Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2007.11.21 g. 19:32

Ostatnia w tym roku potańcówka Pod Karpiem

Tradycyjna, miejska, na Pradze, w restauracji przy ul. Stalowej 37
Do tańca i do posłuchu grać będzie Kapela Praska

23 listopada od godz. 19.00

 

rozpocznie się ostatnia w tym roku tradycyjna miejska potańcówka, w praskiej restauracji "Pod Karpiem" przy ul. Stalowej 37. Tym samym tą zabawą zakończymy tegoroczny niezwykle bogaty sezon miejskich pląsów. Do tańca i do posłuchu grać będzie Kapela Praska.

 

WSTĘP WOLNY

 

Kapela Praska – gościła Pod Karpiem wielokrotnie m.in. rozpoczynała sezon tradycyjnych pląsów w tym roku. Jest chyba także jedną z najpopularniejszych kapel wśród okolicznych mieszkańców. Wykonuje przede wszystkim piosenki i ballady podwórkowe z Pragi oraz piosenki z okresu okupacji. Bliskie są jej także szlagiery płytowe, radiowe i kabaretowe z lat 20., 30., 40. czy 50-tych XX w. W ich repertuarze królują tanga, walczyki, wesołe fokstroty, sztajery i polki.

 

Kapela Praska powstała w 1988 roku, przy Domu Kultury w Rembertowie, z którym związana jest do dziś. Boleśnie odczuli śmierć Edwarda Dolanowskiego, który grał
na banjo, „czuł i kochał Warszawę”. Strata ta spowodowała chwilowe zawieszenie działalności zespołu. Ale po rocznej przerwie powrócili do grania pewni, że „bez Warszawy, bez muzyki, bez tego, co daje im siłę ducha i w sercu gra – nie ma życia”. Starają się, „aby folklor Warszawy był przekazywany w piosence młodym mieszkańcom stolicy” i popularyzują go w całej Polsce, a także za granicą. Biorą udział w festiwalach, zjazdach i przeglądach kapel folklorystycznych.

 

Kapela Praska gra w składzie:

 

  • Ryszard Dolanowski – gitara (syn Edwarda Dolanowskiego);
  • Marek Grużewski – kontrabas;
  • Zbigniew Pogorzelski – wokal, instrumenty perkusyjne;
  • Paweł Popławski – skrzypce;
  • Czesław Jakubik – akordeon.

 

Potańcówki zorganizowane w ramach projektu "Sceny Lubelska 30/32" pt.: "Nie masz cwaniaka nad Warszawiaka" dzięki pomocy finansowej:

 

  • Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy
    - Dzielnicy Praga Północ
Autor: Ojciec Pio
Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy