Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2011.07.26 g. 11:24

Co nowego w UFO


Okupacja fontanny na pl. Na Rozdrożu pomoże przejśc przez wakacje (do 27 sierpnia), można tu moczyć nogi w basenie, wylegiwać się na leżaku, spędzić czas w kawiarni, brać udział w kulturalnych wydarzeniach.

Program na najbliższy tydzień w UFO

 

  • 26/07/2011 wtorek
    Godz. 18
    UFOGADANINA. Trzecie, ostatnie spotkanie z Michałem Murawskim i Maciejem Czeredysem, którzy zdekonstruują wyobrażenia obcości i swojskości stolicy oraz opowiedzą o próbach i metodach oswajania miasta.

 

  • 27/07/2011 środa
    "Blekot & Provocut, dj SET, oldschool rap, funk, electro boogie"

 

  • 28/07/2011 czwartek
    godz. 19
    "Tu było, tu stało" -  znikająca architektura Warszawy po 1989 r.
    Jak zmienia się przestrzeń miejska wokół nas? Czy zauważamy te przemiany? Czy widzimy, że „odszedł na zawsze” kolejny budynek pamiętający czasy wojny? A może przejeżdżając obok niego codziennie do pracy widzimy tylko architektoniczne straszydło? W ostatnich 20 latach przestrzeń Warszawy podlegała niezwykle dynamicznym przemianom. Zarówno w pozytywnym, jak i negatywnym wymiarze. W tym czasie zniknęły takie ikony architektury jak Supersam, czy pawilon Chemia, a obok nich niepostrzeżenie były wyburzane mniej znane budynki, jak kino W-Z, kamienica przy ul. Spokojnej 3, czy  Dom Handlowy “Feniks”.
     O tych, a także innych wyburzonych budynkach mówi projekt „Tu było, tu stało”, który koncentruje się na obiektach architektonicznych, o często wysokiej wartości artystycznej i historycznej, które po 1989 r. znikały z mapy współczesnej Warszawy. Podczas spotkania zostanie zaprezentowana internetowa mapa projektu, która wskazuje lokalizacje zburzonych budynków. Skupimy się szczególnie na wyburzeniach, które nigdy nie powinny mieć miejsca, m.in. kin Moskwa, Praha, W-Z, Skarpa oraz pawilon Chemia, Parowozownia, czy też oczywiście Supersam, ale także zostaną przedstawione obiekty, które zniknęły z mapy Warszawy bez rozgłosu, choć powinny na niej pozostać, jak chociażby willa Batorówka w Wawrze. Przyjrzymy się znikaniu tej architektury w świetle zmian jakie zachodzą w przestrzeni miejskiej Warszawy, a także zaniedbań, które w rezultacie prowadzą do dewastacji,a następnie wyburzeń ciekawej architektury.
     W spotkaniu udział wezmą zaproszeni goście, którzy aktywnie działają na polu obrony interesujących budynków przed wyburzeniem.
     Projekt “Tu było, tu stało” jest realizowany przez Stowarzyszenie MASŁAW dzięki wsparciu finansowemu m. st. Warszawy. We wrześniu zostanią wydane mapy z wybranymi wyburzonymi budynkami.

 

 

 

  • 29/07/2011 piątek
    godz. 19-24
    Koktajl dla ambasadorów
    Spotkanie pracowników ambasad sąsiadujących z UFO.
    Djs Basia Polańska, Underground Perceptron, Black Galaxy / 0311

 

 

 

 

  • 30/07/2011 sobota
    Godz. 14
    Piknik połączony
    z promocją książki poświęconej międzynarodowej akcji artystycznej The Knot.
    Łączymy wyobraźnię z rzeczywistością! Mobilna platforma artystycznej produkcji i prezentacji Nomadyczny THE KNOT (z ang. węzeł) to mobilne, miejskie centrum sztuki, kultury, myśli, sportu, nauki i rekreacji. Od kwietnia do października 2010 roku THE KNOT będzie podróżował po Berlinie (maj 2010), Warszawie (czerwiec - lipiec) i Bukareszcie (październik). W każdym z tych miast rozłoży swoje obozowisko w parkach, na byłych lotniskach, wśród mieszkalnych bloków czy na brzegach rzek, żeby na jakiś czas zmienić kawałek miejskiej codzienności w miejsce spotkań, sporów, dyskusji, myślenia, tworzenia sztuki i zwykłego nic-nie-robienia. The KNOT wszczepia się w tkankę miasta, zajmuje przestrzenie publiczne, splata ze sobą miejsca, ludzi i wydarzenia.

 

  • 31/07/2011 niedziela
    Godz. 13
    Zjedź śniadanie z sąsiadem. Akcja z mieszkańcami bloków: al. Wyzwolenia 2 i pl. Na Rozdrożu 3.

 

UFO otwarte jest w godzinach od 12-22 ponniedziałek-czwartek i niedziela. Piątek-sobota 12-24.

 

Program jest cały czas otwarty, jeżeli masz pomysł  na działanie w UFO pisz: ufo.exyzt@gmail.com może uda się je zrealizować.

 

UFO jest częścią cyklu „UPDATES”, który  jest prezentacją międzynarodowej sławy artystów działających w przestrzeni publicznej. Cykl w tym roku otworzył ELTONO, który na ulicy Złotej 73A przy wielkim wsparciu lokalnej społeczności namalował mural. Tegoroczne działania zakończy GORO I ANNA BRZEZIŃSKA-CZERSKA, którzy dokonają odnowy legendarnego warszawskiego muralu JAJO. W 2009 roku Fundacja Vlepvnet zaprezentowała ukraińskiego artystę APL315. Rok później gościliśmy w stolicy belgijskiego specjalistę od ornitologii ulicznej ROA, włoskiego mistrza wielkiego formatu BLU oraz polskiego artystę ZBIOK. Każda z akcji odniosła sukces ciesząc się ogromnym zainteresowaniem warszawiaków.

 

CO TO JEST EXYZT?
To kolektyw 20. animatorów zajmujących się architekturą, grafiką, video, fotografią. Każde przedsięwzięcie grupy ma charakter ulotny i przyjmuje formę instalacji tymczasowej. Projekt zawsze jest zdeterminowany przez miejsce w którym odbywa się, a akcje grupy inspirowane są specyfiką miejsca w jakim są realizowane. Kontekst miejsca urbanistyczny czy historyczny staje się punktem wyjściowym projektów

 

NAJWAŻNIEJSZE PROJEKTY EXYZT:
Grupa została zaproszona, przez architekta Patricka Bouchaina, do zaprojektowania wnętrza i animowania francuskiego pawilonu podczas X-ego Biennale Architektury w Wenecji (2006’).  W odpowiedzi na tendencje umieszczania architektury współczesnej w kontekście interdyscyplinarnym kolektyw zrealizował projekt „Metavilla”. Architekci w środku obiektu wybudowali prowizoryczną sypialnię, kuchnię, nie wielki basen, saunę i atelier, gdzie przez cały okres trwania biennale mieszkali oraz organizowali wydarzenia. M.in. projekcje video, instalacje dźwiękowe, panele dyskusyjne. Budynek zmienił się radykalnie. Zwiedzający mogli uczestniczyć we wszystkich imprezach dzięki czemu przestrzeń wystawiennicza przeobraziła się w przestrzeń wymiany kulturowo-artystycznej. Wydarzenie to zmieniło sposób postrzegania architektury.

 

W lipcu 2008 roku na zaproszenie londyńskiej Fundacji Architektury grupa przyjechała na Londyński Festiwal Architektury, gdzie postanowił udowodnić, że przestrzeń miejska to nie tylko architektura. Na kilka tygodni, przy 100 Union Street w Southwark, ku zdziwieniu przechodniów fragment ulicy zamienił się w przestrzeń wypoczynkową. Przechodnie mogli zrelaksować się na leżakach, orzeźwić się zimnymi napojami, poopalać się na drewnianym podeście. Akcja nie powstała jednak wyłącznie dla przyjemności. Niegdyś tym miejscu istniały łaźnie - o czym artyści chcieli londyńczykom przypomnieć. Dodatkowo zorganizowanie plaży w środku miasta pokazało, że nawet w pozornie ulicznych miejscach może zdarzyć się coś nietypowego.

 

Rok później, także w Londynie, powstała instalacja „Dalston Mill”. Była to część wystawy pt. „Radical Nature- Art and Architecture for a Changing Planet 1969-2009” (w tłumaczeniu: Radykalna natura - sztuka i architektura dla zmieniającej się planety 1969-2009).
Do udziału w wydarzeniu EXYZT zostało zaproszone przez galerię Barbican. Tym razem architekci skonstruowali młyn o nietypowym kształcie, tradycyjnie napędzany przez wiatr. Na miesiąc zamienili się, wraz ze zwiedzającymi, w młynarzy i piekarzy. Inspiracją do przedsięwzięcia stało się znajdujące w tym miejscu niewielkie pole pszenicy - dzieło artystki Agnes Denes.

 

„BE UTOPIAN”, CZYLI FILOZOFIA EXYZT
Chcemy budować nowe światy, gdzie fikcja jest rzeczywistością. Chcemy zachęcać do kreatywności, refleksji, odnawiania stosunków międzyludzkich. Jeśli przyjmiemy, że przestrzeń jest stworzona przez dynamikę wymiany to każdy może być architektem przestrzeni.

 

Eksperymentowanie. Architektura może być rozciągnięta na wiele dyscyplin, gdzie możemy posługiwać się najróżniejszymi narzędziami. Nasza recepta to naszpikować konstrukcję: muzyką, video, grafiką, fotografią i gastronomią – bez zapominania o pozostawieniu miejsca na interakcje, wolność, nieformalność i nieprzewidywalność.

 

Mimo że odcinamy się od aktualnej praktyki architektonicznej, która naszym zdaniem jest podporządkowana ekonomicznym i politycznym względom zajmujemy się wszystkim, co z konstrukcją jest związane. Sami projektujemy, budujemy i mieszkamy w naszych konstrukcjach pozostawiając zwiedzającym swobodę w przyswojeniu sobie naszego designu. Tworzymy pewien kadr w którym doprowadzamy do scalenia ludzi z przestrzenią.

 

Nasze projekty są wiecznie w ruchu. Jest to dynamiczny proces oparty na wymianie między ludźmi, a przestrzenią w której się znajdują. Działania EXYZT mają na celu uzmysłowienie ludziom, jaka jest otaczająca ich przestrzeń. Reakcja i akcja.

 

Metoda działania
- poznanie miejsca
- działanie in situ
- działanie tymczasowe
- wykorzystywanie nowych mediów



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy