Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Wystawy

2006.12.09 g. 11:28

Myślenie zabronione - Twarz represji na Kubie

Fotografie Oliviero Toscaniego
Helsińska Fundacja Praw Człowieka, organizacja Hands Off Cain oraz klub M25 zapraszają w sobotę, 9 grudnia 2006 o godzinie 19:30, na wernisaż wystawy włoskiego fotografa i twórcy wizerunku firmy Benetton, Oliviero Toscaniego „Myślenie zabronione - twarz represji na Kubie”. Prezentowane zdjęcia przedstawiają opozycjonistów kubańskich skazanych na długoletnie więzienie na podstawie tzw. „Prawa 88”. Przez trzy dni, 9-11 grudnia 2006, ekspozycji towarzyszyć będą projekcje filmów dotyczących łamania praw człowieka na Kubie.

Wystawiane prace przedstawiają opozycjonistów kubańskich, którzy zostali aresztowani 18 marca 2003 roku i skazani na kary długoletniego więzienia na podstawie Prawa 88, nazywanego prawem kneblującym, które ustanowiono w 1999 roku, ale nie stosowano do roku 2003. Prawo 88 miało zamknąć usta ludziom działającym na rzecz praw człowieka na Kubie oraz niezależnym dziennikarzom, penalizacjąc wymianę informacji i opinii karami do 20 lat więzienia.

 

Ponad rok później, gdy z Kuby zaczęły napływać informacje o ciężkich warunkach, w jakich przetrzymywano skazanych (m.in. poetę Raula Rivero, związkowca Pedro Pablo Alvareza i dziennikarza Ricardo Conzaleza) organizacja Hands Off Cain oraz Włoski Komitet Helsiński zorganizowały wystawę zdjęć znanego fotografa Oliviero Toscaniego, która miała zwrócić uwagę opinii publicznej na represje oraz naruszenia praw człowieka na Kubie. Pokazywaną ją do tej pory we Włoszech, Hiszpanii oraz na Węgrzech, teraz zawitała do Warszawy.”

 

Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym Międzynarodowemu Festiwalowi Filmowemu Watch Docs: Prawa Człowieka w Filmie organizowanemu przez Helsińską Fundację Praw Człowieka, Społeczny Instytut Filmowy oraz Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski.

 

Oliviero Toscani

Urodził się w 1942 roku w Mediolanie. W wieku 14 lat wykonał pierwszą fotografię, która od razu obiegła świat. Zdjęcie przedstawiało wdowę po Mussolinim. W latach 1960-1965 studiował fotografię i grafikę w Szkole Rzemiosł Artystycznych w Zurychu.

Pierwsze kampanie reklamowe realizował dla firmy odzieżowej Espirit i producenta dżinsów Jesus Jeans (sam był pomysłodawcą nazwy). Wykonywał kampanie reklamowe dla Valentino, Chanel, Fiorucci, Prenetal i innych gigantów mody. Jego fotografie publikują największe międzynarodowe magazyny: Elle, Vogue, Vogue for Men, GQ, Harper's Bazaar, Esquire, Stern.

W 1982 roku rozpoczął współpracę z firmą Benetton. Przez 18 lat kreował wizerunek firmy i to dzięki jego kampaniom reklamowym Benetton stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie. Reklamowe zdjęcia Toscaniego łamią stereotypy, naruszają tabu, zmuszają ludzi do myślenia. Według niego reklama ma prowokować, ale przede wszystkim dokumentować prawdę naszych czasów. Zdjęcia z kampanii dla firmy Benetton wystawiane były na Biennale w Wenecji, w muzeach w Mediolanie, Lozannie, Meksyku, Helsinkach, Rzymie i innych. Ich autor zdobył wiele prestiżowych nagród, nie wyłączając Złotego Lwa na festiwalu w Cannes za reżyserię filmu reklamowego.

Toscani jest twórcą magazynu Colors, a także centrum badań nad współczesną sztuką komunikacji Fabrica. Jest również autorem licznych książek z zakresu komunikacji i reklamy, z których najbardziej znana to Reklama. Uśmiechnięte ścierwo.

Oliwiero Toscani obecnie mieszka z żoną i trójką dzieci w Toskanii, gdzie czas wolny poświęca na produkcję oliwy i hodowlę koni. Uczestniczy również w tworzeniu i budowie nowego centrum badań nad współczesną sztuką komunikacji La Sterpaia.


9 grudnia 2006
19:30
Otwarcie wystawy
20:30
- "Nevertheless" reż. Judith Grey

10 grudnia 2006
Wystawę można oglądać od 17:30
18:00 -
"Seres extravagantes" reż. Manuel Zayas
19:00 - spotkanie z reżyserem
19:45 - "Beyond the See" reż. Lisandro Perez


11 grudnia 2006
Wystawę można oglądać od 18:30
19:00
- "Nobody Listened" reż. Jorge Ulla, Nestor Almendros
21:00 - spotkanie z Jorge Ulla

 

Oliviero Toscani
Myślenie zabronione - twarz represji na Kubie
Thought is forbidden: the face of repression in Cuba

 

Klub M25
ul. Mińska 25
Warszawa

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy