Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2008.11.22 g. 14:44

Kobiety Zdobywają Sejm - Debata w Sejmie i Wieczornica w Komunie Otwock


90-LECIE UZYSKANIA PRAW WYBORCZYCH PRZEZ POLKI - KOBIETY ZDOBYWAJĄ SEJM!
28.11.2008 Warszawa
zapraszają
OBYWATELSKIE FORUM KOBIET i KOMUNA OTWOCK
DEBATA w Sejmie & WIECZORNICA w Komunie Otwock

 

Historia, której uczy polska szkoła, wciąż pozbawiona jest kobiecych bohaterek. Nie podkreśla, a wręcz pomija wielki wkład kobiet w tworzenie niepodległej państwowości.  Celebrowane na wszelkie sposoby 90-lecie odzyskania niepodległości po raz kolejny przemilcza znaczący wkład naszych prababek w ukonstytuowanie się nowoczesnego społeczeństwa w porozbiorowej Polsce.
Ruch na rzecz emancypacji i równouprawnienia kobiet w, z którego wywodzi się także polski feminizm, ma tradycję równie długą, jak inne nowoczesne ruchy społeczno-polityczne. Polki w XIX wieku w ogromnym stopniu przyczyniły się do odzyskania niepodległości. Walczyły,  czasem z bronią w rękach, o Polskę sprawiedliwą, w której wszyscy obywatele i obywatelki bez względu na status społeczny i pochodzenie byliby równo traktowani. Otworzyły drogę do zrozumienia sensu wolności obywatelskich i reguł demokracji.
9o lat temu historia polskich kobiet gwałtownie przyspieszyła. Dzięki wieloletnim wysiłkom ruchu kobiecego we wszystkich zaborach i konsekwentnej postawie Aleksandry Piłsudskiej, drugiej żony Marszałka, w Dekrecie Naczelnika Państwa o ordynacji wyborczej z 28 listopada 1918 roku znalazł się jednoznaczny zapis:
„Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel państwa bez różnicy płci, który do dnia ogłoszenia wyborów ukończył 21 lat."

 

Program:
11.00 – Kobiety zdobywają Sejm! – do gmachu Sejmu wchodzą kobiety uzbrojone w parasolki w strojach z epoki oraz goście (inscenizacja i briefing dla mediów)
11.30 – Od praw wyborczych do demokracji parytetowej (1918-2018) – wykład prof. Małgorzaty Fuszary
12.00 – Debata Będziem posłankami

 

Od czasu uzyskania przez Polki praw wyborczych minęło 90 lat. Jednakże w Sejmie i Senacie, a także na szczeblach samorządowych, kobiety nadal są niedoreprezentowane, stanowiąc zaledwie ok. 10 – 20% tych gremiów. Jak skutecznie zmieniać ten stan rzeczy? Jakie możemy założyć prognozy na wybory w 2018 roku w 100-lecie uzyskania praw wyborczych przez Polki?
Prezentacja międzynarodowej inicjatywy europarlamentarzystek „Top jobs for woman" –  którą poparły m.in. Panie komisarz Danuta Hübner, Neelie Kroes i Margot Wallström – czy w Polsce takie ponadpartyjne inicjatywy nie byłyby słuszne jako narzędzie aktywizacji publicznej i politycznej kobiet?
Moderacja: Małgorzata Tkacz-Janik i Kazimiera Szczuka
W debacie wezmą udział byłe Pełnomocniczki rządu ds. równego statusu kobiet i mężczyzn: m.in. Anna Popowicz, Izabela Jaruga-Nowacka,  Magdalena Środa, Joanna Kluzik-Rostkowska oraz zaproszeni Goście.
Zaproszenia wystosowano także do: Marszałków Sejmu i Senatu, parlamentarzystek i parlamentarzystów, do świata nauki i mediów, organizacji pozarządowych i związków zawodowych.
UWAGA: wszystkie osoby chcące wziąć udział w konferencji w gmachu Sejmu, proszone są o dokonanie zgłoszenia poprzez wysłanie maila na adres: kanwa2@wp.pl najpóźniej do dnia 25 listopada 2008.
W zgłoszeniu należy podać imię i nazwisko, które zostanie wpisane na listę dla biura przepustek.
--

 

Wieczornica w Komunie Otwock (ul. Lubelska 30/32 )

Program:
17.00 – film NIEZŁOMNE, reż. Katja von Garnier, USA 2004
Historia znanej amerykańskiej bojowniczki o prawa kobiet, Alice Paul. W 1913 roku Alice wraz z przyjaciółką powołały do życia komitet ds. obrony kobiet. Aby zwrócić uwagę opinii publicznej na drażliwą kwestię emancypacji, jego członkinie organizowały liczne akcje protestacyjne, w tym demonstracje pod Białym Domem. Najważniejszym celem sufrażystek było uzyskanie przez kobiety prawa głosu w wyborach.
Pokaz niekomercyjny.

 

18.40 – Superprababki – live– scen. i reż. Marta Lewandowska
19.30 – Spadek po Prababce – kobiece prawa obywatelskie: wczoraj – dziś – jutro
Do panelu wieczornego zapraszamy kobiety, które uprawiają działalność polityczną, związkową, społeczną, m.in. Henrykę Krzywonos, Katarzynę Piekarską, Agnieszkę Grzybek, Annę Kornacką, Dorotę Gardias, Dorotę Soczówkę, Iwone Borchulską i in.
Moderacja: Paulina Młynarska, opieka merytoryczna: Katarzyna Kądziela
21.00 – świętujemy: tańce + muza: Dj-ka – mix pieśni sufrażystek „Bread & Roses" i inne przeboje
bufet: napitki i przegryzki

 

--
Obywatelskie Forum Kobiet (OFK) – otwarta struktura, powstała w początkach 2008 roku, skupia kobiety z całego kraju, działające w organizacjach pozarządowych, związkach zawodowych, partiach politycznych, środowiskach akademickich oraz freelancerki. Przygotowanie jubileuszu jest pierwszą publiczną akcją OFK.
Komuna Otwock (KO) – artystyczna wspólnota działań, istnieje od 1989 roku. Zajmuje się głównie działaniami z pogranicza teatru, teatru ruchu i sztuki performance'u. Realizuje również interdyscyplinarne działania wykraczające poza obszar sztuki, organizuje koncerty, wystawy, prelekcje, włącza się w kampanie społeczne.

 

Matronat: FEMINOTEKA i GRUPA INICJATYW GENDEROWYCH (GIGA ŚLĄSK)

 

www.komunaotwock.pl
www.feminoteka.pl
www.giga.slask.pl

 

Dodatkowe informacje:
Obywatelskie Forum Kobiet: Małgorzata Tkacz-Janik 609 677 874
Komuna Otwock: Magda Majewska 609 856 816


--
www.komunaotwock.engo.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy