Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Motoryzacja

2013.08.07 g. 09:26

Doskonalenie jazdy na skuterze

Bezpłatne treningi.
To niesamowita okazja dla miłośników jazdy na skuterach z Warszawy! Przez 4 dni szkolenie dl 60. osób. Za darmo! Trzeba mieć od 13 do 18 lat, mieszkać w Warszawie i mieć skuter.

Rusza Skuterowa Szkółka – projekt Polskiego Stowarzyszenia Motocyklistów.
Pod fachowym okiem Tomka Kulika i innych instruktorów, kursanci będą udoskonalać swoje umiejętności jazdy, dowiedzą się jak samodzielnie serwisować podstawowe układy w swoim pojeździe, poćwiczą ratowanie innych na kursie z pierwszej pomocy, a także porozmawiają o bezpieczeństwie na drodze z przedstawicielem Wydziału Ruchu Drogowego Stołecznej Policji.

 

Szkółka Skuterowa

 

W ramach szkolenia doskonalącego jazdę pod okiem profesjonalistów będzie można potrenować m.in:

 

  • Manewry motorowerem, z prędkością poniżej progu równowagi
  • Technika pokonywania zakrętów: pojedynczych, naprzemiennych, zacieśniających
  • Hamowanie – planowe i awaryjne
  • Omijanie przeszkód – planowe i awaryjne
  • Zawracanie: z miejsca i lotne
  • Jazda po drodze gruntowej: dobór prędkości w zależności od charakteru nawierzchni
  • Manewry motorowerem po nawierzchni gruntowej
  • Przejazd po torze zręcznościowym

 

Pierwszego dnia:
Nauka jak nie spanikować gdy napotkasz na drodze wypadek, jak skutecznie komunikować się ze służbami ratunkowymi oraz jak udzielić pierwszej pomocy gdy służby są w drodze. Instruktorzy Emergency First Response z Polskiego Stowarzyszenia Motocyklistów zadbają o to by po ukończeniu kursu nie być jednym z wielu gapiów robiących zdjęcia, a być cichym bohaterem swojego sumienia.

 

Tego samego dnia:
funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Warszawskiej Policji pokażą “grzechy” uczestników drogi i spróbują wyjaśnić jak uniknąć takich sytuacji.

 

Kolejne trzy dni:
zostaną spędzone na placu manewrowym pod bystrym okiem Tomka Kulika i jego współpracowników. Zadbają oni o podnoszenie umiejętności w zakresie techniki jazdy. Nauczą między innymi jak należy regulować i ustawić podzespoły pojazdu, ważne dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy, jak zatrzymać się bezpiecznie w awaryjnej sytuacji, jak omijać przeszkody planowo oraz awaryjnie, a także jak wykonywać manewry swoim pojazdem poniżej progu równowagi (wszystko oparte na ćwiczeniach praktycznych!!!)

 

Dzięki dofinansowaniu Miasta Stołecznego Warszawy zajęcia są darmowe, a zdobyte tam umiejętności z całą pewnością bezcenne!

 

Aby zapisać się na szkolenie należy wejść na stronę www.skuterowaszkolka.pl, zapoznać się z zasadami szkoleń i wysłać jak najszybciej maila zgłoszeniowego na adres: skuterowaszkolka@ewo.org.pl 

 

Kolejne cykle szkoleniowe ruszają:  11 sierpnia, 18 sierpnia. Pozostałe terminy dostępne na stronie akcji.

 

Rekrutacja dobiega końca – zgłoś swój udział w szkoleniu!
Kto pierwszy ten lepszy! Decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Więcej informacji:

 

Pomimo popularyzacji motorowerów i skuterów jako środków transportów wciąż brakuje zorganizowanych zajęć dla młodzieży umożliwiających pogłębianie wiedzy z zakresu ruchu drogowego oraz poprawiających ich technikę jazdy. Po ukończeniu podstawowego kursu na kategorię AM(karta motorowerowa) świadomość zagrożeń na drodze jest nadal niewielka, a gdy już dochodzi do tragicznych skutków uczestnicy ruchu drogowego często nie potrafią lub obawiają się podjąć odpowiednich działania przed przyjazdem służb.

 

Zgodnie z danymi z Centralnej Ewidencji Pojazdów oraz danych zgromadzonych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w roku 2012 zarejestrowano ogółem 78 136 nowych i używanych motorowerów.

 

Według informacji Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji w roku 2012 na polskich drogach motorowerzyści uczestniczyli  w 2036 wypadkach, a przyczynili się do powstania 903 wypadków, w których zginęło 49 osób, a 985 doznało obrażeń ciała.

 

Najczęstszymi przyczynami wypadków spowodowanych przez motorowerzystów było:

 

  • niedostosowanie prędkości do warunków ruchu
    – 318 wypadków,
  • nie udzielenie pierwszeństwa przejazdu
    – 191 wypadków,
  • nieprawidłowy manewr skrętu
    – 76 wypadków.

 

Z analizy wieku sprawców - motorowerzystów wynika, że największe zagrożenie powodują osoby w grupie wiekowej 15-17 lat, byli oni sprawcami 217 wypadków (24% ogółu wypadków spowodowanych przez tę grupę uczestników ruchu), zginęło w nich 9 osób (18,4%), a 249 zostało rannych (25,3%).

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy