Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Sport

2007.06.02 g. 13:04

Nagrody im. Leonida Teligi

36 raz wręczone

31 maja br. w siedzibie Polskiego Komitetu Olimpijskiego w Warszawie, Redakcja miesięcznika "Żagle" podczas uroczystej gali , uhonorowała Nagrodą im. Leonida Teligi najbardziej zasłużonych dla środowiska  żeglarskiego w Polsce.

 

Laureatami prestiżowego wyróżnienia za 2006 rok zostali:

 

  • w kategorii PUBLIKACJA O TEMATYCE ŻEGLARSKIEJ - Andrzej Kolaszewski i Piotr Świdwiński za podręcznik "Żeglarz jachtowy";
  • w kategorii SPORTOWY WYCZYN ŻEGLARSKI - Maciej Grabowski, srebrny medalista mistrzostw Europy w klasie Laser;
  • w kategorii POPULARYZACJA ŻEGLRASTWA W POLSCE - Jerzy Kuliński za redagowany od 10 lat Subiektywny Internetowy Serwis Informacyjny.

 

Nagroda im. Leonida Teligi jest najbardziej prestiżowym wyróżnieniem przyznawanym przez polskie czasopismo poświęcone żeglarstwu. To również jedyna nagroda w Polsce za twórczość i dokonania w dziedzinie żeglarstwa. Tradycja jej przyznawania liczy 36 lat - pierwszy raz wręczono ją w 1971 roku. Nagroda to zaprojektowany przez rzeźbiarza prof. Adama Myjaka pamiątkowy medal z brązu z  podobizną wybitnego polskiego żeglarza - pierwszego Polaka, który w samotnym rejsie na jachcie "Opty" opłynął kulę ziemską, okolicznościowy dyplom, a także dodatkowe nagrody rzeczowe. Co roku jest uroczyście wręczana w terminie zbliżonym do rocznicy zakończenia rejsu Leonida Teligi (29 kwietnia). W ciągu 36 lat jej laureatami byli najwybitniejsi polscy żeglarze, pisarze, publicyści zaangażowani w sprawy środowiska żeglarskiego, redakcje i organizacje pracujące na rzecz popularyzacji żeglarstwa.

 

W tym roku nominacji i wyboru laureatów dokonało jury w składzie:

  • Leszek Błaszczyk - były wieloletni redaktor naczelny "Żagli",
  • Zbigniew Stosio - sekretarz generalny Polskiego Związku Żeglarskiego,
  • prof. Jacek Czajewski - laureat Nagrody im. L. Teligi sprzed kilku lat, wieloletni współpracownik i autor miesięcznika "Żagle"
  • członkowie redakcji "Żagli":
    - Krystyna Szloser,
    - Jerzy Pieśniewski,
    - Jerzy Klawiński,
    - Stanisław Iwiński,
    - Jerzy Kubaszewski,
    - Paweł Morzycki,
  • Waldemar Heflich - przewodniczący jury, redaktor naczelny miesięcznika "Żagle".

 

W kategorii PUBLIKACJA O TEMATYCE ŻEGLARSKIEJ zostali nominowani:

 

  1. Józef Kwiatkowski - za książkę poświęconą rejsom i załogom "Daru Pomorza"
  2. Ludwig Gólski - za krótką historię dziejów żeglugi
  3. Piotr Lewandowski, Łukasz Mielczarek - za multimedialny podręcznik dla radiooperatorów
  4. Andrzej Kolaszewski, Piotr Świdwiński - za podręcznik "Żeglarz jachtowy".

 

Nagrodę im. Leonida Teligi otrzymali Andrzej Kolaszewski i Piotr Świdwiński za podręcznik "Żeglarz jachtowy".
W czasach, gdy żeglarstwo stało się masowym hobby uprawianym przez setki tysięcy osób w Polsce, edukacja żeglarska jest sprawą niezwykłej wagi. Wśród dziesiątek publikacji na ten temat na szczególne wyróżnienie zasługuje wieloletnia praca wybitnej pary autorów. Ich podręcznik "Żeglarz i sternik jachtowy" doczekał się 18 wydań i uznano go za żeglarską Biblię. Ich kolejnym dziełem jest podręcznik "Żeglarz jachtowy".

 

W kategorii SPORTOWY WYCZYN ŻEGLARSKI - nominowano:

 

  1. Łukasza Grodzickiego - za zdobycie tytułu młodzieżowego mistrza świata w klasie RS:X,
  2. Macieja Grabowskiego - za zdobycie srebrnego medalu mistrzostw Europy w klasie Laser
  3. Jarosława Kaczorowskiego - za wywalczenie kwalifikacji do oceanicznych regat Mini Transat
  4. Przemysława Miarczyńskiego - za zdobycie brązowego medalu mistrzostw świata w klasie RS:X

 

Nagrodę im. Leonida Teligi otrzymał Maciej Grabowski - srebrny medalista mistrzostw Europy w klasie Laser.
Maciej Grabowski jest jednym z najwybitniejszych żeglarzy w historii polskiego żeglarstwa olimpijskiego. Startował na igrzyskach w Sydney i Atenach. Zdobywał wielokrotnie tytuły Mistrza Polski i medale na mistrzostwach Europy w klasie Laser. W ubiegłym roku wywalczył kolejny medal w mistrzostwach Starego Kontynentu rozgrywanych na wodach zatoki Gdańskiej.

 

W kategorii POPULARYZACJA ŻEGLRASTWA W POLSCE - nominowano:

 

  1. Subiektywny Internetowy Serwis Informacyjny Jerzego Kulińskiego
  2. "Szkwał" - czasopisma Wrocławskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego
  3. "Zeszyty Żeglarskie" opracowywane przez Zenona Szostaka AZS Szczecin

 

Nagrodę im. Leonida Teligi zdobył Jerzy Kuliński za redagowany od 10 lat Subiektywny Internetowy Serwis Informacyjny.
Laureat jest człowiekiem niezwykłym. Ogarniętym pasją żeglowania i niestrudzonym twórcą doskonałych locji żeglarskich. Zyskał tytuł Konsula Honorowego "Żagli" na Wybrzeżu Gdańskim i okolicach. Jest jednym z najstarszych współpracowników miesięcznika "Żagle", osobą, która wywarła wielki wpływ na dzisiejszy kształt pisma. Jak przystało na człowieka nowoczesnego, od wielu lat redaguje i prowadzi własną stronę internetową, która po 10 latach stała się jednym z najważniejszych forów wymiany zdań i przekazywania informacji o tym, co dzieje się we współczesnym żeglarstwie w kraju i za granicą.

 

Uroczystości wręczenia Nagród im. Leonida Teligi towarzyszyły trzy ważne wydarzenia:

 

Joanna Zielińska, Przewodnicząca Komisji ds. Sportu Rady Miasta Gdyni (w imieniu Wojciecha Szczurka, Prezydenta Miasta Gdyni), Piotr Winkowski - Prezes Narodowego Stowarzyszenia Klasy Optimist, Zbigniew Stosio - Sekretarz Generalny Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Heinz-Jürgen Stüting - Prezes NIVEA Polska podpisali porozumienie będące deklaracją ścisłej współpracy i wsparcia na rzecz promowania idei pozyskania organizacji Mistrzostw Świata klasy Optimist w Gdyni, w 2009 roku.
Gdynia jako gospodarz Mistrzostw Europy w 2005 roku odniosła spektakularny sukces. Impreza została bardzo wysoko oceniona przez IODA, Międzynarodowe Stowarzyszenie Klasy Optimist oraz samych uczestników. W zawodach wystartowało 234 zawodników z 41 państw. Razem z małymi Optimiściarzami z Programu NIVEA Błękitne Żagle, na Zatokę Gdańską wypłynęło 500 młodych żeglarzy.
Ten sukces spowodował, że Narodowe Stowarzyszenie Klasy Optimist i Polski Związek Żeglarski, przy wsparciu NIVEA Polska SA, rozpoczęły starania o przyznanie Polsce organizacji Mistrzostw Świata Klasy Optimist w 2009 roku. Uznano, że najlepszym miejscem na ich organizację będzie ponownie Gdynia - stolica polskiego żeglarstwa. W sierpniu zapadnie decyzja IODA.

 

Mateusz Kusznierewicz zaprezentował nowy program stypendialny wspierający utalentowanych młodych sportowców i przedstawił tegorocznego stypendystę. Jest nim deskarz Maksymilian Wójcik - 23-letni gdańszczanin, członek klubu SKŻ Hestia Sopot, brązowy medalista mistrzostw Polski w 2006 roku, zdobywca drugiego miejsca w prestiżowych regatach Kieler Woche, członek kadry narodowej olimpijskiej klasy RS:X, kandydat do startu w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie w 2008 roku i Londynie w 2012 roku.
"Realizując kolejne cele sportowe, jakie przed sobą stawiam, chciałbym pomóc tym, którzy, tak jak ja kiedyś, marzą o zwycięstwie. Zdaję sobie sprawę, jak ważne jest, aby młodzi utalentowani sportowcy mieli jak najlepsze warunki na rozwijanie swoich umiejętności. Dlatego co roku będę wybierał jedną osobę, którą zamierzam wspierać nie tylko finansowo, ale także merytorycznie i szkoleniowo. Zamierzam wziąć tego żeglarza pod opiekę i korzystając z własnego doświadczenia pomagać mu w jego karierze sportowej. W tym roku rozpoczynam współpracę z Maksymilianem Wójcikiem - nadzieją polskiego żeglarstwa deskowego" - powiedział Mateusz Kusznierewicz. Miesięczne stypendium w wysokości 1500 złotych będzie w głównej części finansowane ze sprzedaży kolekcji olimpijskiej - Mateusz Kusznierewicz - Pekin 2008, która pojawi się w sprzedaży już na początku czerwca. Będzie ona dostępna we wszystkich sklepach Henri Lloyda oraz w sprzedaży wysyłkowej.

 

Rozstrzygnięto konkurs miesięcznika "Żagle" i firmy Yale, którego uczestnicy mieli za zadanie stworzyć projekt graficzny jachtu klasy Skippi 650 w barwach firmy Yale. Jury konkursu po przejrzeniu nadesłanych projektów główną nagrodę - wyjazd na finał regat o Puchar Ameryki 2007 - przyznało panu Karolowi Koniecznemu z Lasek pod Warszawą.

 

Sponsorzy Gali:

  • Chivas Regal
  • AUTO UNIA autoryzowany dealer AUDI
  • Euler Hermes
  • FURUNO Polska
  • Firma logistyczna DIERA
  • Legend Yacht

 

 

Partnerzy:

  • Organizator "Toyota Sopot Match Race 2007 Eurosaf European Championship"
  • Program Nivea Błękitne Żagle

 

Współpraca:

  • Polski Komitet Olimpijski
  • Polski Związek Żeglarski
  • Unicorn Group
  • Restauracja Moonsfera

 

Miesięcznik "Żagle" to:

  • magazyn z tradycjami i ugruntowaną pozycją na rynku, wydawany od 1959 roku, poruszający tematykę żeglarstwa i sportów wodnych. 
  • w każdym numerze profesjonalne testy nowych konstrukcji jachtów oraz specjalistyczne poradniki będące kompendium wiedzy technicznej z zakresu żeglarstwa.
  • najnowsze doniesienia z imprez żeglarskich, organizowanych w kraju i na świecie (Puchar Ameryki, Volvo Ocean Race).
  • wyczyny i osiągnięcia opisywane i relacjonowane przez najlepszych polskich żeglarzy i fachowców z wielu dziedzin, jak Mateusz Kusznierewicz i Dominik Życki. 
  • locje, niezwykłe rejsy, opisy portów i marin to główne tematy działów śródlądowego i morskiego. 
  • realizacja licznych projektów dla dzieci i młodzieży, których celem jest edukacja przyszłych pokoleń żeglarzy.

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy