Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2010.04.09 g. 21:23

Kwiecień w Komunie Otwock


Komuna Warszawa i SCENA WYSOKIEGO RYZYKA TEATRU STUDIO zapraszają na kwietniowe wydarzenia programu

 

 

PERFORM

 

1.
komuna/warszawa, „Księga wynalazków”
część 2, rozd. 1, rozdz. 4, rozdz. 8.

niedziela, 11.04, godz. 20.00, sala komuny/warszawa, ul. Lubelska 30/32, w ramach cyklu „Biografie i autobiografie”

 

Kolejna wersja najnowszego spektaklu komuny. Podwójna historia: architekta i wizjonera Buckminstera Fullera oraz Yongle’a, chińskiego cesarza z Dynastii Ming. Pierwszy żył utopią nieustannego technologicznego postępu, drugi kazał spalić własną flotę i porzucił marzenie o podboju świata. Metaforyczna opowieść o postępie, przedstawiona w tradycyjnym dla komuny języku teatru wizualnego. Spektakl będzie rozwijany przez cały sezon jako „work in progress”, w efekcie sam stanie się eksperymentem poddawanym nieustannym zmianom.

 

2.
Edyta Kozak/Roland Rowiński „Dancing For You Longer Than One Minute”

 niedziela, 18.04, godz. 20.00, sala komuny/warszawa, ul. Lubelska 30/32, w ramach cyklu „Biografie i autobiografie”

„Dancing For You Longer Than One Minute” to dialog choreografki z reżyserem, spotkanie przed próbą nad ich wspólnym projektem, podczas którego poznajemy jej historię, ulubione style, estetyki tańca, fascynacje. Historia intymna, w której sposobem na opowiedzenie własnej biografii staje się przywoływanie klasycznych przedstawień tańca współczesnego (m.in. Piny Bausch i Jérôme’a Bela). Edyta Kozak, niegdyś solistka warszawskiego Teatru Wielkiego, wraca tym spektaklem na scenę po kilku latach przerwy, podczas których zajmowała się głównie animacją polskiego środowiska tanecznego (m.in. organizowała głośny festiwal „Ciało/Umysł”). więcej informacji

 

3.
Wojtek Ziemilski „Poor Theatre: Remiks”

sobota, 24.04, godz. 20.00, sala komuny/warszawa, ul. Lubelska 30/32, w ramach cyklu „Remiksy”

 

Przed kilku laty słynna nowojorska formacja The Wooster Group przygotowała „The Poor Theatre”, swoistą powtórkę jednego z najbardziej klasycznych przedstawień Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium – „Akropolis”. Wojtek Ziemilski idzie kilka kroków dalej. Powtarza „Poor Theatre”. A raczej gra z pojęciami powtórzenia i oryginału. Na scenie trójka dzieci i trójka dorosłych uporczywie powtarza krótki fragment „Akropolis” Stanisława Wyspiańskiego. Dzieci sterowane przez dorosłych powoli wchodzą w swoje kulturowe role. Powtórzenie jako jedyny sposób przyswajania kultury? „Poor Theatre: Remiks” to pierwsza realizacja Wojtka Ziemilskiego po głośnej premierze „Małej narracji” w Teatrze Studio w Warszawie.

 

4.
Ponadto w kwietniu kontynuacje projektów rozpoczętych w marcu w ramach Akcji afirmatywnych:

„Znak. Terytorium” Jarosława Flicińskiego

Jarosław Fliciński jest jednym z najwybitniejszych polskich malarzy abstrakcyjnych. Zwykle ingeruje swoim malarstwem w zastaną tkankę architektoniczną, dopisując zarazem kolejny rozdział w historii gatunku site specific. Jego nowy projekt to subtelne odwrócenie perspektywy. W ramach programu PERFORM artysta zaprojektował specjalny baner, który nie będzie przypisany do jednego miejsca: w najbliższych miesiącach pojawi się w różnych przestrzeniach publicznych stolicy – często z zaskoczenia, bez uprzednich zapowiedzi, na chwilę, na zasadach partyzanckich. Będzie to próba sprawdzenia, w jaki sposób abstrakcyjny znak może odmieniać sferę wspólną – zaznaczać w niej obecność twórcy, wpływać na społeczne status quo.

 

Działania komuny/warszawa w Parku Rzeźby na Bródnie

 

W chłodny marcowy poranek członkowie komuny/warszawa udali się do Parku Rzeźby na Bródnie, aby sprawdzić, jak ten flagowy projekt sztuki publicznej w stolicy realizuje swoje cele niespełna rok po otwarciu. Czy dzieła Althamera, Eliassona, Sosnowskiej i Tiravanijy uruchomiły lub zmieniły miejsce? Czy zdołały przetrwać na najprostszym materialnym poziomie? Spełniły obietnicę zdemokratyzowania dostępu do sztuki czy stały się kolejnym dowodem na utopijność podobnych zamierzeń? W kolejnych miesiącach komuna ma zamiar kontynuować prace rewitalizacyjne w Parku Rzeźby. filmowa relacja z wizyty komuny/warszawa w Parku Rzeźby na Bródnie

 

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny.

Dodatkowe informacje wkrótce.

więcej informacji na stronie komuna.warszawa.pl



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy