Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2011.01.26 g. 11:19

Państwowy komunikat handlowy

Może być kolejka po „Kolejkę”
Uwaga! Dnia 5 lutego 2011 r. w Centrum Edukacyjnym IPN przy ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie ok. godz. 11.00 nastąpi planowana premierowa dostawa gry planszowej „Kolejka”.

Gra „Kolejka” w opakowaniu zastępczym będzie wydawana wymiennie za bilety Narodowego Banku Polskiego. Z uwagi na planowane podwyżki cen artykułów papierniczych oraz możliwe zagrożenie ze strony spekulantów radzimy już teraz zrobić zapasy gry. Tylko 5 lutego towar nie będzie reglamentowany, choć jego ilość jest ograniczona. Po premierze sprzedaż będzie prowadzona w w/w jednostce handlu detalicznego aż do wystąpienia pierwszych trudności z zaopatrzeniem.

 

Gra Kolejka. Fot. CPŻycieński

 

Gra Kolejka.
Fot. CP Życieński

 

Do zakupu gry edukacyjnej „Kolejka” uprawnione są dzieci w wieku szkolnym, młodzież studiująca, ludzie pracy, oraz emeryci i renciści. Poza kolejnością będą obsługiwane jedynie osoby uprzywilejowane. Zasłużonych w walce o ostateczny kształt gry testerów z kawiarni „Monsun” oraz ofiarodawców PRL-owskich towarów na karty do gry zapraszamy do kierownika sklepu ob. Karola Madaja po odbiór towaru spod lady.

 

Dla oczekujących w kolejce po „Kolejkę” instruktorzy kulturalno-oświatowi z IPN przygotowali bezpłatny program dydaktyczno-rozrywkowy, a w nim między innymi: pokaz filmu „Każdy wie kto za kim stoi”, odtwarzanie popularnej muzyki kolejkowej, wykład o gospodarce PRL z cyklu: „Na stojąco”, konkurs z cennymi nagrodami na najbardziej doświadczonego stacza kolejkowego oraz szkolenie obywatelskie z reguł gry planszowej „Kolejka”.

 

Przyjdź i nie pozwól by ktoś wcisnął się przed ciebie!

 


Mechanizmy gry planszowej „Kolejka”

 

Gra planszowa „Kolejka” opowiada o realiach życia codziennego w latach schyłkowego PRL. Zadanie graczy (od 2 do 5) wydaje się proste. Muszą wysłać swoją, złożoną z pięciu pionków, rodzinę do sklepów na planszy i kupić wszystkie towary z wylosowanej listy zakupów. Problem polega jednak na tym, że półki w pięciu osiedlowych sklepach są puste…

 

Gracze ustawiają swoje pionki w kolejkach, nie wiedząc na początku, do którego sklepu zostanie dostarczony towar. Napięcie rośnie, gdy odsłania się karty dostawy towaru  i okazuje się, że kart towaru starczy tylko dla kilku szczęśliwców, stojących najbliżej drzwi do sklepu. Kolejka zaczyna napierać na drzwi, bo każdy chce być pierwszy. Do przepychania się w kolejce gracze używają zagrywanych z ręki kart kolejki, takich jak: „Matka z dzieckiem na ręku”, „Pan tu nie stał” czy „Towar spod lady”. Muszą jednak uważać na „Remanent”, „Pomyłkę w dostawie” oraz na stojące w każdej kolejce czarne pionki – spekulantów. Z zakupami wrócą do mieszkania tylko ci, którzy najsprawniej wykorzystali trzymane w ręku karty kolejki. 

 

Na kartach towaru przedstawiono zdjęcia sześćdziesięciu oryginalnych przedmiotów z czasów PRL. W sklepach znajdziemy między innymi buty „Relaks”, wodę toaletową „Przemysławkę”, herbatę „Popularną” oraz wiele innych trudno dostępnych dóbr. Na osiedlu jest też bazar, gdzie można kupić wszystko, ale trzeba słono zapłacić. Chyba że uda się dogadać z przekupką... W tej historycznej grze planszowej trzeba nieźle kombinować, żeby zdobyć upragniony towar.

 

Czy masz odwagę zmierzyć się z codziennością lat `80?

 

Opakowanie zastępcze zawiera:

 

  • dwie tekturowe plansze do gry
  • 32 drewniane pionki w 8 kolorach
  • 50 kart kolejki w 5 kolorach
  • 5 kart listy zakupów
  • 60 kart towarów w 5 kolorach
  • 15 kart dostawy towaru w 5 kolorach
  • 5 kart pomocy graczy w 5 kolorach
  • broszurę z instrukcją i opracowaniem historycznym
  • płytę z dwoma filmami dokumentalnymi o rzeczywistości kolejkowej

 

Instrukcję i przykładowe karty można zobaczyć już dziś na stronie IPN



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy