą wspólnie scenariusz oraz inscenizację etiudy teatralnej na podstawie opowiadania pisarza. Poprzez zabawę dzieci w grupie wykonają proste ćwiczenia aktorskie i wykonają próby pokazu.

 

I, CULTURE PUZZLE inspiracje
warsztaty – improwizacja ruchowa
prowadzenie: Urszula Skośkiewicz *
terminy: 
7 lutego godz. 16.30 – 18.30  (dorośli)
8 lutego godz. 17.30 – 19.30 (dorośli)
11 i 12 lutego godz. 16.00 i  17.00 (dzieci w wieku 7-9 lat z opiekunami)
czas trwania: 50 min. (dzieci), 2 godz. (dorośli)
uczestnicy: dorośli oraz dzieci w wieku 7-9 lat z opiekunami
rekomendacja: wygodny strój

W jaki sposób Tokijczycy przerobili kimono? Jakie kolory materiałów na sukienki najchętniej wybierały Paryżanki? Co robimy tak samo jak Chińczycy? Tego rodzaju odkryciami podzielimy się z Wami podczas warsztatów I, CULTURE PUZZLE inspiracje.
W trakcie trwania warsztatów uczestnicy dowiedzą się, czym zachwycaliśmy, intrygowaliśmy
i zainspirowaliśmy mieszkańców Berlina, Brukseli, Kijowa, Kopenhagi, Londynu, Madrytu, Mińska, Moskwy, Paryża, Pekinu i Tokio. W każdej stolicy zostawiliśmy bowiem po sobie ślad w przestrzeni miejskiej i w świadomości ich mieszkańców.
Ponadto uczestnicy będą wspólnie szukać nowego sposobu poznawania i doświadczania swojego otoczenia poprzez wykorzystanie własnego naturalnego ruchu. Odkryjemy magię improwizacji, ożywiając codzienne schematy ruchowe.   

 

* Urszula Skośkiewicz – współpracuje z Instytutem Adama Mickiewicza od 2010 roku. W 2011 roku odpowiadała za merytoryczną stronę i produkcję projektu I, CULTURE Puzzle. Instruktor tańca i choreograf, wykorzystuje techniki tańca współczesnego, jazz, modern i kontakt improwizacji. W pracy z grupami wykorzystuje również improwizacje ruchowe w przestrzeni miejskiej.
Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego TĘCZA
prowadzenie: Julita Wójcik *
terminy: 9 i 10 lutego, w godz. 12.00 - 20.00
uczestnicy: dorośli i dzieci (bez zapisów)

Spółdzielnia Rękodzieła Artystycznego TĘCZA powstała w ostatnim tygodniu sierpnia 2011 na dziesiątym piętrze bloku w Sopocie, aby zrealizować główne zadanie Sopockiego Dzieła dla Miasta Brukseli - przygotować kwiaty na Tęczę do Brukseli. Był to powrót do czynów społecznych z okresu PRL-u, kiedy to ramię w ramię robotnik, kwiaciarka, lekarz, turysta i artysta,  pracowali wspólnie i przygotowali ponad 16 tysięcy główek sztucznych kwiatów w kolorach tęczy. Tęcza powstała 24 września na placu przed budynkiem Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Kwiaty z Tęczy cieszyły się tak dużą popularnością, dlatego podczas warsztatów jej uczestnicy odtworzą część wielobarwnego łuku, który stanie na Placu Zbawiciela.

 

* Julita Wójcik - performerka, autorka akcji artystycznych przyjaznych człowiekowi, płetwonurek. Nie szokuje, nie drażni. Najprostsze czynności, wykonywane przez nas codziennie, skutecznie podnosi do rangi sztuki. Zakłada ogródki na skrzyżowaniach ruchliwych rond, rewitalizuje parki, tworzy obrazy na powierzchni miejskich oczek wodnych, szydełkuje budynki, obiera ziemniaki w Zachęcie. Zamienia codzienne, przypisywane kobietom czynności w działania artystyczne. Jej zdaniem sztuka powinna być lekka i przyjemna.

 

Polski gadżet
warsztaty dla dzieci
prowadzenie: Anna Owsiany*
terminy: 7,8,14,15,18,19 lutego, godz. 12.00
czas trwania: 1,5 godziny
uczestnicy: dzieci w wieku 4-6 lat (7, 14, 18 lutego) i 9-11 lat (8, 15, 19 lutego)

Na zajęciach zastanowimy się, co chcielibyśmy wręczyć w prezencie odwiedzającym nas gościom, żeby po powrocie do domu mieli pamiątkę z Polski. Przypomnimy sobie, kim byli sławni Polacy, jakie zwierzęta mogą stać się symbolem naszego kraju. Na warsztatach dla starszych dzieci, zastanowimy się także, czym jest polska kultura, co jest dla niej charakterystyczne i jak najlepiej zachęcić do niej obcokrajowców. Na warsztatach wykonamy prototypy gadżetów: breloczki, koszulki, kubki, wymyślimy hasła promocyjne.
* Anna Owsiany, autorka i animatorka projektów artystyczno – edukacyjnych, współpracownik działu edukacji Zachęty Narodowej Galerii Sztuki od 2005 r. Do zrealizowanych projektów należy m.in. budowa instalacji artystyczno - edukacyjnej z dziećmi Magiczne Drzewo w parku Skaryszewskim (2011) oraz stworzenie mapy Pragi z ikonkami wykonanymi przez dzieci.


Dźwięk bez obaw
warsztaty muzyczne
prowadzenie: Paweł Romańczuk*
termin: 14 lutego o godz. 16.00 i 18.00 (2 grupy)
czas trwania: ok. 1,5 godziny
uczestnicy: dla wszystkich (dzieci poniżej 10 lat w towarzystwie opiekuna)

Prawdziwe dźwięki to motto Małych Instrumentów - nie ma tu komputerów czy imitacji, a każdy dźwięk powstaje jako oryginalna wypowiedź wykonawcy. Za każdym razem jest inna, tak jak ludzka mowa. Krótka prezentacja rzadko spotykanych instrumentów posłuży nam do wspólnych akcji muzycznych, do której i Ty możesz dołożyć swoje dźwięki. Bez obaw!

 

* Paweł Romańczuk od 2006 prowadzi grupę Małe Instrumenty, w ramach której komponuje
i aranżuje muzykę do filmów, spektakli i kampanii społecznych. Buduje własne instrumenty
i mechaniczne instalacje dźwiękowe. Jest posiadaczem zbioru ponad 200 instrumentów, który opracował i dostosował do potrzeb swojej pracy na scenie i w studiu. Zajmuje się popularyzacją kultury toy music na gruncie polskim.

 

Przewodnik do Polaków
pokazy filmów dokumentalnych z cyklu Przewodnik do Polaków
terminy: 
Beats of  Freedom, czyli jak obalić reżim totalitarny za pomocą wzmacniacza domowej roboty.
8 lutego, godz. 18.00
Art of Freedom, 9 lutego, godz. 18.00
Political Dress, 15 lutego, godz. 18.00
Toys, 16 lutego, godz. 18.00
czas trwania: ok. 1 godziny
sala kinowa Zachęty, bezpłatne, bez zapisów

 

Zapraszamy na dokumentalną podróż do źródeł fenomenu współczesnej polskiej wolności i kreatywności. Czas realnego socjalizmu w Polsce to nie tylko lata ucisku, biedy i zniewolenia, ale również okres zdobywania wolności w nieoczekiwanych sferach życia.
Więcej o filmach: www.przewodnikdopolakow.pl


Zapisy na warsztaty: warsztaty@iam.pl oraz tel. 603 704 850



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy