Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Rozrywka

2007.01.26 g. 01:08

Artdesignstudio: V.Tsesler & S.Voichenko

Białoruska sztuka współczesna w Galerii Zoya
Mińsk, ul. Pierwszomajowa 2/4 – a : adres, pracownia, studio, fabryka, stołówka, klub, kawiarnia, mieszkanie, zakład, firma, hotel, miejsce spotkań, mansarda, skład, port dla ludzi ciekawych życia i otwartych na innych, dla przyjaciół- a nawet i więcej.

To miejsce pod dachem starego domu, bardziej przypomina stary Montmartre lub artystyczny Petersburg niż  Mińsk na Białorusi, kraju mało artystycznego w założeniach.
Tutaj dwóch bohaterów  walki o umiejętność zmiany w anegdotę(poprzez  plakat, rzeźbę, obiekt, czy nawet zwykłą koszulkę), marazmu i chaosu codziennego życia, miało swoją siedzibę, lokum. To tu prowadzili dyskusje nad wizją, strategią lub po prostu żyli ( Siergiej Wojczenko zmarł w grudniu 2004 r).

Kiedy zawitałem tam pierwszy raz , pochmurną jesienią, nie za wiele mogłem powiedzieć. Trudno jest mówić, gdy tyle  jest do oglądania i do wysłuchania. Całe lata pracy, życia, odwiedzin – nie da się „odczuć” w kilka godzin. A było co!

Wspaniały obiad przygotował wtedy Wowa na nasze spotkanie - barszcz czerwony, duszone opieńki, no i piliśmy „specjał „ z pod Połocka – bimber na chlebie . Siedzieliśmy przy stole (76 x 185 cm, dębowy) ze znajomymi bardzo długo. Mino, że widzieliśmy się pierwszy raz, no i mój język rosyjski nie jest najlepszy- rozmawialiśmy jak staży znajomi. A wokół nas wszystkie te ich prace – obrazy, obiekty, plakaty,…. Cały czas  przez to miejsce przewijali się różni ludzi- znajomi Ceslera. Zapomniałem  tam swoją czapkę , następnego dnia znowu tam byłem.
Chyba lubi on ludzi a oni jego, ja też.
Postanowiliśmy z Wową nie pisać o tym co prezentuje on naszej wystawie. Mówi – po co , nie trzeba , niech ludzie zobaczą sami .

W ramach wystawy o godz.20.30 w Klubie Harenda ,ul. Krakowskie Przedmieście 4/6 koncert Pita Pawłowa. Dnia 15.02.
Gitarzysta i współtwórca legend białoruskiego rocka – zespołów N.R.M oraz KRYWI. Pit uczestniczył też w najważniejszych muzycznych projektach na Białorusi: „Narodny Albom”, „Światy Wieczer 2000”, „Ja naradziłsia tut” oraz w wielu innych. Lider  zespołów Garadzkija i Pete Paff.

Wystawa od 16.02 do 11 marca 2007. Wstęp wolny. Galeria Zoya, ul. Kopernika 32 lokal 8.
 


Opublikowal:
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy