Największym zainteresowaniem cieszy się Konkurs Główny, w którym najnowsze rosyjskie produkcje walczyć będą o nagrodę GRAND PRIX SPUTNIK. W ramach pokazów konkursowych zaprezentujemy m.in. filmy „Ja” Igora Wołoszyna, „Palacz” Aleksieja Bałabanowa, „Akt Natury” Aleksandra Łungina i Siergieja Osipiana. Wszystkie filmy Konkursu Głównego to obrazy z ostatnich dwóch lat, które pokazywane były na europejskich i międzynarodowych festiwalach filmowych i zdobywały tam liczne nagrody. Nasi selekcjonerzy zadbali o najwyższą wartość filmów prezentowanych w ramach sekcji konkursowej. Filmy te oceniać będzie Jury w składzie: Andrzej Żuławski (przewodniczący), Anita Piotrowska, Tadeusz Sobolewski.
Retrospektywa A. Bałabanowa,
o potworach i ludziach
Przygotowaliśmy również Retrospektywy Mistrzów kina radzieckiego oraz rosyjskiego. Tylko w tym roku zaprezentujemy Państwu przekrój przez twórczość Siergieja Paradżanowa oraz Aleksieja Bałananowa wraz z jego najnowszym filmem „Palacz”. Na zapoznanie się z tym obrazem z niecierpliwością czeka cała masa fanów twórczości Bałabanowa.
Retrospektywa S. Paradżanowa,
barwy granatu
Dla wszystkich zwolenników reżyserskiego kina kobiet przygotowaliśmy sekcję „Kobiece spojrzenie”. W jej ramach prezentujemy obrazy stworzone przez kobiety, ale nie tylko dla Pań. Perełką tej sekcji jest m.in. wielokrotnie nagradzany film „Jedna wojna” (2009) w reżyserii Wiery Głagoliewej ukazujący poruszającą historię osady kobiet z końca II Wojny Światowej. Czy matczyna miłość będzie w stanie rywalizować ze zdrowym rozsądkiem? A jak układają się relacje pomiędzy babcią i wnukami? Tego dowiemy się z obrazu Lidii Bobrowej „Babunia” (2003). Kobieta, która swoje życie poświęciła na wychowywanie dzieci i wnuków staje się przeszkodą do realizacji życiowych planów dorosłych już członków rodziny.
Sekcja kalejdoskop - W stylu jazz 70
W ramach sekcji „Kalejdoskop” pokażemy wielkoekranowe przeboje rosyjskiej kinematografii. Widzów Festiwalu na pewno ucieszy informacja o możliwości ponownego obejrzenia takich produkcji jak „Bikiniarze”, którym to filmem otwieraliśmy trzecią edycję festiwalu. Również film „Car” w reżyserii Pawła Łungina cieszył się ogromnym zainteresowaniem, dlatego w tym roku również zaistnieje okazja do jego obejrzenia.
Inne, równie istotne sekcje Festiwalu to „Czechowowskie motywy”, „20 lat bez Wiktora Coja”, „Przerwany lot – Włodzimierz Wysocki”, „65 lat zakończenia II Wojny Światowej”, „Kinopociąg”, „Warszawska Euforia”, „Najlepsze filmy rosyjskie w polskiej dystrybucji”, Animacje, „Mały Sputnik”. Pełną listę sekcji festiwalu i filmów wchodzących w ich skład znajdą Państwo na naszej stronie internetowej.
Partnerem festiwalu jest szkoła rosyjskiego Katiusza, która serdecznie zaprasza na festiwal.
Katiusza zaprasza również na kursy rosyjskiego, na których oprócz realizacji programu często wykorzystuje fragmenty filmów rosyjskich i dokładnie je omawia dzięki temu, że sale są wyposażone w duże telewizory z DVD.