Prasa
2011.12.14 g. 10:01
Świąteczna Stolica
Nr 12 Magazynu Stolica
Pani profesor tym razem o flakach, podsumowania warszawskiego roku, rozmowy o Budrewiczu, o teatrze, o Skarpie Warszawskiej, o operze i transmisjach z Metropolitan Opera...
- Strona 4
W świątecznej atmosferze – z albumu pradziadka reklamowy szał
Przed bożonarodzeniowymi świętami warszawiacy, tak jak i dziś, gremialnie ruszali na poszukiwanie prezentów. Była to jedna z tych nielicznych okazji, gdy wśród klientów eleganckich sklepów i salonów przeważali mężczyźni. Ci lepiej sytuowani mieli w czym wybierać i o ile z dziećmi nie było problemu (smarkacze mieli obowiązek cieszyć się z każdego upominku!), a teściową można było udobruchać ziółkami na artretyzm, to żony i kochanki były bardziej wymagające.
- Strona 6
Kulinarna tradycja – Kwiryna Handke
Niekwestionowaną wizytówką stołecznej kuchni są flaki i to przyrządzane na różne sposoby. W lokalach dla biedniejszych bywalców – z kiszką z kaszy manny, w dobrych restauracjach – w kamiennych garnuszkach z pulpetami, zapiekane pod warstwą parmezanu, a te klasyczne po warszawsku doprawiane papryką, imbirem i majerankiem.
MINĄŁ ROK – PODSUMOWANIA
- Strona 10
Stabilizacja na rynku nieruchomości – Janusz Lipiński
Warszawski rynek nieruchomości rozwija się w miarę stabilnie nawet w okresie perturbacji na światowych rynkach finansowych. Ceny mieszkań i wysokość czynszu za wynajem biur po zauważalnym spadku w poprzednich latach obecnie się ustabilizowały. W segmencie komercyjnych powierzchni handlowych utrzymuje się lekki wzrost i popytu, i podaży, czego wynikiem jest coraz większa liczba lokali handlowych o wyższym standardzie.
- Strona 14
Rozwój miasta – dwie prędkości – Anna Cymer
Jak na dłoni widać, że zarówno stara, jak i nowa zabudowa stolicy interesuje coraz więcej warszawiaków. Tym bardziej uderzający staje się rozdźwięk pomiędzy świadomością mieszkańców a urzędników; ci pierwsi zdecydowanie więcej wiedzą o zabudowie miasta, ci drudzy nie mają na nią pomysłu, podejmując niekonsekwentne decyzje i doraźne działania.
- Strona 18
Warszawa w realu i w Internecie
Krzysztof Mordyński podsumowuje warszawskie wydarzenia kulturalne i naukowe w 2011 r.
ROZMOWA STOLICY
- Strona 21
Najważniejsza jest klarowna wizja celu
rozmowa z Waldemarem Dąbrowskim, dyrektorem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej:
„Do tej pory jeździłem do innych teatrów operowych, wpraszałem się i występowałem w roli petenta. Teraz obaliliśmy – mam nadzieję ostatecznie – syndrom muru berlińskiego, gorszej części Europy. Pokazaliśmy rozmach naszych realizacji, możliwości polskich twórców i wykonawców”
- Strona 25
Andrzej Blikle o Olgierdzie Budrewiczu:
„Pamiętam, jak kilka lat temu razem z moją żoną Małgosią spotkaliśmy go na lotnisku w Warszawie. Był koniec stycznia, lecieliśmy na narty, więc byliśmy ubrani stosownie do tej okoliczności. Olgierd natomiast w nienagannie skrojonym garniturze i czarnych wizytowych półbutach. „Dokąd lecisz?” – pytamy. A on całkiem spokojnie: „Na Alaskę”. Taki był właśnie Olgierd. Bo przecież elegancja obowiązuje i na Alasce w zimie, i w Argentynie w lecie...”.
- Strona 27
Siostry szarytki od ubogich – Tatiana Hardej
- Strona 29
Skarpa warszawska – rewolucja obywatelska według Artura Jerzego Filipa
W konsekwencji kilkusetletniego rozwoju miasta wzdłuż linii skarpy warszawskiej zostały ulokowane, jeden przy drugim, ważne obiekty. Wszystkie one mają wspólny mianownik: tworzą niezwykły łańcuch miejsc kultury, czyli Warszawską Drogę Kultury. I właśnie pod tym hasłem budowana jest koalicja, która może realnie odmienić i skarpę warszawską, i całe miasto.
HISTORIA
- Strona 33
Człowiek – Ewa Sośnicka-Wojciechowska po filmie o Sokratesie Starynkiewiczu
KULTURA
- Strona 37
30 lat ZOK-u
- Strona 37
Nadwiślańskie refleksje Jacka Fedorowicza
- Strona 38
Ewa Łętowska o operze i transmisjach z Metropolitan Opera:
„Od kilku lat nowojorska Metropolitan Opera pokazuje serie własnych spektakli, które są transmitowane w czasie rzeczywistym do wielu miejsc na świecie. W Warszawie możemy je oglądać w Teatrze Studio. Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że mamy tu do czynienia ze zwykłym „przeniesieniem” spektaklu. To zupełnie inny sposób słuchania i słyszenia. Pod pewnymi względami widzimy więcej, a słyszymy „inaczej” niż widz na widowni Metropolitan”.
- Strona 41
Artysty portret subiektywny
z Krzysztofem Gierałtowskim rozmawia Natalia Grzywalska
- Strona 45
Pisarze, społecznicy i pasjonaci,
czyli o ludziach Mazowsza
- Strona 48
Notatnik warszawski
- Strona 51
Z notatnika miastoluba Marii Terleckiej
- Strona 53
Z górnej półki Tadeusza Górnego
- Strona 53
Książki pod choinkę
- Strona 56
O Fundacji „Prometeusz dla Seniorów” – Piotr Załęski
- Strona 57
Flesz Andrzeja Kałuszki
- Strona 58
Warszawa na starej fotografii Jarosława Zielińskiego
-