Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2009.08.13 g. 14:40

Dawna Warszawa na puzzlach

14 sierpnia na stronie www.ipuzzle.pl pojawią się elektroniczne puzzle z historycznymi widokami Warszawy

Nowy Świat, Krakowskie Przedmieście, plac Zamkowy, Stare Miasto, Marszałkowska - kilkadziesiąt prezentowanych panoram, zdjęć i pocztówek z widokami przedwojennej Warszawy pochodzi ze zbiorów Archiwum Państwowego m.st. Warszawy i są one pierwszymi historycznymi układankami na www.ipuzzle.pl


www.ipuzzle.pl to najpopularniejszy serwis umożliwiający układanie puzzli w polskim Internecie. Dziennie strona notuje ponad 5 tysięcy odwiedzin. Wielu Internautów odwiedza serwis codziennie, często spędzając tu długie godziny.

 

Prezentowane puzzle mają różny stopień trudności. Mogą układać je dzieci, młodzież i dorośli. Niektóre da się ułożyć w minutę, na niektóre trzeba poświęcić nawet kilka godzin.

 

Elektroniczne puzzle z historycznymi widokami stolicy Polski wraz z opisami poszczególnych obrazków są dostępne w wersji polskiej i angielskiej. Serwis występuje pod dwoma adresami:

 

www.ipuzzle.pl to polska wersja serwisu. Jest chętnie odwiedzana nie tylko przez mieszkańców Polski, ale także przez Polonię z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Irlandii, Stanów, Norwegii, Szwecji, Austrii i Francji.

 

www.epuzzle.info to wersja międzynarodowa, dostępna w kilku wersjach językach, w tym angielskiej, jest najbardziej popularna w Stanach Zjednoczonych i kolejno w: Danii, Wielkiej Brytanii, Włoszech, Słowacji, Holandii, Argentynie, Meksyku, Kanadzie, Szwecji i Australii.


*** *** ***


Przedmowa dyrektora Archiwum Państwowego m.st. Warszawy

 

„Przedwojenna Warszawa została uwieczniona na tysiącach zdjęć i pocztówek. Wiele z nich zachowało się do dziś, między innymi w zbiorach Archiwum Państwowego m.st. Warszawy.

 

Przed 1939 r. Warszawa miała 1 300 000 mieszkańców.  Neogotycka, neorenesansowa, secesyjna i modernistyczna architektura głównych ulic - Krakowskiego Przedmieścia, alei Jerozolimskich, Nowego Światu, Marszałkowskiej - nadawała miastu wygląd ówczesnych europejskich metropolii.

 

Po wojnie, w 1945 r. stolica Polski była morzem gruzów. Odbudowa, którą prowadzono według powojennych, często ideologicznych założeń urbanistycznych, przyniosła zmiany w wyglądzie miasta. W dzisiejszej Warszawie można jednak odnaleźć nie tylko budynki, ale także całe fragmenty zrekonstruowanych ulic. Przykładem jest Starówka, odbudowana z dawnych obrazów, rycin i zdjęć, i w 1980 r. wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

 

Elektroniczne puzzle przygotowane na podstawie materiałów znajdujących się w zasobie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy są dla nas pewną nowością. Do tej pory promowaliśmy nasz zasób poprzez tradycyjne formy wydawnicze, takie jak wystawy i albumy. Liczę jednak na to, że ten oryginalny sposób obcowania z materiałami archiwalnymi pozwoli spojrzeć na zdjęcie i kartę pocztową nie tylko jako na miły oku obrazek, ale także wartościowe źródło historyczne mówiące o historii i losach danego miejsca. Być może puzzle z historycznymi widokami miasta pozwolą nawet lepiej przyjrzeć się m.in. unikatowym elementom architektonicznym, które czasem umykają przy oglądaniu pocztówki czy albumu. Mam także nadzieję, że zachęcą one mieszkańców Warszawy do spaceru po mieście, a pozostałych Państwa do odwiedzenia stolicy Polski i przekonania się o zmianach, które dokonały się tu na przestrzeni ostatnich lat.

 

 

Życząc przyjemnej zabawy, zapraszam na stronę www.ipuzzle.pl, a także na stronę internetową naszego archiwum,

 


Dyrektor Archiwum Państwowego m.st. Warszawy

Ryszard Wojtkowski

 

 



Autor: Anna Belka
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy