Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2006.11.15 g. 00:44

Etniczne Inspiracje - Wspólnota w Kulturze 2006

VI-ta edycja festiwalu
Wyrosły sprzed 6 laty z Ogólnopolskiego Przeglądu Dorobku Artystycznego Mniejszości Narodowych i Etnicznych Wspólnota w Kulturze Interdyscyplinarny Festiwal Etniczne Inspiracje – Wspólnota w kulturze zyskał swoich oddanych fanów i wiernych widzów szczególnie wśród warszawskiej młodzieży akademickiej i licealnej . Organizatorzy tegorocznej edycji festiwalu Dom Kultury „Rakowiec” - fila Ośrodka Kultury Ochoty zaprezentują bogactwo i koloryt etnicznej muzyki.


Tegoroczna edycja festiwalu jak i w latach ubiegłych obfitować będzie w muzykę z najwyższej półki oraz pokazy filmowe, zobaczymy i usłyszymy m.in. takie sławy muzyki folk i muzyki świata jak Dikanda, Berkut i Motion Trio.


PROGRAM  INTERDYSCYPLINARNEGO FESTIWALU ETNICZNE INSPIRACJE WSPÓLNOTA W KULTURZE 2006



21.11. wtorek – Dom Kultury „Rakowiec”, ul. Wiślicka 8

Festiwal 21 listopada br. godz..17.00 w sali Domu Kultury „Rakowiec” przy ul. Wiślickiej 8  zainauguruje panel dyskusyjny: 

CZY ŚWIAT JEST ZAINTERESOWANY  POLSKĄ KULTURĄ ETNICZNĄ?
Udział w panelu zapowiedzieli : 

 

  • Maria BALISZEWSKA – Radiowe Centrum Kultury Ludowej
  • Weronika GOZDEW - KOŁACIŃSKA – etnomuzykolog, wykładowca KUL, PAN
  • Magdalena MICH – rzecznik prasowy Instytutu A. Mickiewicza
  • Aneta PRYMAKA – dziennikarka niezależna
  • Bogdan BRACHA - lider zespołu Orkiestra pod wezwaniem Św. Mikołaja
  • Jerzy  BAWOŁ  -   z zespołu KROKE
  • Maksymilian   CEGIELSKI – pisarz, publicysta, dziennikarz TVP Kultura
  • Kazimierz  DŁUGOSZ – publicysta, animator kultury, prorektor Wyższej Szkoły Komunikowania i Mediów Społecznych  im. Jerzego Giedroyca w Warszawie , 
  • Tomasz JANAS polonista, dziennikarz  Czas Kultury, Gazeta Wyborcza 
  • Włodzimierz  KLESZCZ producent muzyczny, dziennikarz Polskiego Radia
  • Krzysztof KUBAŃSKI producent, promotor, menager kultury  Agencja Fiesta Music
  • Maciej RYCHŁY teatrolog, publicysta, muzyk zespołu Kwartet Jorgi
  • Jan OŁDAKOWSKI Przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury

       
W rolę moderatora panelu wcieli się :  Maciej SZAJKOWSKI - założyciel  i muzyk zespołu KAPELA ZE WSI WARSZAWA

 

O godz. 19.00  koncert  „ŹRÓDŁA”  z udziałem Grzegorza TOMASZEWSKIEGO wirtuoza  gry na cytrze  i  Michała KULENTEGO saksofonisty i flecisty. Program koncertu to próba jak mówią artyści wydobycia z zapomnienia cytry i przywrócenie tego instrumentu muzyce nie tylko ludowej, folkowej ale muzyce w ogóle.
Pierwszy wieczór  koncertowy  dopełni  koncert ludowej muzyki  łemkowskiej   …pieśni  wyrosłe z bólu, tęsknoty, i umiłowania  ojczystej  ziemi Łemków .. w wykonaniu  Wokalnego Zespołu Kameralnego „CANZONA”  pod kierownictwem Władysława Chanasa , patronatem zespołu jest Oddział Warszawskiego Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków .

 

 

22.11. środa -  Dom Kultury „Rakowiec”, ul. Wiślicka 8

Środowy wieczór 22 listopada godz. 19.00 oddajemy we władania  muzyce  o posmaku  orientu . Koncert „NUTA ORIENTU” to występ zespołów SOOMOOD i LAUTARI.
Grupa SOOMOOD czerpie inspiracje z wielu kultur i stylów muzycznych tworząc przy tym swój niepowtarzalny nastrój. Pochodząca z Jemenu RASM AL MASHAN , wokalistka o niezwykłym, intrygującym głosie oraz osobowości, wprowadza do zespołu elementy orientalnej arabskiej muzyki.
Zespół wystąpi w składzie : Rasm Al Mashan – vocal, Piotr „Lala” Lewicki – gitara, keyboard,
 Małgosia „Tekla” Tekiel – bas, Paweł Wróblewski – gitara, Piotr Kubański – drums,

Drugą część festiwalowego wieczoru wypełni muzyka zespołu LAUTARI.
LAUTARI : Maciej Filipczuk – skrzypce, Zbigniew Łowżył – fortepian, Michał Żak – klarnet, flety, bombarda, zurna i gościnnie Robert Siwak – instrumenty perkusyjne , zaprezentują muzykę z najnowszej płyty  „AZARAN” zrodzonej z fascynacji  muzyką kręgu bizantyjskiego.
Zespół zaprasza  w mityczną podróż, przywołując  historię odwiecznego poszukiwania  wolności, szczęścia i piękna.

 

 

23.11. czwartek – Dom Kultury „Rakowiec”, ul. Wiślicka 8

„ŚWIAT KTÓRY ŻYJE W PIEŚNIACH”    - tęsknoty , sentymenty, nastroje  to przewodnie  tematy  czwartkowego  koncertu 23 listopada godz. 19.00, z udziałem Urszuli Makosz z zespołem NAKHES
Cygańskiego Teatru Muzycznego TERNO.
Zespół NAKHES w składzie: Urszula Makosz – śpiew, Danuta „Duda” Śmietana – skrzypce, Paweł Kurasiewicz – klarnet, Waldemar Król – fortepian, przedstawi tradycyjne i popularne pieśni  i piosenki żydowskie  śpiewane w jidysz, w języku hebrajskim i polskim
Cygański Teatr Muzyczny TERNO  przedstawi się festiwalowej publiczności z programem utworów  poetyckich , prozatorskich i muzycznych najwybitniejszego  dziś twórcy i artysty  muzyki cygańskiej  Edwarda Dębickiego . Poeta,  kompozytor, muzyk, twórca TERNO spotka się po koncercie z zainteresowanymi jego twórczością  widzami .

 

 

24. 11. piątek – Dom Kultury „Rakowiec”, ul. Wiślicka 8

Weekendowy piątkowy -  24 listopada , wieczór koncertowy w Domu Kultury „Rakowiec”  „FOLK BEZ GRANIC” to muzyka  różnych  grup narodowych i etnicznych, którą zainteresowały  się  i wzięły  na swój artystyczny warsztat  dwa  zespoły: olsztyński BERKUT  i szczecińska DIKANDA.
BERKUT czyli karpacki orzeł to  formacji Ukraińców  i Polaków, których połączyła wspólna pasja tworzenia muzyki inspirowanej folklorem ukraińskim. Repertuar zespołu stanowią głównie własne kompozycje oparte na elementach ukraińskiego folkloru regionów Bukowiny i Karpat.
Zespół wystąpi w składzie: Paweł Górczak – śpiew, Igor Kozubel – perkusja, Bogdan Sitko – gitara, wiolonczela, Kondrat Kozubowski – multiinstrumentalista, Marcin Strus –saksofon, klarnet, opiłka, Jacek Szczerbik – bas.

DIKANDA szczeciński zespół folkowy zaprezentuje się w składzie: Anna Witczak – śpiew, akordeon, Kasia Dziubak – skrzypce, śpiew,  Daniel Kaczmarczyk – bębny,  Piotr Rejdak – gitara, 
Grzegorz Kolbrecki – kontrabas.
Dikanda to znany w Europie   polski zespół folkowy   Miłość do muzyki tradycyjnej i ciężka praca pozwoliły im stworzyć własny styl i oryginalne brzmienie. W ich w całości akustycznym repertuarze słychać inspirację kulturą Orientu, folklorem bałkańskim – macedońskim i cygańskim. 
Koncerty Dikandy to  niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności jak i samego zespołu.

 

 

25.11. sobota – Dom Kultury „Rakowiec”, ul. Wiślicka 8,     godz. 19.00

Sobotni 25 listopada  finałowy wieczór festiwalowy w całości wypełni  program koncertu „TRZY ŚWIATY MOTION TRIO” . Te światy to muzyka klasyczna, jazz i folk.
MOTION TRIO to gość  specjalny  i gwiazda tegorocznej edycji  festiwalu  Etniczne Inspiracje.
Krakowski zespół Motion Trio to Janusz Wojtarowicz – akordeon, Paweł Baranek – akordeon,
Marcin Gałażyn – akordeon to trio akordeonowe założone w 1996 roku przez Janusza Wojtarowicza - leadera i autora większości kompozycji. Ewenement na europejskim i światowym rynku muzycznym. Wykonując własną muzykę Motion Trio zmienia oblicze akordeonu. Ich koncerty to muzyczne spektakle zawierające akcję i dramaturgię. Muzycy  zespołu byli zapraszani  na  najznamienitsze festiwale i do prestiżowych  sal  koncertowych w 28 krajach świata.

„Jeśli kochasz Bacha, ale fascynuje cię także muzyka Coltrane'a, zachwycasz się folklorem, rockiem, awangardą - musisz posłuchać Motion Trio. Posłuchać i pokochać. Bo to wielki muzyczny fenomen” tak pisał Tomasz Jakub Handzlik  w swej recenzji pod tą opinią podpisują się organizatorzy   festiwalu.

Tradycyjnie  festiwalowi  towarzyszyć będzie pokaz  filmów  o tematyce  folkowej i spotkania z ich autorami   przygotowanych  i wybranych przez  Wilczyna Warszyca filmów, głównie krótkometrażowych.

 

 

Proponujemy dyskusję i rozmowę po filmach :

 

W dniu 22.11. o godz. 17.30
Michała Sieciecha „TROPY”, „ZAKAZ”, „STRZYBORG”  pokazujących  ludzi zafascynowanych  wczesnośredniowieczna kulturą Słowian  na ile jest możliwy  powrót  do etyki  i klimatów  przodków .
Rafała Merskiego „JARE ŚWIĘTO” 
Ratomira Witwickiego  „KUPAŁA 2005”
oraz dwóch filmowych niespodzianek



W dniu 23.11 o godz. 17.30
Włodzimierza Kleszcza  „CLASSIC POLO” w reżyserii Grzegorza Siedleckiego
i „NADWYSOKOŚCI”  w reżyserii Tadeusza Pałki

 

W dniu 24.11 o godz. 17.30
Roberta Cywińskiego  „JUREK”  - współczesny folklor miejski  to odmiana  folku  spychana  na  margines  szeroko rozumianej  kultury „folk” .  

 

W dniu 25.11 o godz. 17.30
Anny K i Krzysztofa  A. „ ŚLĘZA – MÓWIĄCA GÓRA „ o krainie Śląska, gdzie krzyżowały się  kultury słowiańska, celtycka i germańska , czyli pamięć lokalnych tradycji na przykładzie Celtów i Słowian
Kuby Pietrzaka FELPEYU o kapeli folkowej  z asturyjskiej autonomicznej hiszpańskiej krainy  



Opublikowal:
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy