Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2011.05.11 g. 07:07

46 edycja Warsaw Blues Night

Moreland & Arbuckle (USA), Monkey Bisiness (PL)

Jeszcze nie ochłonęliśmy po rewelacyjnym koncercie Eddiego Turnera na Warsaw Blues Night, a tu trzeba szykować się na kolejną dawkę bluesowych emocji.

Pomimo najszczerszych chęci nie udało nam się zaprosić ani RL Burnside'a, ani Juniora Kimbrough. Oni już bluesowo wprowadzają w trans św. Piotra. To co mogliśmy zrobić, to zaprosić ich spadkobierców. Udało się!

 

29 maja na Warsaw Blues Night w bluesowy trans wprowadzać będzie nas zespół będący absolutną rewelacją współczesnej sceny bluesowej -amerykańskie trio
Moreland & Arbuckle.

 

Moreland & Arbuckle

 

Moreland & Arbuckle

 

Muzyka, którą proponują, to piorunująca dawka transowego bluesa spod znaku RL Burnside'a i Juniora Kimbrough połączona z nurtami amerykańskiej kultury muzycznej: country, rock i soul.
Gitarzysta Aaron Moreland i wokalista-harmonijkarz Dustin Arbuckle spotkali się w 2001 roku na jam session w jednym z klubów w Wichita w stanie Kansas.

 

Moreland miał za sobą muzyczną „edukację” w postaci wielokrotnie przesłuchanych nagrań wielu różnych wykonawców: od Led Zeppelin, Creedence Clearwater Revival, Black Sabbath i Motley Crue, po Charley'a Pattona. Za sprawą tego ostatniego blues z Delty stał się jego ulubionym gatunkiem.
Arbuckle z kolei grał w zespole bluesrockowym, ale jego prawdziwe zainteresowania również oscylowały wokół Delty początków XX wieku. Choć blues z Delty nie miał wtedy w Wichita widoków na zdobycie zainteresowania szerokiej publiczności, Moreland i Arbuckle postanowili poświęcić się właśnie jemu.

 

Skład i koncepcja zespołu zmieniały się wielokrotnie. Początkowo grał z nimi basista, jednakże ostatecznie okazało się, że brzmienie zespołu na jego braku nie tylko nie traci, ale wręcz zyskuje, nabierając oryginalnej jakości. Dzieje się to głównie za sprawą podwójnej roli Arbuckle'a, który swą gitarę „przepuszcza” przez dwa wzmacniacze: gitarowy i basowy. Ciekawość wzbudzają też używane przez niego instrumenty – zwłaszcza gitara zrobiona z... pudełka po cygarach.

 

Pracują właśnie nad piątym albumem. Najnowszy z czterech dotąd wydanych nosi tytuł „Flood” i ukazał się nakładem wytwórni Telarc w lutym 2010 roku. Trudno jest nam samym określić to, co robimy -mówi Arbuckle. Blues stanowi podstawę naszego brzmienia, ale uwielbiamy wiele różnych odmian muzyki amerykańskiej, i to z pewnością w naszej twórczości słychać. Staramy się pozostawać otwarci na jak najwięcej wpływów, jednocześnie dbając o to, by nasz styl i brzmienie były spójne i konsekwentne.

 

Zespół wystąpi w składzie: Dustin Arbuckle -harmonijka, śpiew, Aaron Moreland – gitara, Brad Horner -perkusja


Drugą gwiazdą wieczoru będzie polski zespół-legenda -Monkey Business.
Ta utytułowana kapela pod dyrekcją gitarzysty Tadeusza Pocieszyńskiego powstała w Krakowie blisko 30 lat temu. W tym roku po kilku latach przerwy wracają w wielkiej formie z nowym albumem pt. "Dancing Blues".
Koncert ten będzie okazją do poznania muzyki zaliczanej do klasyki polskiego bluesa.

 

46. Warsaw Blues Night
wystąpią:

 

  • Moreland & Arbuckle (USA), Monkey Bisiness (PL)

  • kiedy:
    29 maja 2011, godz. 19.00
  • gdzie:
    Hybrydy, ul.Złota 7/9

  • więcej informacji: www.blues.waw.pl

 

 

WARSAW BLUES NIGHT

 

Cykl koncertów Warsaw Blues Night został zainicjowany w 2003 roku przez członków Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego. Od samego początku jest to inicjatywa non-profit z założeniem nadrzędnego celu jakim jest promocja muzyki bluesowej poprzez prezentację najlepszych i najciekawszych artystów polskiej sceny, a także gwiazd światowego bluesa odwiedzających Polskę. Prezentując różnorodność stylów w muzyce bluesowej, koncerty pełnią rolę edukacyjną, W zamierzeniu organizatorów mają także integrować stołeczne środowisko bluesowe.

 
 
Michael Hill 's Blues Mob 29.05.2005 - Traffic Club (fot. Z. Matysik)

 

 Michael Hill 's Blues Mob

 

W sześcioletniej historii na 38 edycjach Warsaw Blues Night zaprezentowało się ponad 50 wykonawców, w tym czołówka polskiego bluesa, m.in.: Nocna Zmiana Bluesa, JJ Band, Blues Flowers, Gang Olsena, Jan 'Kyks' Skrzek i Śląska Grupa Bluesowa, Szulerzy, Bluesmobile, a także światowe gwiazdy bluesa: Wanda Johnson, The Holmes Brothers, Michael Hill, Walter Trout, Phil Guy, Studebaker John, Frank Morey czy Duke Robillard.
Strona 3 z 4

 

The Holmes Brothers 09.09.2005 - Traffic Club (fot. L Graff)

 

The Holmes Brothers

 

Impreza ma charakter klubowy. Gościła w kilku warszawskich klubach, m.in. w Traffic Clubie i Proximie. Od roku 2008 koncerty odbywają się w klubie Hybrydy. Obecnie jest to jedyna tego typu cykliczna impreza w stolicy.
Koncerty Warsaw Blues Night gromadzą nie tylko miłośników muzyki bluesowej, lecz także fanów jazzu i rocka z całej Polski.

 

Duke Robillard 30.03.2008 - Hybrydy (fot. P.Łukasiewicz)

 

 Duke Robillard

 

Warsaw Blues Night cieszy się uznaniem i renomą w polskim środowisku bluesowym. Wielokrotnie relacje z koncertów gościły na łamach elitarnego magazynu Twój Blues, portalach internetowych i są gorąco komentowane na forach internetowych.Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy