Prasa
2012.02.02 g. 19:41
Zimowa Stolica wczoraj i dziś
Nr 1-2 (2012) Magazynu Stolica
O tym czy brakuje nam zieleni, o swobodzie sumienia, o przelocie nad zdobytym miastem, o powrotach i powojennej odbudowie, specjalnie o Ursynowie, o Skarpie Warszawskiej, o Leśmianie, szczypta wieści z cudzej alkowy, wywiady i wiele innych smaków Warszawy
Szukaj w kioskach!
Z ŻYCIA MIASTA
- Strona 4
Kronika
- Strona 6
Las Warszawa – Marcin Wojciechowski
Prawie wszyscy zapytani o to, czego potrzeba w Warszawie, wołają – zieleni, jak najwięcej zieleni! Tylko czy nie popadliśmy w przesadę, traktując zieleń jak świętą krowę? Oś Stanisławowska, oś pałacu Krasińskich, perspektywa pałacu Kazimierzowskiego miały dodawać Warszawie splendoru, a dziś pozarastane chaszczami są ponurym przejawem najbardziej charakterystycznej cechy pejzażu miasta – zaniedbania.
- Strona 8
Nadwiślańskie refleksje Jacka Fedorowicza
- Strona 8
Klejnot swobodnego sumienia – Jarosław Zieliński o zbliżającej się rocznicy konfederacji warszawskiej
Rzeczpospolita była pierwszym w Europie państwem, na czele którego stał wprawdzie zawsze katolik, ale przedstawiciele wielu innych wyznań cieszyli się daleko idącymi swobodami. Dokładnie za rok, w styczniu 2013 r., przypadnie 440. rocznica konfederacji warszawskiej, która zapewniła swobodę wyznania w I Rzeczypospolitej.
- Strona 10
Film „Przelot nad zdobytym miastem” przedstawiają jego autorzy – Krzysztof Jaszczyński i Andrzej Kałuszko
Ten film w ciągu pięciu dni obejrzało ponad pięć tysięcy widzów! Niebywały dokument historyczny, nakręcony przez niemieckiego operatora lecącego 28 września 1939 r. samolotem Luftwaffe nad Warszawą, Krzysztof Jaszczyński i Andrzej Kałuszko poddali obróbce umożliwiającej przybliżenie go współczesnemu widzowi. Końcowy efekt to 22-minutowy obraz pokazujący miasto już poranione przez niemieckie naloty, ale jeszcze z nienaruszoną strukturą ulic.
POWROTY 1945
- Strona 12
W poszukiwaniu ikony czasów odbudowy – z prof. Tomaszem Szarotą rozmawia Sebastian Pawlina
Prof. Tomasz Szarota: „1 sierpnia 2004 r. na otwarcie Muzeum Powstania Warszawskiego przybył na wózku inwalidzkim Jan Nowak-Jeziorański. Jego przemówienie zapamiętam na zawsze. Mówił, że wyjeżdżał z Warszawy w 1944 r., wiele lat mieszkał za granicą i wrócił teraz, by tutaj umrzeć – i patrzy na piękne miasto! Nie czcił w ten sposób komunistów, którzy rzucili hasło odbudowy. To był hołd złożony warszawiakom, społeczeństwu polskiemu, które stworzyło to miasto”.
- Strona 15
Z notatnika miastoluba Marii Terleckiej
- Strona 16
Warszawa 1945 w liczbach – Władysław W. Łagodziński
Mało kto wie, że po wojnie pierwszy biuletyn statystyczny został wydany już w sierpniu 1945 r. Dokumentował m.in. wielki powrót warszawiaków do miasta. W lutym 1945 r. Warszawa liczyła 160 tys. mieszkańców, ale przeprowadzony 15 maja 1945 r. spis ludności wykazał ich już ponad 370 tysięcy.
- Strona 18
O znakomitej kolekcji zdjęć z lat 1945-1950 Karola Pęcherskiego – Joanna Lang
- Strona 20
Pozostałości po Festung Warschau – Jacek Olecki
LUDZIE I SŁOWA
- Strona 22
Powtórka z historii – prof. Kwiryna Handke
35 LAT DZIELNICY URSYNÓW
- Strona 24
Osiem tysięcy lat historii – na podstawie niepublikowanej pracy Krzysztofa Oktabińskiego „Ursynów” opracowała Tatiana Hardej
Najdawniejsze ślady człowieka na terenach obecnego Ursynowa pochodzą sprzed około 6 tys. lat p.n.e.! Na Moczydle i w Lesie Kabackim odkryto krzemienne narzędzia do obróbki skóry pamiętające czasy mezolitu...
- Strona 29
Miasto w mieście – z prof. Markiem Budzyńskim, naczelnym projektantem osiedla Ursynów Północny, rozmawia Natalia Grzywalska
Prof. Marek Budzyński: „Ursynów projektowaliśmy zgodnie z ideami miasta w mieście, zrównoważonego rozwoju, w oparciu o znajomość psychiki człowieka i relacji człowieka z jego przestrzenią tak, żeby ta przestrzeń wspierała życie. Tyle że działaliśmy w drastycznym ograniczeniu wynikającym z organizacji narzuconej przez tzw. system socjalistyczny, który z prawdziwym socjalizmem nie miał wiele wspólnego”.
- Strona 30
Znam tu każdy kamień – rozmowa „Stolicy” z Piotrem Guziałem, burmistrzem Ursynowa
- Strona 32
Gdzie diabeł mówił dobranoc – Maciej Mazur
W normalnym świecie zadzwonilibyśmy do znajomych, umówilibyśmy się do kina, potem poszlibyśmy na lody, a wieczorem urządzilibyśmy małą wódeczkę w domu. Ale na Ursynowie lat 80. nie mamy telefonu, więc nie zadzwonimy. Z tym kinem też mamy kłopot. Na całym ponadstutysięcznym osiedlu działa jedna mała salka w Domu Sztuki. Skoro nie udało się zadzwonić, nie uda się pójść do kina, to może lody? Dajmy już sobie spokój z lodami i przejdźmy do ostatniej części wieczoru. Zostaniemy na miejscu i będziemy zacieśniać więzi sąsiedzkie.
- Strona 34
We wspólnocie siła – Andrzej Rogiński o ursynowskiej spółdzielczości
- Strona 36
Quo vadis, dzielnico, czyli Ursynów za 20 lat – prof. Lech Królikowski
Prof. Lech Królikowski: „Na Ursynowie powstają teraz wspaniałe wielorodzinne budynki mieszkalne, na jego obrzeżach natomiast – bogata zabudowa willowa. Dzielnica wciąż należy do najmłodszych w Warszawie. To wszystko sprawia, iż jest wielka potrzeba stworzenia nowoczesnego centrum, gdzie ludzie chcieliby przyjść nie tylko po to, by załatwić jakąś sprawę, ale dla samej przyjemności bycia w atrakcyjnym miejscu”.
- Strona 40
Jesteśmy stąd – o swojej dzielnicy opowiada artysta malarz Franciszek Maśluszczak
Franciszek Maśluszczak: „Początek naszego życia na Ursynowie – w latach 70. – był wzruszający, twórczy, pionierski. Wokół bloków sadziliśmy drzewka i pilnowaliśmy, aby nikt ich nie uszkodził, obsadzaliśmy przedszkole naszego synka krzewami i kwiatami, wraz z sąsiadami odbywaliśmy narady, jak dbać o Nasz Dom. Pierwszy obraz, który tu namalowałem, miał tytuł „Uśpiona dal” i przedstawiał czterech panów stojących w pustej przestrzeni z ledwo zarysowaną obietnicą domów, ulic i chodników”.
SKARPA WARSZAWSKA
- Strona 43
Wracamy nad Wisłę – Izabela Witkowska-Martynowicz
- Strona 46
Nad rzeką czy na skarpie? – Katarzyna Piądłowska i Artur Jerzy Filip
HISTORIA
- Strona 48
Omnibusem na Bielany – Stanisław Milewski
- Strona 51
Śladami Leśmiana – Piotr Łopuszański
22 stycznia minęła 135. rocznica urodzin Bolesława Leśmiana. Ten wielki poeta był rdzennym warszawiakiem i to od pokoleń. Jego pradziad Antoni Eisenbaum stworzył w Warszawie Szkołę Rabinów, kuźnię inteligencji żydowskiej, zaś dziad poety Bernard Lesman był warszawskim wydawcą i księgarzem; podobnie wuj Antoni, wydawca „Liry polskiej”.
- Strona 55
Partnerka króla Stasia – Jolanta Wachowicz-Makowska w cyklu Warszawa con amore
przedstawia historię Elżbiety z Szydłowskich Grabowskiej, według niektórych biografów morganatycznej żony króla Stasia, a na pewno (używając współczesnego języka) jego wieloletniej partnerki i matki przynajmniej dwojga królewskich dzieci.
KULTURA
- Strona 57
Notatnik warszawski
- Strona 57
Frontem do Wisły – Przemysław Pasek
- Strona 60
Ostatni wywiad z Krystyną Uniechowską-Dembińską, córką wybitnego rysownika Antoniego Uniechowskiego – Teresa Sołtysiak
Krystyna Uniechowska-Dembińska: „Codzienność nigdy nie pokonała ojca, zawsze był „ponad”. Przed czasami koszmarną rzeczywistością uciekał w świat wyobraźni. Odskocznię znajdował w przeszłości, w jej kulturze materialnej, w stylach różnych epok. I kiedy rysował, oddawał ducha tamtych czasów. Nie interesowało go dłubanie w psychice. W sumie nasze relacje były oparte na zaufaniu i ironii. Z dłuższej perspektywy okazuje się, że był to strzał w dziesiątkę”.
- Strona 63
Z górnej półki Tadeusza Górnego
- Strona 65
Flesz Andrzeja Kałuszki
- Strona 66
Warszawa na starej fotografii Jarosława Zielińskiego
-