Dziś mamy do rozdania po dwie podwójne wejściówki na trzy seanse w kinie Alchemia oraz jeden w Etnokinie. Aby zdobyć jeden z dwuosobowych pakietów, należy wysłać maila na adres: konkurs@prowarszawa.pl w temacie wpisując "Filmowa Warszawa - niedziela: Tytuł filmu", a w treści wiadomości wpisując swoje imię i nazwisko.
Zwyciężają osoby, które jako pierwsze wyślą konkursowe maile. Zdobywców nagród poinformujemy niezwłocznie drogą mailową. Lista nagrodzonych pojawi się także na naszej stronie jutro rano.
Epidemia miłości
godz. 12:00, kino Alchemia
(reż. Maciej Piwowarczuk, Polska 2009, 50 min.)
Ten film to o dowód na to, że nawet w tak trudnym czasie jak Powstanie Warszawskie rodziły się wielkie uczucia wieńczone ślubnym kobiercem.
Takich par było w tym wyjątkowym okresie aż 256 a sam film przybliża nam sylwetki bohaterów tamtych dni, którzy ze wzruszeniem opowiadają o swoich losach. Wśród nich zobaczymy takze wspomnienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, legendarnego "Kuriera z Warszawy". W filmie wykorzystano materiały archiwalne pozyskane m.in. z archiwów Telewizji Polskiej, Polskiego Radia oraz ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego. Archiwalne fragmenty to m.in. filmowe zapisy walk powstańczych, ale także prywatne zdjęcia ilustrujące powstańcze życie.Film jest jednocześnie inaugurację akcji społeczno-edukacyjnej "Żywe kadry historii", która ma zwrócić uwagę młodzieży na najważniejsze wydarzenia najnowszej historii Polski, poprzez prezentacje najciekawszych filmów dokumentalnych. Akcja wpisuje się także w kampanię Ministerstwa Edukacji Narodowej, które ogłosiło rok szkolny 2009/2010 Rokiem Historii Najnowszej.
Tybetańska księga umarłych
godz. 13:00, kino Alchemia
(reż. Barrie Angus McLean, Yukari Hayashi, Hiroaki Mori, KANADA/FRANCJA 1994, 91 min.)
Film cieszył się największą popularnością podczas Festiwalu Włóczędzy Dharmy. Dokument przybliża zachodnim widzom tekst Tybetańskiej Księgi Umarłych. Twórcy wizualizują stany po śmierci zgodnie z buddyjską filozofią, pokazują rytuały odprawiane dla zmarłych oraz wywiady z Dalajlamą, który opowiada o swojej wizji śmierci i jej znaczeniu.
Jeszcze dalej niż północ
godz. 17:15, kino Alchemia
(reż. Dany Boon, FRANCJA 2008, 106 min.)
Ciepła i wywołująca salwy śmiechu historia pewnego urzędnika pocztowego, który, wbrew oczekiwaniom, zamiast na francuską Rivierę "zesłany" zostaje na daleką i zimną północ, gdzieś pod Belgijską granicę. Zaprzyjaźniając się z mieszkańcami miasteczka ma możliwość skonfrontować swoje uprzedzenia z rzeczywistością i przekonać się, że były one całkowicie bezpodstawne. Film opowiada przede wszystkim o tolerancji i nie uleganiu uprzedzeniom.
Doktryna szoku
godz. 19:30, Etnokino
(reż. Michael Winterbottom, Mat Whitecross, W. BRYTANIA 2009, 90 min.)
M. Winterbottom, na podstawie kontrowersyjnej książki Naomi Klein (ikony ruchu alterglobalistycznego, autorki bestsellerowego „No Logo”) stworzył obraz obnażający prawdę o tym, jak wolnorynkowe recepty made in USA podbiły świat, bezlitośnie wykorzystując poddane amerykańskiej terapii szokowej kraje i narody. Film, podobnie jak i książka przekonuje, że mit niewidzialnej ręki rynku skrywa ponurą rzeczywistość korporacyjnych monopoli, klasowej dominacji i zbrojnych ingerencji.