25 i 26 września, już po raz piąty, sala widowiskowa Białołęckiego Ośrodka Kultury wypełni się mocnym, pozytywnym rockowym brzmieniem podczas „Dobrej Strony Rocka” - imprezy organizowanej przez Fundację AVE i zespół Daddy and The Diving Beavers, dzięki dofinansowaniu ze środków m.st. Warszawy i BOK.
Początek nie był łatwy. W 2006 roku do udziału w imprezie zgłosiło się raptem 15 zespołów. - Baliśmy się, że to nasz pierwszy i ostatni festiwal – mówi Sylwia Młotkowska z Fundacji Ave, pomysłodawczyni i współorganizatorka festiwalu. Nikt nie przypuszczał, że pięć lat później Festiwal Garażowych Zespołów Rockowych będzie znaczącym wydarzeniem o zasięgu międzynarodowym. Z roku na rok liczba występujących zespołów zwiększa się, a zasięg imprezy dwa lata temu przekroczył już granice Polski. – Cieszę się, że w środowisku rockmanów nasza impreza uchodzi za jedną z najlepiej organizowanych w całej Polsce. Po każdej edycji dostajemy dziesiątki gratulacyjnych maili od artystów i publiczności. Mam nadzieję, że w tym roku będzie podobnie - dodaje Sylwia.
Zamienią garaż na profesjonalne studio
Organizatorzy szacują, że w tym roku zagra ponad 70 kapel z całej Polski, a także państw ościennych. Prawdziwym hitem tegorocznej edycji będzie występ gwiazdy. Z okazji pierwszego jubileuszu imprezy, podczas niedzielnej gali finałowej zagra ARMIA.
Dobra strona rocka to przede wszystkim ogromna szansa dla kapel amatorskich, które grają w garażach lub piwnicach. Oczywiście zespoły mające na swoim koncie dorobek płytowy i koncertowy również mogą wziąć udział w przesłuchaniach. Oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych (laureaci otrzymają czeki na kilkaset złotych do wykorzystania w sklepach muzycznych) najlepsza tegoroczna kapela będzie miała szansę na nagranie swojego dema w profesjonalnym studiu. Warto podkreślić, że sponsorem nagrania jest właściciel studia, który swoją karierę w branży rozpoczynał przed laty właśnie na „Dobrej Stronie Rocka”.
Poza tym na uczestników czekają warsztaty i konsultacje. Występom przysłuchują się również dziennikarze, organizatorzy koncertów oraz właściciele klubów. Zdarza się, że po prezentacji, na festiwalu zespoły otrzymują ciekawe propozycje koncertowe. Co ciekawe, „Dobra Strona Rocka” ma otwartą formułę. W ciągu dwóch festiwalowych dni można usłyszeń najróżniejsze odmiany rocka - od klasycznych ballad po ostry metal.
"Rockmani potrafią być kulturalni"
Rock Festival nie jest jednak skierowany wyłącznie do fanów tego gatunku. Przełamuje również stereotypy. - Rockman w świadomości sporej grupy Polaków kojarzy się z narkotykami, bijatykami i alkoholem, a muzyka którą tworzy z łomotaniem bez większego sensu. Chcemy to zmienić i pokazać, że ta muzyka nie musi mieć satanistycznych albo destrukcyjnych konotacji. Językiem rocka można mówić o pozytywnych stronach życia: o miłości, przyjaźni, czy nadziei. Poza tym „Dobra Strona Rocka” pokazuje, że muzycy rockowi potrafią bawić się kulturalnie - mówi Bartłomiej Włodkowski, prezes Fundacji Ave.
Uczestnicy festiwalu prezentują autorskie piosenki z dobrym przesłaniem. Występy oceniają profesjonalni jurorzy, m.in. Tomasz Lubert – gitarzysta, współzałożyciel zespołu „Virgin”, w którym śpiewała Doda, lider zespołu „Volver”, Tomasz Budzyński – lider „Armii”, czy Grzegorz Bociański – wokalista, lider „Katolika Front”.
Zgłoś swoją kapelę już dziś
Kapele mogą zgłaszać swój udział do 12 września. Szczegóły, regulamin oraz formularz rejestracyjny on-line można znaleźć na zmodernizowanej stronie festiwalu www.rockfestival.waw.pl.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny.
Terminy otwartych przesłuchań
25 września - godz. 10:00-18:00
26 września - godz. 10:00-12:00
26 września, godz. 14:00 - koncert finałowy z udziałem ARMII