Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Kina

2009.10.14 g. 19:42

LUPA OBSCURA - KINO I GENDER czyli o wizerunku mężczyzn i kobiet w kinie polskim i światowym


Już 21 pażdziernika, w warszawskim kinie Alchemia przy ulicy Jezuickiej 4, rusza filmowy cykl LUPA OBSCURA - KINO I GENDER, wspólny projekt Fundacji Filmowa Warszawa, Studiów Podyplomowych Gender Studies IBL PAN i Fundacji Gender Center. Filmowe spotkania pod patronatem DKF Imaginarium  mają na celu zapoznanie szerokiej publiczności z problematyką płci kulturowej w kontekście sztuk wizualnych.

 

Projekcje będą połączone z dyskusją prowadzoną przez  zaproszonych  artystów, krytyków i naukowców.  Planowani goście to m.in.: Iwona Kurz, Katarzyna Bratkowska, Małgorzata Radkiewicz, Ewa Tatar i wielu innych. 

 

Cykl spotkań rozpocznie pokaz czechosłowackiego filmu „Stokrotki” (reż.Věra Chytilová, 1966): Věra Chytilová bawi się, obserwując dwie współczesne dziewczyny, które nie tylko nie chcą dorosnąć, ale jeszcze pragną być zdemoralizowane, co przychodzi im bez trudu. Atrakcyjne, pełne seksapilu dziewczyny naciągają starszych panów, z młodszymi prowadzą dwuznaczną grę. Im bardziej się demoralizują, tym mniejszą uwagę otoczenia zwracają. Ale chyba o nie im chodziło... Żywiołowy „dokument komediowo - filozoficzny”, jeden z symboli czechosłowackiej Nowej Fali. (źródło: stopklatka.pl) A po filmie, dyskusję
„Rozkosz i rewolucja: Stokrotki Věry Chytilovéj” z udziałem Katarzyny Bratkowskiej i Ewy Małgorzaty Tatar poprowadzi Katarzyna Czeczot.


Pełen repertuar cyklu LUPA OBSCURA:

 

21.10.2009 (18.45) - „Stokrotki” reż.Věra Chytilová, Czechosłowacja, 1966, 74 min
04.11.2009 (18.45) -„Bluszcz” reż. Hanka Włodarczyk, Polska, 1984, 99min
18.11.2009 (18.45) - „Historia niemoralna” reż. Barbara Sass, Polska, 1990, 99min
02.12.2009 (18.45) - „Gwałt” reż. Virginie Despentes, Coralie Trinh Tri, Francja, 2000, 77 min
16.12.2009 (18.45) - „Pałac milczenia”  reż. Moufida Tlatli, Francja, Tunezja 1994, 127 min

 

W świecie, w którym coraz wyraźniej zmienia się tradycyjny podział ról społecznych kobiet i mężczyzn, sposoby, w jakie kino utrwala bądź kwestionuje stereotypy związane z płcią oraz kwestie równouprawnienia, stają się tematem niezwykle ważnym. Filmy poruszające tę problematykę zostały wyselekcjonowane przez zespół wykładowczyń Gender Studies IBL PAN oraz Małgorzatę Radkiewicz z Katedry Mediów Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego - „Chcemy, by każdy pokaz stał się punktem wyjścia do dyskusji o roli kina w życiu społecznym i możliwościach przekształcania kultury”.

 

Cykl LUPA OBSCURA podzielony został na trzy części. Pierwsza z nich, zatytułowana Kobiece (auto)portrety, obejmuje filmy znanych światowych reżyserek. Sztuka, jaką uprawia część z nich, to ocena kultury patriarchalnej. Wśród zaproponowanych filmów znajdują się też takie, które podejmują subtelną grę z tradycyjnymi wizerunkami kobiet lub kreślą alternatywną wizję kobiecej wspólnoty.

 

Kolejna część cyklu - która ruszy już na początku przyszłego roku - zatytułowana Kobieta jako Inny, zakłada analizę fantazmatów dotyczących kobiety i cielesnej seksualności, obecnych w tak klasycznych gatunkach jak horror czy film sensacyjny. Trzecia część poświęcona zaś będzie Mitom męskości.
 

 

Wszystkie spotkania z cyklu LUPA OBSCURA - KINO I GENDER odbędą się w studyjnym Kinie Alchemia, które mieści się na Starym Mieście, przy ulicy Jezuickiej 4, w budynku Stołecznego Centrum Edukacji Kulturalnej. Pokazy będą się odbywać co dwa tygodnie, zawsze w środy o 18.45. Cena biletu - 12zł.



-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy