„Siwa legenda” to film opowiadający o kresach siedemnastowiecznej Rzeczpospolitej, na styku trzech żywiołów: polskiego, litewskiego i białoruskiego, gdzieś koło Kamieńca Podolskiego. A jednym z” bohaterów” filmu jest nigdy nie zdobyty zamek w Chocimiu.
Namiętna i gwałtowna Lubka darzy przyjaźnią Romana z Rakutowicz i kniazia litewskiej krwi - Kizgajłę. Pierwszy jest refleksyjny, drugi gwałtowny oraz nieokiełznany, nieco dziki. Serce Lubki nie umie wybrać. Ani w dzieciństwie, ani teraz, kiedy obaj są okrytymi sławą rycerzami. Tłem akcji są bunty chłopskie, zajazdy, Tatarzy..„Siwa legenda” to doskonały film kostiumowy którego akcja rozgrywa się na siedemnastowiecznych, płonących stepach Rzeczpospolitej Narodów.
Nakręcony w roku 1991 przez Bohdana Porębę przy współpracy z kinematografią białoruską, w międzynarodowej obsadzie. W roli głównej pamiętna bohaterka „Nad Niemnem” Iwona Katarzyna Pawlak, Leon Niemczyk, Maria Probosz, Michał Szewczyk oraz znakomici aktorzy rosyjscy( Iwar Kałnynsz), estońscy (Lembit Ulfsek),obsypanu nagrodami za rolę Dyla Sowizdrzała Ałłowa i Naumowa, białoruscy (Genadij Garbuk, laureat nagrody aktorskiej za Film „Dwoje”) i inni. Muzykę komponował wielki mołdawski kompozytor Jewgenij Doga ( „Tabor wędruje do nieba”, „Polowanie” wg Tołstoja) .
Scenariusz oparty na opowiadaniu wielkiego już nie żyjącego prozaika, białoruskiego Sienkiewicza, Władymira Karatkiewicza, który w tym roku obchodzi jubileusz narodzin, co będzie ogólnonarodowym świętem na Białorusi. Stąd jednym z organizatorów pokazu obok Max Filmu, Europejskiej Agencji Reklamy i Dyrekcji kina „Wisła” jest ambasada Republiki Białoruś. W roku 1992 Ałła Gribowa została nagrodzona na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych za kostiumy wykonane do tego filmu.
O tym filmie tak mówił w jednym z wywiadów juror Gdańskiego festiwalu, Ks prof. Józef Tischner:
„Ten Film przyjęty był bardzo dobrze, nie tylko przeze mnie, ale przez całe jury. (W jury wtedy zasiadali także : Kazimierz Kutz, Adam Michnik, Iza Cywińska). Film pięknie nawiązuje do historii Polski…Osobiście sugerowałbym aby ten film obejrzała przede wszystkim młodzież. Choćby ze względu na ilustracje pewnego okresu historii. Tym filmem powinno również zainteresować się wojsko, gdyż jest to świetny materiał dydaktyczny…”
Zapraszamy w im. Reżysera filmu Pana Bogdana Poręby