Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Prasa

2011.11.21 g. 12:55

Co w nowej Stolicy

11 nr Magazynu jest już na rynku!
O jubileuszu Stolicy, o pomysłach na Warszawę, o problemach Muzeum Kolejnictwa, o Skarpie Warszawskiej, o Projekcie Warszawiak, o Czarnej Mańce. Ale nie tylko.
Przeczytaj szczegóły...

Okładka Magazynu Stolica nr 11 z 2001 r.

Okładka Magazynu Stolica nr 11 z 2001 r.

 

  • Strona 4
    Nowa stała wystawa na Zamku Królewskim
    Na parterze Zamku Królewskiego zostały otwarte dwie nowe przestrzenie ekspozycyjne: Galeria Lanckorońskich oraz Galeria Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Zdobniczej. Centralnym punktem nowej wystawy jest dar prof. Karoliny Lanckorońskiej z 1994 r., dzięki której Zamek wszedł w posiadanie m.in. takich rarytasów, jak dwa obrazy Rembrandta „Dziewczyna w ramie obrazu” i „Uczony przy pulpicie”.

  • Strona 6
    Podwójny jubileusz „Stolicy”
    8 listopada w Domu Spotkań z Historią w jednym miejscu zebrały się dwie redakcje jednej gazety: „Stolicy”
    tygodnika wydawanego od 1946 do 1989 r. i „Stolicy” miesięcznika, wskrzeszonego w 2006 r. Jubileuszowe spotkanie, które zgromadziło tłum szacownych gości,prowadzili znani varsavianiści Jerzy S. Majewski, Jarosław Zieliński i Krzysztof Jaszczyński.

 

POMYSŁY NA WARSZAWĘ

 

  • Strona 8
    Przywrócić skarpę warszawiakom
    z architektką Joanną Porębską-Srebrną rozmawia Jan Tomasz Lipski
    „Przypomnijmy sobie, czym jest warszawska skarpa, jakie prezentuje dziedzictwo. Trzeba poprowadzić drogę łączącą takie miejsca, jak pałac Ostrogskich, szkoła muzyczna, poniżej klasztor i ogród szarytek, a dalej Muzeum Narodowe, z knajpkami, restauracjami. Całe to założenie musi być przyjazne ludziom, ale i opłacalne. I będzie, gdy zaczną tam walić tłumy warszawiaków, gdy spacer tamtędy stanie się zwyczajem” - mówi Joanna Porębska-Srebrna.

  • Strona 12
    Lokomotywa kultury
    Jolanta Wrońska
    o problemach warszawskiego Muzeum Kolejnictwa
    Kto widział, jakim zainteresowaniem cieszą się muzea kolejowe w angielskim Yorku czy francuskiej Miluzie, ten wie, że na dobrze pomyślanym muzeum kolejnictwa można zrobić niezły interes. Bo wartością takiego muzeum jest ruch. Eksponatami można pojeździć, a w salonce urządzić firmowy bankiet albo kinderbal. Tymczasem Warszawskie Muzeum Kolejnictwa, świętujące właśnie 80. rocznicę powstania, ma same problemy, przede wszystkim z własną siedzibą.

  • Strona 15
    Nadwiślańskie refleksje Jacka Fedorowicza

 

ARCHITEKTURA

 

  • Strona 16
    Piękno nagiej ściany
    Krzysztof Mordyński

  • Strona 20
    Miasto, o jakim marzył Stanisław August
    Maria Brodzka-Bestry
    W trakcie spaceru po Warszawie stanisławowskiej trzeba mieć świadomość, co ze realizowanych wtedy budowli przetrwało do dzisiaj i jest trwałą pamiątką po ostatnim królu, a co istniało tylko do II wojny światowej, jak przebudowany z jego inicjatywy Zamek Ujazdowski. W Muzeum Historycznym m.st. Warszawy jest makieta Warszawy stanisławowskiej. Warto byłoby zrobić nową - wirtualną - wykorzystując niezrealizowane plany architektoniczne powstałe na zamówienie króla, i stworzyć obraz miasta, o jakim marzył Stanisław August Poniatowski.

 

HISTORIA

 

  • Strona 24
    Stolica z fałszywą metryką
    Marek Ostrowski
    i Jarosław Zieliński z cyklu Collegium Varsoviense

  • Strona 26
    Najstarsza cerkiew w Łazienkach
    Andrzej Buczyński

  • Strona 30
    Nieznany plan Szmulowizny

  • Strona 32
    O miłości Tadeusza Kościuszki i Ludwiki Sosnowskiej
    Jolanta Wachowicz-Makowska
    z serii Stolica con amore
    Ona, Ludwika Sosnowska, córka wojewody połockiego, miała wówczas lat szesnaście, miłą buzię i mnóstwo dziewczęcego wdzięku. On, osiemnastoletni Tadeusz Kościuszko, miał (wedle opisu z 1775 r.) „oczy duże, smętne, twarz bladą, dość przyjemną i do samego pasa dochodzący warkocz włosów naturalnych, czarną wstążką obwinionych”. Spotkanie, które zadecydowało o ich miłości i całych ich przyszłych losach, odbyło się w Warszawie.

 

KULTURA

 

  • Strona 34
    Rajd po muzeach Mazowsza
    Natalia Grzywalska
    Mazowieckie muzea to często nie tylko placówki regionalne - zgromadzono w nich bowiem zbiory ogólnokrajowej, a niekiedy nawet międzynarodowej rangi. W dodatku od kilku lat przeżywają okres wzmożonych inwestycji. Renowacji poddawane jest właśnie Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach, a powstałe z inicjatywy Andrzeja Wajdy Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu adaptuje na swoje potrzeby budynek XIX-wiecznej elektrowni. To tylko dwa przykłady z wielu.

  • Strona 38
    Apasz na deskorolce
    Alex Kłoś
    o Projekcie Warszawiak i warszawskich bardach
    Piosenki warszawskie podbijają kolejną generację słuchaczy. Nagrane przez formację Projekt Warszawiak nowoczesne wersje ulicznych szlagierów, takie jak „Tango apaszowskie” czy „Ballada o Felku Zdankiewiczu”, i towarzyszące im spektakularne teledyski są hitem na youtube.

  • Strona 42
    Legenda Czarnej Mańki
    Ireneusz Zalewski

  • Strona 44
    Z notatnika miastoluba Marii Terleckiej

  • Strona 44
    Notatnik warszawski

  • Strona 50
    Varsaviana

  • Strona 54
    Spod pióra wyrwane
    Na Próżnej 14 - fragment nowej książki Magdaleny Stopy

  • Strona 57
    Listy od Czytelników

  • Strona 58
    Warszawa na starej fotografii



Spis treści Magazynu Stolica nr 11 z 2001 r.

Spis treści Magazynu Stolica nr 11 z 2001 r.



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy