Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2007.02.25 g. 19:00

Osjan i Ethnotrans w Art.Bemie

Legenda na Bemowie 24 marca
Kto: OSJAN + ETHNOTRANS (support) Kiedy: 24.03.07 godz.19 Gdzie: art.bem (Warszawa, ul.Górczewska 201) Bilety: 15 zł

Grupa Osjan powstała na początku lat 70. Założycielami byli współpracujący z zespołem Anawa Jacek Ostaszewski i Marek Jackowski, do których dołączył Tomasz Hołuj.
Początkowo grupa była pod wpływem klasycznej muzyki hinduskiej. W utworach pobrzmiewały również tony muzyki awangardowej, klasycznej i ludowej. Na przestrzeni blisko 30 lat zespół często zmieniał skład i obsadę instrumentalną. Gościnnie występowali również z Osjanem wybitni polscy jazzmani m.in. Tomasz Stańko i Paweł Jarzębski, a także legendarny trębacz Don Cherry, szaman z plemienia Cheronee. „Klasyczny” skład uformował się na przełomie lat 70-tych i 80-tych. Oprócz lidera grali wówczas w Osjanie Wojciech Waglewski (gitara), Milo Kurtis (bębny) oraz Radosław Nowakowski (conga).

W grze zespołu Osjan obecna jest niemalże cała światowa kultura muzyczna - brzmienia i frazy inspirowane muzyką indyjską przeplatają się z folklorem afrykańskim, arabskim i dalekowschodnim, a duszne, transowe fragmenty, przywodzące na myśl misteria południowoamerykańskich Indian, zderzają się z muzyką klasyczną i jazzem. W muzyce Osjana centralne miejsce zajmuje rytm, ten najbardziej pierwotny i obecny we wszystkich kulturach element muzyki, ale równie ważnym elementem jest cisza pomiędzy dźwiękami.

W 1978 roku Tomasz Hołuj napisał: „Gramy wszędzie, gdzie nas zaproszą. W miejscach rock n’rollowych, jazzowych, w klubach, teatrach i galeriach, w więzieniach i pałacach dla dzieci i naukowców, dla filmu, radia i telewizji. I w to też nikt nie wierzy. Na ogół ludzie myślą, że jesteśmy grupą niestrawną dla szerszej publiczności, że na pewno będzie deficyt na biletach, że jesteśmy dziwaki, i że chcielibyśmy grać w jakichś specjalnych ekskluzywnych miejscach. A to wszystko (poza tym, że jesteśmy dziwaki) nieprawda”.
O tym, że była i jest to nieprawda można przekonać się na koncertach grupy, podczas których sale przepełnione są zarówno młodzieżą jak i ludźmi starszymi, którzy cały czas chcą odkrywać razem z zespołem podstawowe elementy muzyki, uczestniczyć w improwizacji  i zagłębiać się w „muzyce fruwającej ryby”

Aktualny skład:
Jacek Ostaszewski - flety proste
Radosław Nowakowski - conga


Opublikowal:
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy