Wörth.
Fabryka Mercedes-Benz w Wörth świętuje 50-lecie uruchomienia produkcji ciężarówek. Pierwszy taki pojazd opuścił linie montażowe zakładu dokładnie 1 października 1963 roku. W uroczystości zorganizowanej dla uczczenia okrągłych urodzin wzięło udział około 300 gości, w tym przedstawiciele branży przemysłowej i politycy.
Wśród gości pojawili się m.in.:
- Jest coś, co różni ten zakład od innych. To "duch Wörth", decydujący o jakości wykonania "made in Wörth". Składają się na niego trzy czynniki: pionierstwo, innowacja i zespół. Ludzie, którzy tu pracują, tworzą naprawdę zgraną drużynę - powiedział dr Dieter Zetsche, prezes koncernu Daimler AG.
Kluczem do sukcesu zakładu w Wörth jest szeroka gama dopracowanych produktów. Codziennie 12 tys. pracowników fabryki montuje do 470 ciężarówek - od Atego i Axora, przez Arocs i Actrosa, aż po Econica, Unimoga i Zetrosa. Każdy z egzemplarzy dostosowany jest do specyficznych wymagań klienta. Statystycznie, w ciągu jednego roku nie powstają tu dwie takie same ciężarówki. A w ciągu 50 lat wyjechało ich stąd już ponad 3,6 mln pojazdów.
Wörth to największa na świecie fabryka ciężarówek, należąca do globalnej sieci produkcyjnej Daimler Trucks. W ciągu ostatnich lat w jej rozwój zainwestowano ponad 1,3 mld euro. Na powierzchni 2,9 km kw. mieszczą się zarówno hale produkcyjne, jak i biura kluczowych działów Mercedes-Benz Trucks. Działa tu również punkt serwisowy, oferujący klientom wszechstronną obsługę, oraz profesjonalne szkolenia dla kierowców. Po otwarciu w 2008 roku centrum badań i testów w Wörth odbywają się także prace projektowe.
Zakład angażuje się w stosowanie ekologicznych technologii produkcji. Przykładowo, nowa, w pełni zautomatyzowana lakiernia - uruchomiona w marcu 2012 roku - wykorzystuje powłoki wodorozcieńczalne. Ponadto, od kwietnia br. w Wörth działa elektrociepłownia dostarczająca około 40 proc. energii elektrycznej i 25 proc. ciepła zużywanego w fabryce. Produkcja energii bezpośrednio na terenie zakładu pozwala ograniczyć roczną emisję dwutlenku węgla o około 22 tys. ton, co odpowiada emisji generowanej przez ponad 2000 gospodarstw domowych.