Imieniny:
Szukaj w serwisieWyszukiwanie zaawansowane

Sport

2009.05.29 g. 23:23

Stasiek Wielanek

Gościem "Czarnego Wtorku w Czarnej Koszuli"
Warszawski bard i znawca folkloru miejskiego, lider Kapeli Warszawskiej - będzie gościem najbliższego spotkania z cyklu "Czarny Wtorek w Czarnej Koszuli".

Jednym z tematów spotkania będzie idea powołania muzeum tradycji warszawskiej w nowych budynkach kompleksu sportowego Polonii na Konwiktorskiej.

 

Stasiek Wielanek wystąpi na stadionie Polonii w sobotę 6 czerwca podczas otwartego dla mieszkańców Warszawy pikniku Mostostalu Warszawa - "Warszawa, wczoraj i dziś".

 

Spotkanie ze Staśkiem Wielankiem:

 

  • odbędzie się we wtorek,
  • 2 czerwca
  • o godz. 18.30
  • w klubowej kawiarni "Czarna Koszula"
  • na stadionie Polonii
  • przy ul. Konwiktorskiej 6
  • pod Trybuną Główną
  • Wstęp wolny
  • Zapraszamy!

 

Organizatorem spotkania jest Fundacja Polonia 2011.

Zapraszamy wszystkich miłośników warszawskiej tradycji!

 

O planach powołania muzeum warszawskiego folkloru Stanisław Wielanek mówi w obszernym wywiadzie opublikowanym w dzisiejszym wydaniu dziennika "Polska".  Poniżej fragmenty wywiadu:

 

Stąd pomysł muzeum warszawskiego folkloru?

 

  • Może lepiej mówić: izba folkloru miejskiego. Ale rzeczywiście chciałbym, aby moja kolekcja stała się zalążkiem takiej placówki. I nie chodzi tylko o to, że już nie mam gdzie trzymać eksponatów. Wielu świetnych artystów warszawskich jest dziś zupełnie zapomnianych. Chciałbym, aby w tym miejscu można się było o nich dowiedzieć. Aby warszawiacy mieli świadomość, kim byli m.in. Karol Hanusz, na którego grobie na Powązkach napisano "pieśniarz Warszawy", on pierwszy zaśpiewał "Czarną Mańkę". Albo Stanisław Ratold, który pierwszy wykonywał piosenki legionowe i warszawsko-knajackie, skończył tragicznie, rzucił się z mostu do Wisły.


    Mało kto pamięta, że w Warszawie karierę zaczynała Pola Negri. Chciałbym, aby częścią muzeum był amfiteatr. Przy okazji budowy można by pozrywać płyty chodnikowe i na nowych umieścić nazwiska znanych warszawiaków, nie tylko artystów. Takich postaci jest wiele: Antoni Patek stworzył firmę robiącą najlepsze zegarki na świecie, Stanisław Kudelski - magnetofony reporterskie. Znalazłoby się też miejsce dla Antoniego Cichockiego, zwanego Szpicbródką, słynnego króla kasiarzy, czy dla pięściarzy takich jak Antoni Komuda.

 

Gdzie miałaby się mieścić taka izba-muzeum?

 

  • Np. w jednym z nowych budynków, które może powstaną na terenie klubu Polonia Warszawa. Jestem pewien, że izba będzie się szybko rozrastać. Warszawiacy nie są skąpi, będą przynosić pamiątki.

 

Cały wywiad:

 



Opublikowal: Michał Pawlik
-
Serwis oprogramował Jacek JabłczyńskiCopyright(c) 2002 - 2014 Fundacja Promocji m. st. Warszawy