W Okęckiej Sali Widowiskowej odbędzie się niezwykły, świąteczny koncert:
MARITA ALBAN JUAREZ Quartet
“Latin Christmas”
Tradycyjne kolędy latynoamerykańskie, polskie kolędy w latynoamerykańskich aranżacjach, standardy latynoamerykańskie
Warszawa, Okęcka Sala Widowiskowa
11 grudnia, godz. 19.00
Latynoskie Boże Narodzenie to interesująca kompilacja kultury rdzennych mieszkańców Ameryki Południowej oraz kultury europejskiej.
To także wyjątkowa muzyka, która – inaczej niż w Europie, gdzie atmosferę świąt budują w znacznej mierze zmieniające się pory roku – pełni rolę magicznego zegara, zapowiadającego zbliżający się, niezwykły czas!
Marita Alban Juarez – półkrwi Peruwianka – zaprasza w wyjątkową podróż w w rytmach afro peruwianskich i bossa novy, przybliżając niepowtarzalny, muzyczny klimat południowych Świąt!
W PROGRAMIE KONCERTU:
Odpowiednikiem polskiego opłatka jest 'chocolatada'. Tradycyjnie w Wigilię nie może zabraknąć czekolady z mlekiem i babki z rodzynkami - 'panetonu'
Jednym ze świątecznych zwyczajów w niektórych krajach Ameryki łacińskiej jest rozbijanie Piňaty. Dzieci rozbijają kijami wiszący u sufitu dzban ze słodyczami, aby zebrać, jak najwięcej łakoci. Zwyczaj pochodzi z czasów przedkolonialnych. Konkwistadorzy przejęli go od Indian i nadali chrześcijański charakter przywożąc do Hiszpanii i Portugalii.
Zwyczaj ten przejęli od miejscowych indian hiszpańscy i portugalscy konkwistadorzy
Popularny w Europie św. Mikołaj dopiero od niedawna staje się popularny w Peru. Podarunki, zgodnie z tradycją iberyjską, kontynuowaną do dziś w Hiszpanii, przynoszą 6 stycznia Trzej Królowie
Ciekawą tradycję ma również Brazylia, gdzie kilka dni przez Świętami ulicami położonymi nieopodal słynnej plaży Copacabana przechodzi wielotysięczny pochód, w którym kroczą wspólnie katolicy i muzułmanie.
Dzieci rozbijają kijami wiszący u sufitu dzban ze słodyczami tzw. piniatę, aby zebrać, jak najwięcej łakoci. Zwyczaj pochodzi z czasów przedkolonialnych. Konkwistadorzy przejęli go od Indian i nadali chrześcijański charakter przywożąc do Hiszpanii i Portugalii.
Marita Albán Juárez
„Mistrzyni zarówno łagodnej bossa novy, jak i temperamentnego bolera ujętego w jazzowe ramy. Klimat, jaki stwarza na koncertach zawieszony jest gdzieś pomiędzy nostalgią a uśmiechem...”
Studiowała wokalistykę na Wydziale Jazzu PSJ w Warszawie pod kierunkiem Ewy Bem i Izabeli Zając. Od kilku lat występuje i nagrywa. Zespół stworzyła z bratem perkusistą José Manuelem.
Brała udział w festiwalach Warsaw Summer Jazz Days i Jazz na Starówce w Płocku,
prezentowała swój projekt „Latin Jazz” podczas gali finałowej 10. edycji konkursu miesięcznika Zwierciadło – Kryształowe Zwierciadła i w czasie 20. Międzynarodowego Biennale Plakatu w Muzeum Plakatu w Wilanowie, koncertuje w klubach jazzowych oraz w plenerze.
Marita jest też z wykształcenia muzykologiem i pracuje w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina, Jako narrator – chopinolog, a jednocześnie wokalistka wystąpiła w filmie dokumentalnym Efekt Chopina, którego pokaz przedpremierowy odbył się 25 lutego 2010 r. w warszawskim kinie LUNA. Latem 2010 r. film pokazano także na festiwalach form dokumentalnych w Warszawie i Krakowie oraz 27 lipca 2010 r. podczas festiwalu Ogrody Muzyczne na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie. Światowa telewizyjna premiera filmu odbyła się 14 sierpnia 2010 r. na antenie BBC World.
Wokalistka przygotowuje obecnie autorską płytę, która będzie zawierać m.in. kompozycje Antonio Carlosa Jobima, Michela Legranda, Miltona Nascimento i tradycyjną muzykę afro-peruwiańską.
Patronat medialny nad jej projektami muzycznymi obejmuje Radio PIN.
Marita współpracuje z TVP1, gdzie prowadzi cotygodniowy program CHOPIN2010.PL