Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Prasa

2012.03.13 g. 20:26

Magazyn Stolica w kioskach

Nasz ulubiony warszawski magazyn Stolica opowiada o naszym mieście, o historii i dniu dzisiejszym. Od jutra we wszystkich salonikach prasowych i Empikach. W ksiegarniach m.in. w warszawskiej, im. B. Prusa, w DSH, na Koszykowej...

Magazyn Stolica nr. 3 z 2012 roku

 

W nowej Stolicy przeczytacie m.in.:

 

  • Strona 6
    Dwugłos o naszym mieście
    po Warszawie czasów młodości z Markiem Nowakowskim spaceruje Stanisław Bukowski
    Marek Nowakowski: „Wybrałem ten rodzaj wędrówki, by pokazać różnorodność miasta, jego wielość. Odskrobuję obrazy. Mieszkałem w Warszawie, która z latami zmieniała się w zupełnie inne miasto..

  • Strona 10
    Architektura jest sztuką dialogu
    rozmowa Grzegorza Buczka z architektem Bohdanem Paczowskim

  • Strona 12
    Wielka zagłuszarka,
    czyli jak zagłuszano Radio Wolna Europa – Mariusz Prządak
    Sejm ogłosił maj miesiącem Radia Wolna Europa. W tym roku mija 60 lat od założenia rozgłośni, która w okresie PRL była nazywana głosem wolnej Polski. „Mówi Radio Wolna Europa, głos wolnej Polski….”. Miliony Polaków każdego dnia próbowało dostroić swoje radia, by móc wysłuchać tych słów. Uniemożliwiała to w dużym stopniu działająca w Radiówku pod Warszawą Rządowa Stacja Zagłuszeń Radiowych, tzw. wielka zagłuszarka, silny oręż w walce z „antypolską propagandą” nadawaną z Monachium.

  • Strona 15
    Kto pamięta Adolfinę Bertę Pfeiffer?
    pyta prof. Jerzy Kochanowski
    W Warszawie Bieruta i Gomułki mogła – i to w ścisłym centrum – mieszkać kilkanaście lat Niemka niemająca, jak zorientowano się w 1963 r., poza wypisem z aktu urodzenia oraz legitymacją ubezpieczeniową żadnych dokumentów (dowód niemiecki odebrało jej gestapo po aresztowaniu). Na początku lat 60. okazało się, że Pfeiffer nie figurowała w żadnych rejestrach cudzoziemców, nikt również nie był w stanie stwierdzić, jakiego kraju jest obywatelką!

  • Strona 18
    Boks, wojna i miłość
    losy Szapsela Rotholca przedstawiają Robert Gawkowski i Jarosław Rokicki
    Dziesięciotysięczna publiczność dopingowała Polaka „Szapsio – bij Szwaba w swastykę!”. Zemsta za porażkę niemieckich bokserów  dosięgła Rotholca w czasie wojny, gdy Josef Meisinger, szef Policji Bezpieczeństwa, kazał polskiego boksera odszukać w getcie i aresztować.

  • Strona 21
    W małym dworku na Czerniakowie
    Marek Karpiński
    Podczas ostatniego wielkiego przyjęcia w ogrodach Czerniakowa – 17 czerwca 1990 r. – mój brat Jakub świętował swój powrót z emigracji, na której spędził 12 lat, jednocześnie obchodząc swoje 50. urodziny. Przybyli Wiesław Chrzanowski i Marek Edelman, Jacek Kuroń i Jan Olszewski, Adam Michnik i Antoni Macierewicz…

  • Strona 26
    Zapomniani władcy Warszawy
    Jarosław Zieliński
    z cyklu Collegium Varsoviense

  • Strona 28
    Wyprawa w przeszłość
    prof. Kwiryna Handke
    Dzisiaj chciałabym zabrać Państwa na wycieczkę w odległą przeszłość – do średniowiecznej Warszawy. Przenosimy się do XV stulecia do Starego i Nowego Miasta, w ówczesnych dokumentach zwanego Warszewą lub Warszową (forma Warszawa jest późniejsza), co wywodziło się od nazwy osobowej Warsz, skróconej formy imienia Warcisław.

  • Strona 31
    Tour de Praga 2012
    uczestnicy warsztatów dziennikarsko-przewodnickich podążają śladami Olgierda Budrewicza po warszawskiej Pradze
    Turyści niedługo zadepczą Pragę. Wchodzą w zapyziałe podwórka i bramy, pstrykają fotki trudnym miejskim pejzażom. Coraz śmielej lekceważą legendę związaną z mordobiciem czekającym za każdym rogiem. Oglądają z zachwytem rozsypujące się, ale nadal w większości „szare i majestatycznie brzydkie” przedwojenne kamienice. Panie Olgierdzie, od czasu kiedy – wypełniając lukę na ówczesnym rynku turystyki krajowej – zapraszał Pan na prywatną wycieczkę po Pradze, wiele się zmieniło.

  • Strona 36
    Kawa po warszawsku
    z Kordianem Tarasiewiczem
    , nestorem warszawskich przedsiębiorców i varsavianistą, rozmawia Tatiana Hardej
    „W 1924 r. powstała taka instytucja w Warszawie: taksówka. Myśmy na to mówili Makowski, bo tak było napisane na drzwiczkach. Potem się okazało, że to był żydowski interes, Makower to prowadził. Gazety zrobiły akcję, jak nazwać po polsku taksówkę. Padały różne propozycje: pędka, mknica, no, ale w końcu zostało taxi”.

 

KULTURA

 

  • Strona 40
    Zawód: fotograf
    Danuta Jackiewicz o Karolu Beyerze z okazji promocji poświęconego mu albumu i wystawy

  • Strona 48
    Film i historia
    czyli filmowa opowieść o  uwięzieniu  Aliny Janowskiej na Pawiaku– Sebastian Pawlina

  • Strona 50
    Liczy się tylko sztuka
    ze Stefanem Sutkowskim, dyrektorem Opery Kameralnej, rozmawia Ewa Solińska

  • Strona 53
    Czekając na wariata
    Agnieszka Czapla o Janie Rodzeniu, kierowniku warszawskiego Klubu Księgarza
    Niewiele jest takich miejsc w Warszawie – losy Klubu Księgarza i jego kierownika to opowieść o trwającej ćwierć wieku symbiozie człowieka i książek. Ich historie od pewnego momentu splatają się w jedną.

 

Magazyn Stolica nr. 3 z 2012 roku



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy