Już od najbliższego piątku (22 lipca) będzie można oglądać filmy fabularne i dokumentalne, zebrane w cykl pod wspólnym hasłem Mózg podejrzany. Wybrane tytuły poruszają tematy związane z tajemnicami mózgu, obecnym stanem wiedzy na jego temat, poszukiwaniem jego granic i poznawaniem zaburzeń.
W ramach akcji wyświetlonych zostanie osiem filmów. Są wśród nich: kultowy Matrix, głośna Incepcja ale też kameralne filmy obyczajowe: Motyl i skafander czy Lęk wysokości - debiut fabularny Bartka Konopki.
Seanse poprzedzane będą rozmowami z zaproszonymi gośćmi – naukowcami z dziedziny neurologii i psychiatrii. Każde ze spotkań poruszy inny aspekt głównego tematu i stanowić będzie niezwykle inspirującą „podróż” wokół ludzkiego umysłu.
Kuratorem projektu jest fundacja Generator, która popularyzuje w Polsce kinoterapię oraz bada wpływ kina na kulturę i nasz sposób postrzegania świata.
Filmy z cyklu Mózg podejrzany będą pokazywane w każdy kolejny piątek lata (od 22 lipca do 16 września, początek o godz. 21.00). Wstęp wolny, nie wymaga rejestracji . W razie deszczu projekcje będą przenoszone do sali audytoryjnej Centrum Nauki Kopernik.
Program:
Szczegółowy PROGRAM
22 lipca godz. 21.00 - Matrix (USA 1999), reż. A. i L. Wachowscy, 136 min.
Kultowy film braci Wachowskich z 1999 roku, który dał początek słynnej trylogii.
Dr hab. Piotr Durka będzie mówić o świadomości i możliwości ludzkiego umysłu.
· dr hab. Piotr Durka – kierownik Zakładu Fizyki Biomedycznej Uniwersytetu Warszawskiego. Popularyzator wiedzy na temat cyfrowego świata i Internetu. W swojej pracy naukowej zajmuje się m.in. interfejsami mózg-komputer (ang. brain-computer interface, BCI), które umożliwiają chorym kontakt z otoczeniem poprzez bezpośrednie sterowanie komputerem za pomocą mózgu.
29 lipca godz. 21.00 - Zakochany bez pamięci (USA 2004), reż. M. Gondry, 108 min.
Rzecz o operacyjnym wymazywaniu z pamięci bolesnych wspomnień.
Dr Aneta Brzezicka opowie o ludzkiej pamięci – jej właściwościach, ograniczeniach i możliwościach jej usprawniania.
· dr Aneta Brzezicka – związana z ICACS Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie (Interdisciplinary Center for Applied Cognitive Studies). Prowadzi badania z zakresu psychologii poznawczej oraz badania łączące analizę aktywności mózgu z wykonywaniem określonych zadań (EEG, fMRI).
5 sierpnia godz. 21.00 - Incepcja (USA/Wielka Brytania 2010), reż. C. Nolan, 148 min.
Film ukazujący niezwykłą złodziejską sztukę polegającą na wykradaniu podczas snu bezcennych sekretów z ludzkiej podświadomości.
Dr Michał Skalski, specjalista od zaburzeń snu powie o tym, co współczesna neuropsychologia wie na temat snu.
· dr n. med. Michał Skalski – psychiatra z Poradni Leczenia Zaburzeń Snu przy Katedrze i Klinice Psychiatrycznej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
12 sierpnia godz. 21.00 - Elektryzujący mózg (Izrael 2010), reż. N. Harel, 60 min.
Dokument próbujący znaleźć odpowiedź na pytanie, czym jest nasza świadomość.
O możliwościach i osiągnięciach współczesnej polskiej neurochirurgii będzie mówić prof. Mirosław Ząbek.
· prof. Mirosław Ząbek - kierownik Kliniki Neurochirurgii i Urazów Układu Nerwowego Centrum Kształcenia Podyplomowego w Warszawie. Twórca jednego z pierwszych w świecie nowatorskich przeszczepów tkanki mózgu w leczeniu choroby Parkinsona. Jako jeden z nielicznych na świecie przeprowadził serię operacji mózgu w krążeniu pozaustrojowym i głębokiej hipotermii.
19 sierpnia godz. 21.00 - Kraina ciszy i ciemności (Niemcy 1971), reż. W. Herzog, 85 min.
Historia kobiety, która w wieku 18 lat straciła wzrok i słuch.
Dr Ewa Niestorowicz z Wydziału Artystycznego UMCS podzieli się swoimi doświadczeniami z pracy warsztatowej z osobami głuchoniewidomymi.
· dr Ewa Niestorowicz - adiunkt w Zakładzie Wiedzy Wizualnej Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Jest autorką wielu artykułów i recenzji oraz kilkunastu indywidualnych i zbiorowych wystaw malarstwa. Autorka książki „Świat w umyśle i rzeźbie osób głuchoniewidomych" łączącej zagadnienia z pogranicza pedagogiki specjalnej, psychologii, semiotyki, a także teorii sztuki.
26 sierpnia godz. 21.00 - Anioł przy moim stole (N. Zelandia 1990) reż. J. Campion, 158 min.
Biograficzna opowieść o borykającej się z depresją pisarce.
O objawach i leczeniu tej choroby opowie prof. Bartosz Łoza.
· prof. dr hab. n. med. Bartosz Łoza - Kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (WUM) . Jest redaktorem naczelnym kwartalnika „Neuropsychiatria. Przegląd Kliniczny”, członkiem rad naukowych „Psychiatrii” i „Wiadomości psychiatrycznych”.
9 września godz. 21.00 - Motyl i skafander (Francja 2007), reż. J. Schnabel, 112 min.
Historia redaktora francuskiego czasopisma Elle, który w wieku 43 lat zostaje sparaliżowany w wyniku udaru. Na temat interfejsów mózg-komputer mówić będzie prof. Piotr Francuz.
· prof. Piotr Francuz - kierownik Katedry Psychologii Eksperymentalnej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Laboratorium Psychoneurofizjologicznego i Studia HD przy tej katedrze. Kierownik Ośrodka Psychologicznych Analiz Komunikowania Społecznego w Lublinie. Autor, redaktor i współredaktor 20 książek z zakresu psychologii poznawczej i neuronauki, metodologii psychologii i komunikowania za pośrednictwem mediów audiowizualnych.
16 września godz. 21.00 - Lęk wysokości (Polska 2011), reż. B. Konopka, 100 min.
Opowieść o młodym reporterze telewizyjnym, którego ojciec zaczyna nagle chorować psychicznie.
Gościem będzie reżyser filmu Bartek Konopka.
· Bartek Konopka - jeden z najczęściej nagradzanych polskich reżyserów. Jego ostatni dokument Królik po berlińsku (2009) był nominowany do Oscara, objechał ponad 70 festiwali, wygrał wiele z nich, był pokazywany w kilkudziesięciu telewizjach na świecie. Lęk Wysokości to pierwsza długometrażowa fabuła reżysera, nagrodzona na FPFF w Gdyni w 2011.