Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2007.11.20 g. 19:40

Noc poetów w Obiekcie


Warszawa ma swoich poetów. Staromiejski Dom Kultury to poetyckie centrum miasta, od lat przyciągające młodych artystów. Nie tylko warszawscy twórcy znajdują tu opiekę i możliwość prezentacji swoich dokonań. Działania Beaty Guli i Tomka Świtalskiego, staromiejskich animatorów kultury, sprawiły, że to miejsce stało się ważne dla wszystkich młodych poetów. Raz do roku Manifestacje poetyckie przyciągają twórców z całej Polski, jednakowo życzliwie przyjmowanych zarówno przez organizatorów, jak i wierną publiczność. Ta z kolei ma wyjątkową okazję posłuchać, poezji (często bardzo drapieżnej) i zdecydowanie niesztampowej muzyki.
Bardziej kameralny charakter mają comiesięczne Noce Poetów, podczas których następuje parateatralne połączenie scenicznego ruchu, poetyckiego słowa i muzyki. Organizatorzy, za każdym razem, starają się pokazywać, jak najwięcej artystycznej, młodej aktywności: literaturę, performance, taniec, film. Tworzą imprezę otwartą, zacierającą granicę między sceną a publicznością. Stałym punktem programu jest otwarty dla wszystkich Turniej Jednego Wiersza, ośmielający do debiutu nie tylko literacką młodzież, ale też tych, którzy być może od lat pisali do szuflady. Niepowtarzalny charakter imprezie nadaje publiczność, wśród której są stali bywalcy, od lat związani z Nocą Poetów, uczestnicy i absolwenci Staromiejskich Warsztatów Literackich oraz studenci i licealiści, dla których nieuchronnie staje się ona nieuleczalnym nałogiem. Turniej jest szansą dla młodych, bo promuje najzdolniejszych, których utwory mają szansę druku w poetyckiej serii SDK-u. Warszawscy poeci na Nocach Poetów odnajdują swoją wymarzoną publiczność. Każda Noc jest wyjątkowa.

 

Warsztaty literackie, organizowane przez SDK, są doskonałą okazją do skonfrontowania swoich umiejętności literackich z umiejętnościami innych piszących. Skupiają ludzi pochodzących z różnych środowisk i przejawiających czasem całkiem odmienne gusta literackie. Warsztaty umożliwiają spotkanie z uznanymi już twórcami, którzy dzielą się na nich własnym doświadczeniem artystycznym, językową wrażliwością i wiedzą teoretyczną. SDK prowadzi nabór na warsztaty do 20 grudnia, chętni mogą listownie lub osobiście pokazać własną próbkę literacką i zakwalifikować się do udziału w zajęciach.

 


24 listopada, sobota, godz. 19.00
OBIEKT ZNALEZIONY
podziemia Zachęty, plac Małachowskiego

Poezja:::
ZOFIA BAŁDYGA
SZCZEPAN KOPYT
KORNELIA PIELA

 

Turniej 1 Wiersza

 

koncert:::
Wilde Sutra 

Edward Pasewicz,

Szczepan Kopyt
gościnnie Tomek Duda – sax

 

 

Sobotni listopadowy wieczór jest doskonałym pretekstem do tego, aby wyjść z domu i pooddychać szczególnym warszawskim powietrzem. Dobry klimat zapewni przestrzeń galerii Zachęta. W piwnicach gmachu otworzył się Obiekt Znaleziony. Noc Poetów chce być tam jednym z pierwszych gości. Poeci zamierzają przyprowadzić ze sobą uwolnione słowa, odważne metafory i muzykę. Obiekt Znaleziony (podziemia Zachęty, plac Małachowskiego) i Staromiejski Dom Kultury zapraszają zatem 24 listopada (godzina 19) na kolejną niepowtarzalną noc poetów. Tym razem w programie:

Zofia Bałdyga ― Poetka (ur. w 1987 roku w Warszawie). Studentka slawistyki zachodniej i południowej UW. Mieszka w Warszawie. Autorka tomiku Passe – partout (SDK, 2006). Publikowała m.in. w „Akcencie”, „Pograniczach”, „Wakacie”, „Literacjach” i „Gazecie Wyborczej”.

Szczepan Kopyt ― Poeta (1983), muzyk yassowy, basista. Laureat I nagrody X Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina za tomik Wirtualna Polska. Autor tomiku [yass]. Mieszka i studiuje w Poznaniu.

Kornelia Piela ― ur. w 1987 roku we Wrocławiu. Poetka. Studentka prawa i sinologii UW. Mieszka w Warszawie i we Wrocławiu. Autorka arkusza poetyckiego Dobre maniery (Biuro Literackie, 2007).

 

Edward Pasewicz ― (ur. 9 czerwca 1971) polski poeta i kompozytor. Laureat VIII Konkursu im. Jacka Bierezina (2000). W 2007 został nominowany do Nagrody Literackiej Gdyni za książkę Henry Berryman Pięśni. Jego wiersze były tłumaczone m.in. na niemiecki, angielski, słoweński, serbski, bułgarski, czeski, hiszpański, włoski. Jest buddystą, uczniem Ole Nydahla. Mieszka w Poznaniu. Autor głośnej książki Śmierć w Darkroomie. 24 listopada zaprezentuje wraz z Tomkiem Dudą projekt poetycko-muzyczny Wilde Sutra

 

Tomek Duda ― Znany z zespołu Baaby, występuje z Pink Freud. Przez niektórych podejrzewany o zbytni tradycjonalizm na barytonie, przez innych ceniony za fenomenalne wyczucie w uzupełnianiu linii trąbki, oplatanie jej frazami saksofonu i fletu. Można to sprawdzić słuchając nowej płyty pod tytułem Punk Freud lub przychodząc do Obiektu Znalezionego. Tam Duda będzie towarzyszył Edwardowi Pasewiczowi w realizacji projektu muzycznego.

 

Turniej 1 Wiersza ― jak zawsze na Nocy Poetów dla zwycięzców przewidziane są nagrody pieniężne. W trakcie wieczoru zbierane są zapisy, poeta wygłasza utwór przed publicznością i oddaje wiersz po ocenę jury. SDK organizuje corocznie warsztaty literackie, ich uczestnicy chętnie stają w szranki turnieju i często zwyciężają. Aby zakwalifikować się do grona uczestników warsztatu, należy do 20 grudnia wysłać próbkę twórczości na adres SDK. Przed poetami wywodzącymi się z warsztatów rysują się ciekawe perspektywy, między innymi publikacja własnej książki poetyckiej w wydawnictwie SDK-u. Turniej 1 Wiersza  jest otwarty dla wszystkich i każdy otrzymuję szansę na sukces!



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy