2013.11.13 g. 08:48

Zwyciężył Śląsk

IX Memoriał Jacka Zglinickiego
Memoriał Jacka Zglinickiego w piłce ręcznej chłopców (kategoria wiekowa junior młodszy, roczniki 1997-8) zakończył się triumfem zespołów ze Śląska, które zajęły wszystkie miejsca na podium.

W finale imprezy rozegranej w dniach 9-10 listopada i upamiętniającej Jacka Zglinickiego, wybitnego warszawskiego  trenera i szkoleniowca reprezentacji Polski, spotkały się „siódemki” SMS-u Junior Wrocław i Reprezentacji Dolnego Śląska. Mecz stał na bardzo wysokim poziomie i był niezwykle zacięty.

Do przerwy Reprezentacja Dolnego Śląska wypracowała sobie jednobramkowe prowadzenie (9:8).
W drugiej połowie obraz gry nie uległ zasadniczej zmianie, żadna z drużyn nie mogła „odskoczyć” od rywala na więcej niż jedną bramkę. Losy meczu rozstrzygnęły się w 17 minucie, gdy przy remisie 16:16, piłkarze z Dolnego Śląska popełnili błąd w ataku, by po błyskawicznej kontrze wrocławian stracić bramkę, a także zawodnika, który otrzymał karę dwóch minut. Chwilę później potężnym rzutem zza linii 9 m popisał się Patryk Putyło, lewy rozgrywający SMS-u. Piłka odbiła się od poprzeczki i wpadła do bramki Reprezentacji Dolnego Śląska. Wrocławianie objęli dwubramkowe prowadzenie (18:16), którego nie oddali już do końca spotkania, wygrywając ostatecznie 20:18. Najwięcej bramek dla zwycięskiego zespołu zdobył Sebastian Ziemiński (6).

„Mały” finał, w którym spotkały się drużyny stołecznej Agrykoli oraz Reprezentacji Śląska, był dość jednostronnym i brutalnym widowiskiem. Już w pierwszych dwudziestu minutach konsekwentnie i zespołowo grający goście wypracowali sobie bezpieczną pięciobramkową przewagę (11:6). Warszawiacy razili nieskutecznością i widać było, że brak im pomysłu na rozmontowanie szczelnej obrony rywala. Do tego dochodziły liczne wykluczenia (w sumie „stołeczni” spędzili na ławce kar 20 minut). W drugiej połowie, gdy piłkarze Agrykoli zaczęli w końcu mozolnie odrabiać straty, głównie dzięki kilku fantastycznym obronom Tymona Ogłazy, gra jeszcze bardziej się zaostrzyła. Sędziowie musieli aż dwukrotnie sięgać po czerwone kartki.  W emocjonującej końcówce zawodnicy ze Śląska zachowali więcej zimnej krwi i wygrali całe spotkanie 18:16. Tym samym zrewanżowali się warszawiakom za wcześniejszą porażkę w  fazie grupowej.