Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2011.05.11 g. 11:37

Supermeni w Warszawie

Michał Szcześniak, student socjologii Wydziału Nauk Humanistycznych Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, reżyser i scenarzysta, zadebiutuje jako autor komiksu. Na 14 maja br. zaplanowana jest oficjalna prapremiera komiksu Michała Szcześniaka i Justyny Marcinkiewicz „Supermeni”.

Historia opowiada o starzejących się superbohaterach, którzy w czasach PRL-u „trzęśli” Warszawą. Jest podróżą po współczesnej stolicy wraz pamiętającym czasy komuny dziadkiem o kryptonimie „Strzała” i jego latającym kotem. Bohaterowie podejmują ostatnią misję walki ze złymi doktorami Chu, Dre i Świrem… tuż przed przejściem na emeryturę.

 

 

 

Komiks pokazuje współczesną Warszawę w zaskakujący sposób. Jak mówi autor scenariusza, Michał Szcześniak: „Jest tu wiele odniesień, do tych zdarzeń, którymi Warszawa żyje na co dzień, ale z perspektywy bohaterów, związanych z rzeczywistością poprzedniego ustroju. Inspiracją dla historii był „Zły” Leopolda Tyrmanda, ale też „The Dark Knight Returns” Franka Millera. Tą druga inspirację widać zarówno w rysunkach Justyny, jak i w sposobie prowadzenia narracji komiksu”.
Prapremiera komiksu odbędzie się w ramach festiwalu Komiksowa Warszawa.

 

Michał Szcześniak kojarzony jest głównie z filmem. W 2005 r. otrzymał nagrodę za najlepszy krótkometrażowy scenariusz europejski w konkursie Nisimasa European Script Contest. Na podstawie nagrodzonego scenariusza wyreżyserował film„Łódka”, który zdobył m.in. wyróżnienie na Polskim Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni, I nagrodę na Cyprus International Film Festival dla filmu krótkometrażowego, nagrodę „Excellence In Independent Film” na festiwalu w Seattle, nagrodę Mały Pagórek na Festiwalu Filmowa Góra i inne. „Łódka” była pokazywana na ponad stu międzynarodowych festiwalach.

 

W tym roku Szcześniak będzie realizował film dokumentalny w programie „Pierwszy Dokument” Studia młodych im. Andrzeja Munka. Wraz z Franco De Peną pisze też scenariusz pełnometrażowej fabuły futurystycznej „The Dark Side Of The Light”. Jest również współautorem scenariusza pisanego dla Dariusza Gajewskiego i scenariusza Chemia napisanego wspólnie z Bartkiem Prokopowiczem. We wrześniu ukaże się też gra komputerowa, której jest scenarzystą i reżyserem.

 Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy