Jeśli interesuje Państwa mocne, kontrowersyjne kino, które nie pozostawi was obojętnymi, zapraszamy 24 lutego do kina Alchemia na warszawska starówkę. Jedyna taka okazja, by zobaczyć ten wyjątkowy film oraz uczestniczyć w dyskusji z zaproszonymi gośćmi.
Rok diabła został wybrany Najlepszym Czeskim Filmem 2002 roku, otrzymał wiele nagród m.in. w Cottbus czy w Karlovych Warach.
Jak co tydzień, po filmie zapraszamy na spotkanie z gośćmi. Tym razem porozmawiamy z przedstawicielami MONARU, którzy opowiedzą o swojej pracy oraz misji ośrodka, ludzkiej naturze i zmaganiach dnia codziennego. Spotkanie z udziałem publiczności, całkowicie gratis.
24.02 KINO ALCHEMIA (ul. Jezuicka 4) godz.18:30, bilety 12 PLN
Rok diabła – reż. Petr Zelenka, Czechy 2002, 88 min.
Spotkanie z pewnymi ludźmi może odmienić nasze życie. Tak jak spotkanie z cudem, aniołem lub alkoholem. "Rok diabła" to film o takich właśnie spotkaniach. Jan Holman, wyleczony alkoholik, przyjeżdża do Czech aby nakręcić film dokumentalny o szpitalu odwykowym. Tam spotyka się z Jaromírem Nohavicą i jego aniołem stróżem - Karlem Plíhalem, który "na próbę" inscenizuje swój własny pogrzeb. Konduktowi żałobnemu towarzyszy muzyka grupy "Czechomor"; ich energia zauroczy Plíhala na tyle, że zaproponuje im wspólne występy. To początek niezwykłej opowieści, w której rzeczywistość przeplata się z cudami, magią i niezwykłością.
Rok diabła to film, który można określić jako fabularyzowany dokument, jednak wraz z rozwojem akcji i nawarstwianiem się absurdalnych wydarzeń, widz traci rozeznanie w tym, co jest prawdą, a co fikcją. Bohaterami filmu są postaci rzeczywiste: Jaromir Nohavica, Karel Plihal, zespól folkowy "Czechomor", angielski muzyk rockowy Jaz Coleman, oraz holenderski dokumentalista Jan Holman (grany w filmie przez czeskiego filmowca Jana Prenta).
Poruszanych tematów również jest wiele: alkohol, media i ich rola w naszym życiu, dalej - wiara w Boga, kontrast anioła i diabła, problem zmiany tożsamości. Niewątpliwie jednak najważniejsza pozostaje muzyka - doskonałe tło dla metafizycznych dociekań i wędrówek bohaterów. Zelenka umiejętnie łamie reguły filmowej narracji wykorzystując szeroki repertuar środków - film jest pełen ironii, metafor, przenikających się epizodów i wszystkiego tego, co uniemożliwia jego jednoznaczną interpretację, a zbliża do doskonałej mistyfikacji.
Nagrody:
Czeskie Lwy 2003 – Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepsze Zdjęcia I 4 inne nagrody.
MFF w Karlowych Warach 2003 – Najlepszy Reżyser