Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Prasa

2011.09.24 g. 15:02

Wrześniowy numer Stolicy

Magazyn Stolica nr 9 rok 2011

We wrześniowym numerze „Stolicy” płyta CD z utworami Jana Brahmsa i Franciszka Liszta – prezent dla naszych Czytelników z okazji rozpoczynających się 29 września Szalonych Dni Muzyki

 

 Magazyn Stolica nr 9 rok 2011

 

  • Strona 4
    Sinfonia Varsovia po sąsiedzku
    – z Januszem Marynowskim, dyrektorem naczelnym Sinfonii Varsovii, rozmawia Natalia Grzywalska


    „Hasło >Sinfonia Varsovia swojemu miastu< to nie tylko tytuł festiwalu, ale i realne działania. Staramy się grać w różnych częściach Warszawy i likwidować barierę finansową – nie ma żadnej opłaty za wstęp na koncerty, a często zapraszamy artystów z najwyższej półki. W lipcu i sierpniu zorganizowaliśmy w naszej siedzibie na Grochowskiej 17 koncertów i to było niezwykłe, jak tłumnie przychodzili okoliczni mieszkańcy; siedzieli nawet na schodach”.

  • Strona 6
    Na stulecie klubu Polonia
    – Piotr Otrębski


    O nowym stadionie dla Polonii mówi się od lat. Bardziej i mniej poważnych projektów pojawiło się kilka - od propozycji stadionu kameralnego po sportowe Las Vegas. Tymczasem Polonii stuknęła setka, a przy Konwiktorskiej stara dobra bida: boisko kartoflisko, przenośne toalety i biznes, co wychodzi bokiem. Zamiast nowego stadionu – łatanie dziur i prowizorka.

  • Strona 10
    Architektura lat 90. – dekada tandety i luksusu
    – Anna Cymer


    W latach 90. wiele warszawskich budynków było projektowanych przez cudzoziemców, rzadko wybitnych, bo Polska nie jawiła się jako miejsce, gdzie warto realizować pomysły kosztownych architektonicznych gwiazd; ponadto nawet dzieła drugo- i trzeciorzędnych architektów witano u nas z entuzjazmem jako wytęskniony „powiew Zachodu”. Polskim architektom nieco więcej czasu zajęło, by przebić się na rynku, który nagle zaczął się rządzić nowymi prawami.

  • Strona 13
    Narty – Dancing – Bridż
    Jacka Fedorowicza.

  • Strona 14
    Fontanny Warszawy
    – Adam Tyszkiewicz

  • Strona 19
    Muzyka w mieście
    – Maria Terlecka

  • Strona 20
    Wycieczka do okaleczonego miasta

  • Strona 22
    Czas się zatrzymał 17 września
    – Tatiana Hardej


    Po niemieckich bombardowaniach z zegara na wieży Zamku Królewskiego zostało niewiele: fragment jednej tarczy, para zniszczonych wskazówek i jedna przekładnia wskazówkowa. Mechanizm napędzający całą tę maszynerię spłonął razem z dokumentacją, która pozwoliłaby go odtworzyć. Wydawało się, że to koniec. A jednak w 1971 r. „Stolica” pisała z dumą: „Po latach zegar w zamkowej wieży zacznie znów wydzwaniać godziny”.

 

DZIELNICA WŁOCHY

 

  • Strona 26
    Nadchodzi moda na Włochy
    – rozmowa z burmistrzem dzielnicy Michałem Wąsowiczem

  • Strona 28
    Włochy i Okęcie – razem i osobno
    – Robert Gawkowski


    Aż do czasów II Rzeczypospolitej Włochy i Okęcie były małymi podwarszawskimi wsiami.  Zamieszkiwało je zaledwie kilkaset osób. Prawdziwy rozwój tych terenów nastąpił w latach 20. XX wieku. Wówczas to, kierując się modnym hasłem „miasto ogród”, rozparcelowano ziemie, tworząc licznie zamieszkaną osadę, a wkrótce gminę. Włochy stały się nawet miastem, ale ponieważ „umiastowienie” nastąpiło tuż przed wojną, nie każdy zdążył to zauważyć.

  • Strona 33
    Włochy, Okęcie, Opacz, Raków, Skorosze, Zbarz, czyli językowa archeologia Kwiryny Handke

  • Strona 36
    Echo
    – wspomnienie Marka Nowakowskiego


    Debiutem Leszka był tom opowiadań pt. „Ktoś za drzwiami”. Był to rok 1964. Chciał sprawdzić, czy książka dotarła już do Włoch. Zaszedł do małej, jedynej u nas księgarni. Było pusto. Za ladą młoda ekspedientka. Zduszonym z emocji głosem zapytał: – Czy jest „Ktoś za drzwiami”? Dziewczyna obejrzała się w stronę zaplecza i odpowiedziała machinalnie: – Nie ma nikogo.

  • Strona 38
    Ludzie Włoch
    – Jacek Głuski


    Dzięki przedsiębiorczym mieszkańcom Włoch już w latach międzywojennych kwitło tu życie kulturalne, działał teatr, organizowano koncerty, funkcjonowała biblioteka z czytelnią i salą widowiskową. Dziś we Włochach żyją potomkowie tamtych rodzin m.in. inżynierów i architektów zasłużonych dla dzielnicy, takich jak Kłosiowie, Sobieszkowie czy Mizerscy

  • Strona 42
    Co nowego na Paluchu?

  • Strona 44
    Pod szkrzydłami sztuki
    – Novotel Garden Gallery na Okęciu

  • Strona 46
    Obrona cywilna w Warszawie 1939
    – Paweł Elsztein

  • Strona 48
    Dwa życia kamienicy na Szmulkach
    – Jarosław Zieliński

  • Strona 50
    Pianista Warszawy
    – z Haliną Szpilman, żoną Władysława Szpilmana, rozmawia Ewa Sośnicka-Wojciechowska


    „Dla męża ważne było komponowanie muzyki poważnej. Natomiast piosenki… nawet nie wiadomo, kiedy je komponował. Robił to błyskawicznie i jakby mimochodem. Jakiś temat zapisany na paczce papierosów, szybko zrealizowany i zapomniany. Nie przywiązywał do tego wagi”.

  • Strona 53
    Notatnik warszawski

  • Strona 58
    e-warszawiacy
    – Kraina miast ogrodów – strona nagrodzona w konkursie „Syrenka w sieci”

  • Strona 60
    Mazowsze na weekend: pałace i dwory
    – Michał Krasucki zaprasza do Tułowic, Teresina, Guzowa i Nieborowa


    W II połowie XIX wieku bardzo popularne wśród zamożnych warstw społecznych stało się posiadanie wiejskiej rezydencji, która podnosiła prestiż właściciela. Warszawscy przemysłowcy, bankierzy, a czasem urzędnicy chętnie budowali w odległości kilkudziesięciu kilometrów od stolicy wille, dwory bądź pałace. Dziś jest ich na Mazowszu ponad pół tysiąca.

  • Strona 64
    Niemcy i Francuzi w Szopach
    – list czytelniczki Marii Kosickiej

  • Strona 66
    Warszawa na starej fotografii


Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy