Prasa
2011.06.20 g. 18:21
Magazyn Stolica w czerwcu
Temat miesiąca – inauguracja Prezydencji
A także: Czesław Miłosz, Napoleon w Warszawie, Co nam budują, Miasto ogród Sadyba, Z ojcem nad Wisłą, Secesyjny zawrót głowy, Poeta przemilczany, Szkoły Dramatycznej do Akademii Teatralnej, Wielka słabość Augusta Mocnego, o Jonaszu Kofcie i wiele innych ciekawostek.
MENU
- Strona 4
Artyści Europie
– Władysław Serwatowski o wystawie fotograficznej Czesława Czaplińskiego dedykowanej polskiej prezydencji w Unii Europejskiej
Szymborska, Lutosławski, Miłosz, Lem, Abakanowicz i wielu, wielu innych... Ekspozycja „Artyści Europie” od 30 czerwca do 15 grudnia będzie pokazywana w galerii plenerowej – od Belwederu, wzdłuż alej Ujazdowskich, a także w łazienkowskiej Podchorążówce. Dzięki niej goście odwiedzający stolicę poznają wielkie indywidualności artystyczne, które wiodły Polskę do Unii Europejskiej – i sam nasz kraj. Polska bowiem została tutaj pokazana nie poprzez wykresy wzrostu gospodarczego, parametry dokonanej integracji, transformacji politycznej, zamożności i europeizacji kraju, lecz poprzez twarze i sylwetki swoich najwybitniejszych obywateli.
ROK CZESŁAWA MIŁOSZA
- Strona 8
O miejscach związanych z Miłoszem
– pisze Michał Wróblewski
W ciągu ponad 93-letniego życia Czesław Miłosz mieszkał w Warszawie zaledwie około siedmiu lat. Mimo to w mieście zachowało się zaskakująco dużo miejsc związanych z poetą, jak choćby dom przy alei Niepodległości 131, gdzie Miłosz mieszkał przez trzy lat. Niestety, żadnego z tych miejsc nie upamiętnia tablica poświęcona laureatowi Literackiej Nagrody Nobla.
KRONIKA MIASTA
- Strona 12
Napoleon w Warszawie
– Piotr Załęski
5 maja na placu Powstańców Warszawy został odsłonięty pomnik Napoleona I. Organizatorem uroczystości był Jean Caillot, przewodniczący polskiej sekcji Stowarzyszenia Wzajemnej Pomocy Członków Legii Honorowej, która zainicjowała i sfinansowała rekonstrukcję pomnika. Pomnik wzniesiono jako dar dla mieszkańców Warszawy od wspólnoty francuskiej w Polsce.
- Strona 14
Co nam budują?
LUDZIE I SŁOWA
- Strona 16
Powązki i Szczęśliwice, czyli językowa archeologia
– Kwiryna Handke
HISTORIA
- Strona 18
Miasto ogród Sadyba
– Jarosław Zieliński
Warszawa na początku XX wieku była kamienną wyspą, pozbawioną większych areałów zieleni i willowych dzielnic. Wybuch wojny przekreślił zaawansowane przygotowania do budowy pierwszych miast ogrodów, ale po przyłączeniu do Warszawy rozległych przedmieść w 1916 r. idee zielonych dzielnic satelitarnych odżyły. Miejscem, w którym te idee znalazły swe odzwierciedlenie w rzeczywistości, stały się tereny dzisiejszej Sadyby.
- Strona 26
Z ojcem nad Wisłą
– wspomnienia Hanny Szwankowskiej, varsavianistki, autorki i redaktorki ukazującej się tuż po wojnie „Skarpy Warszawskiej” oraz tygodnika „Stolica”.
W 1933 r. ojciec zaczął realizować budowę reprezentacyjnego obiektu dla nowo powstałego klubu wioślarskiego „Rodzina Urzędnicza”. Tata szybko stał się członkiem zarządu i wiceprezesem tego klubu. Jego prezeską była Paulina Starzyńska, żona sławnego prezydenta Warszawy. Oficjalne otwarcie odbyło się w czerwcu 1934 r. z wielką pompą. Przyjechał sam prezydent Ignacy Mościcki.
- Strona 25
Secesyjny zawrót głowy
– Krzysztof Mordyński o secesyjnych detalach architektonicznych Warszawy
- Strona 30
Poeta przemilczany
– Ewa Sośnicka-Wojciechowska
- Strona 34
Od Szkoły Dramatycznej do Akademii Teatralnej
– Anna Kuligowska-Korzeniewska
4 czerwca minęło 200 lat od otwarcia w Warszawie Szkoły Dramatycznej – pierwszej polskiej instytucji kształcącej aktorów dla zawodowej sceny. W marcu 1811 r. w „Gazecie Korespondenta Warszawskiego i Zagranicznego” ukazało się doniesienie o warunkach wstąpienia do organizującej się Szkoły. Od chętnych wymagano „pięknego wzrostu i prostego bez żadnych wad składu ciała, czerstwości zdrowia, przyjemności twarzy, mocy piersi, czystości wymowy, głosu czystego, mocnego, brzmiącego i zdatnego do wydania wszelkich tonów melodii, pamięci dobrej i pojętności w naukach”.
- Strona 36
Wielka słabość Augusta Mocnego, czyli Warszawa con amore
- Jolanty Wachowicz-Makowskiej
Anna Katarzyna przyszła na świat w samym środku lata 1702 r. Na poznanie swojego ojca – króla Augusta II Mocnego – czekała jednak aż 21 lat. Wydaje się, że nie było to spotkanie całkiem przypadkowe i że rezolutna panienka sama je zaaranżowała.
KULTURA
Strona 38
Wspomnienie o Jonaszu Kofcie z okazji jego festiwalu
– Rafał Dajbor
Pochodził ze Wschodu, ale wojenna i powojenna, skomplikowana rzeczywistość miotała nim po całej Polsce, by ostatecznie związać go z Warszawą. Pierwszą jego pasją było malarstwo i nawet gdy już zaczął myśleć o twórczości kabaretowej, jego teksty obracały się właśnie wokół tego tematu. –Przyjąłem Jonasza do kabaretu Hybrydy. Jako początkujący autor przedstawił mi kilka piosenek na tematy malarskie. To było w 1964 r. – wspomina Jan Pietrzak. Jonasz Kofta został w kabarecie na dłużej.
- Strona 40
Notatnik warszawski
- Strona 44
Uwalnianie Warszawy, czyli o nowych inicjatywach dla ciekawych miasta
– Tatiana Hardej
- Strona 48
Zamki i zamczyska na Mazowszu
– propozycja na weekend Michała Krasuckiego
Książęta mazowieccy budowali sporo i na Mazowszu zostawili po sobie kilka murowanych zamków. Wędrówkę ich szlakiem można rozpocząć w Czersku. Dalej, szerokim łukiem zahaczającym o ziemię węgrowską łatwo trafić do niewielkiej miejscowości Liw, potem odwiedzić Brok i Pułtusk, by na koniec dotrzeć do Ciechanowa. Trasa liczy nieco ponad 250 km i dziś daje się pokonać w ciągu paru godzin, ale dawniej trzeba było kilka razy zmienić konie, aby całą przejechać
E-WARSZAWIACY
- Strona 52
„Architektura Ciechanowa”
– strona nagrodzona w konkursie „Syrenka w sieci”
- Strona 54
Smolna świętuje!
– Anna Miłoszowska
- Strona 56
Varsaviana
- Strona 57
Flesz Andrzeja Kałuszki
- Strona 58
Warszawa na starej fotografii
Stali felietoniści:
- Jacek Fedorowicz (s. 15),
- Przemysław Pasek (s. 24),
- Maria Terlecka (s. 33),
- Tadeusz Górny (55)
-