Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2009.11.28 g. 15:08

Poza Zasadą Lansu


To, co dzieje się naprawdę

 

Zapowiedź wydarzeń, sobota 28.11.2009 – dzień szósty, ostatni.

 

28 listopada kończy się w Warszawie seria imprez kulturalnych pod nazwą „Poza zasadą lansu”. Program finałowego dnia imprezy obejmuje prezentacje dwóch książek oraz koncert zespołu Marcin Wieczorek & Untitled.

 

Spotkania autorskie

godz. 18.00 Łukasz Suskiewicz Egri Bikaver (wyd. Forma)

Egri Bikaver jest książką o dumie, honorze i splugawieniu, o poznawaniu inności i poznawaniu siebie poprzez kontakt z innością. To książka, która daje nam, jako Polakom, możliwość przeczytania wielu aktualnych i ważnych rzeczy o sobie.

 

Fragment powieści

W jednej restauracji, kelner skierował mnie na zaplecze, abym tam porozmawiał z szefem. M został na zewnątrz. Kelner wskazał mi drogę. Minąłem wąski korytarz, kuchnię, w której dwie kobiety kroiły warzywa, i wszedłem do pokoju, w którym było prawie zupełnie ciemno. Po środku, za biurkiem, siedział mężczyzna, a naprzeciwko niego stał laptop. Monitor oświetlał twarz – szczupłą, napiętą.
– Zapal światło – powiedział.  
Obróciłem się i namacałem kontakt.
Mężczyzna zbliżał się do czterdziestki, miał wygoloną głowę i kozacką grzywkę. Do tego czarny podkoszulek i spodnie moro. W głośniku, ustawionym przy podłodze, dudnił hip hop.
– Czego potrzebujesz? – spytał.
W rogu pokoju, oparty o ścianę, stał miecz samurajski. (Wyobraziłem sobie, że w razie zadymy, mężczyzna łapie za miecz i załatwia chuliganów, jak Uma Thurman w Kill Billu jedynce).  
– Szukam taniego noclegu – powiedziałem.
– Jak taniego?
– Bardzo. 
– Rozumiem.
 

Łukasz Suskiewicz – ur. w 1977 r., prozaik. Mieszka w Częstochowie. W roku 2009 Wydawnictwo Forma opublikowało powieść Egri Bikaver. W książce 2008. Antologia współczesnych polskich opowiadań (Forma 2008) znalazło się jego opowiadanie Mieszkania.

 

Spotkanie z  Łukaszem Suskiewiczem poprowadzi:
Tomasz Jamroziński – ur. w 1978 r., autor tomów wierszy: stenogramy (Ha!art 2004) i Przylądek do skrócenia (Portret 2007). Recenzował dla „Dekady Literackiej”, „FA-artu”, „Opcji” i „Studium”. Współpracuje z częstochowskimi instytucjami kultury.

 

godz. 19.00 – Tomasz Gerszberg, Pies, który zakochał się w tęczy (wyd. FA-art)

 

Pies, który zakochał się w tęczy
Pominąwszy konika, kotek morski
w worku obrasta w kryształki soli
a to boli.

 

Starcy silą się na uśmiechy, uśmiechnięte dwulatki
bełkoczą, jakby ktoś poniewczas wyjął im sztuczną szczękę,
która niczym słaba fastryga łączyć ma końce dwóch poranków.
Między dwoma końcami kija jest
 kij.

 

Ale pies, pies który gubi tropy, pies który czuwa
częściej niż czuje – po nitce babiego lata dobiega kłębka.
Pajączki kotki na wierzbie oplatają w mumienki.
Koniec kłębka jest bliski.
Trumienki?

 

Powiedzmy – szale żalu, neurozy, biełyje rozy i kryształki soli,
które jak Kartezjusz dowiódł rozszczepiają światło na
do wyboru, do koloru.
Na dopplerowskie przesunięcia ku czerwieni
i całkiem ludzkie przesunięcia ku żółci.

 

Tylko pies, który widzi szarość, zakochał się w tęczy
i wiedzie Pana na smyczy.
Koniec smyczy jest bliski,
a na niej kryształki soli. Lizanka, lizanka!

 

Edward Pasewicz o Psie, który zakochał się w tęczy:
„W kraju, w którym co drugi majaczący poeta nie uważa, by wiedza, intelekt, wykształcenie i tak zwane obycie w świecie były niezbędne do pisania, odczuwania i odczytywania poezji, w kraju tym Tomasz Gerszberg jest chlubnym wyjątkiem. Jego propozycja to nie tylko intelektualnie przewrotna gra z czytelnikiem, ale też pełna humoru i czułości obserwacja życia. I tu sedno, czyli to, co mnie ujmuje najbardziej w tej poezji. Gerszberg pisze wiersze, bo daje świadectwo życiu – własnemu, żony, dzieci, przyjaciół. Nie udaje, że żyje i nie udaje, że pisze. Po prostu to robi, czego świadectwem jest książka, którą, Czytelniku, właśnie trzymasz w dłoni.”

 

Tomasz Gerszberg – ur. w 1970 r., poeta, tłumacz, autor tomów Ciechozimek (FA-art 2004) oraz Pies, który zakochał się w tęczy (FA-art 2009). Mieszka w Tomaszowie Mazowieckim.
Spotkanie z Tomaszem Gerszbergiem poprowadzi:

 

Edward Pasewicz – ur. w 1971 r., poeta, pisarz, kompozytor. Laureat VIII Konkursu im. Jacka Bierezina (2000). Autor: Dolna Wilda (2001, 2006), Nauki dla żebraków (2003), Wiersze dla Róży Filipowicz (2004), th (2005), Henry Berryman Pięśni (2006, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), Śmierć w darkroomie (2007), Drobne! Drobne! (2008, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia oraz Silesius).

 

Koncert rozpocznie się o godzinie 20.30
Wystąpią: Marcin Wieczorek & Untitled
 

Marcin Wieczorek – poeta, socjolog kultury, literaturoznawca. Wydał tomy poetyckie: Z ostatniej chwili (992) i Otwarcie (2002) oraz monografię pisma Roberta Tekieli – bruLion. Instrukcja obsługi (2005). Ostatnio publikował w „Odrze” i „Twórczości" (2008 nr 11).

 

UNTITLED – zespół powstał w 2006 r. Untitled to jazz eksperymentalny, łączący różnorodne elementy i poszukujący nowych form wyrazu. Bliska jest im idea integracji różnych dziedzin sztuki. Koncerty zespołu są próbą stworzenia muzyczno-wizualnej, energetycznej przestrzeni. Skład zespołu: Marcin Wieczorek (teksty, wokal), Gamid Ibadullayev (perkusja), Marcin Kobus (trąbka), Artur Mirowski (gitara) i Eryk Pastwa (bas).

 

Niedawno wydana płyta  MIASTO PRZYGNĘBIENIA to projekt non-profit, z wykorzystaniem pozytywnej energii grupy przyjaciół. Debiutancka płyta zawiera wiersze Marcina Wieczorka, które wchodzą w dialog z muzyką tworzoną przez zespół Untitled. Album zawiera 10 utworów: trzy tematyczne tryptyki (miasto, kobieta, mężczyzna) i utwór finałowy, „Polska. Oszustwo".
Więcej informacji na: www.myspace.com/untitledquintet

 

Koncert odbędzie się w Grawitacji, ul. Browarna 6 (nowe miejsce na kulturalnej mapie Warszawy). Wstęp wolny.
Spotkania z autorami będą transmitowane na żywo w Internecie na stronie http://pozazasadalansu.pl. Transmisję będzie można również oglądać w wybranych warszawskich miejscach kulturalnych.

 

Impreza „Poza zasadą lansu” odbywa się w Warszawie po raz pierwszy. Jej celem jest prezentacja postaci i zjawisk literackich, które z wyboru pozostają na uboczu głównego nurtu i nie są jeszcze znane szerszej publiczności. Impreza potrwa do 28.11.2009.

 

Projekt został zrealizowany dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy.

 

Informacja o organizatorze
Fundacja Otwarty Kod Kultury działa od 2003 r. Wydaje wortal witryna.czasopism.pl, poświęcony czasopismom kulturalnym i serwis animatograf.pl, promujący artystyczne filmy animowane. Fundacja organizowała m.in. festiwal Kultura Polskich Czasopism, salony dyskusyjne Witryny Czasopism, akcję Czytam–Piszę, cykl Animacje | Interpretacje. W tym roku włączyła się w organizację Międzynarodowego Dnia Animacji. Wszystkie działania Fundacji Otwarty Kod Kultury mają na celu wspieranie i rozwój kultury artystycznej.



Autor: Anna Gajo
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy