Odsłonięcie graffiti nastąpi w przeddzień 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 31 lipca 2009 r.
Nagrodą za wygraną w konkursie jest możliwość realizacji projektu ze środków przekazanych przez sponsorów.
Harmonogram konkursu:
Projekty prac powinny być sporządzane odręcznie.
Prace należy składać osobiście w siedzibie Fundacji Polonii 2011 przy ul. Konwiktorskiej 6 (portiernia w budynku głównym stadionu) w godzinach 10:00 - 18:00 lub przesłać pocztą na adres ul. Konwiktorska 6 lok. 10, 00-206 Warszawa (z dopiskiem Konkurs "Graffiti 1944").
Wymiary muru, łacznie ok. 248 m2
W konferencji prasowej, która odbyła się z tej okazji na stadionie Polonii wzięli udział członkowie jury konkursowego:
.
Członkowie Jury oraz dziennikarze
Członkowie jury przedstawili ideę konkursu „Graffiti ‘44”.
– To nie jest nasze pierwsze spotkanie z Polonią. Gościliśmy w muzeum piłkarzy „Czarnych Koszul”, co roku odbywają się uroczystości rocznicowe walk na stadionie. Teraz przyszedł czas na realizację w tym miejscu trwałego elementu opowieści o powstańczej Warszawie – mówił dyr. Jan Ołdakowski
.
Dyrektor Ołdakowski był rozchwytywany przez dziennikarzy.
Na drugim planie Jacek Kamiński
Jerzy Piekarzewski przypomniał, że odsłonięcie graffiti zbiegnie się z inauguracją II edycji Międzynarodowego Turnieju Piłki Nożnej „O Puchar Pamięci Małego Powstańca”, którego jest organizatorem. Inicjatorom konkursu, kibicom „Czarnych Koszul”, podziękował w imieniu zarządzającego obiektem WOSiR-u dyr. Marek Pietruszka. – Bardzo cieszę się, że powstała taka inicjatywa, żeby pamięć o Powstaniu wyrazić tu w formie graficznej, która jest techniką akceptowaną i rozumianą przez młode pokolenie – powiedział.
Juliusz Kulesza przypomniał, że stadion Polonii jest miejscem ściśle związanym z epopeją Powstania Warszawskiego.
– Na Konwiktorskiej mamy jedyne boisko, gdzie określenie komentatorów sportowych „Trup słał się gęsto” nie jest przenośnią. To jest boisko zroszone krwią. Po załamaniu się natarcia 22 sierpnia ranni powstańcy, którzy pozostali na murawie zostali zmiażdżeni gąsienicami niemieckich czołgów – opowiadał. Odniósł się także do swoich osobistych związków z klubem. – 65 lat temu byłem żołnierzem powstańczej Starówki, ale kibicem Polonii zostałem 6 lat wcześniej – podkreślił.
Pan Juliusz Kulesza.
Powstaniec Warszawski, walczył w PWPW
Przedstawiciel Fundacji Polonia 2011 Jacek Kamiński przedstawił informacje organizacyjne związane z konkursem.
– Naszą ofertę kierujemy przede wszystkim do osób, które są aktywne w tej dziedzinie sztuki ulicznej. Mam nadzieję, że spotka się z zainteresowaniem tego środowiska i jury będzie mogło wybrać projekt, który stanie się ozdobą tego miejsca na warszawskiej Starówce – powiedział.
W trakcie konferencji o wycofaniu się z udziału w organizacji konkursu poinformował przedstawiciel Stowarzyszenia „Wielka Polonia” Remigiusz Lembowicz.
– Popieramy ideę takiego upamiętnienia Powstania w stu procentach. Bardzo nam przykro z tego powodu, ale musimy zawiesić nasz udziału w tej inicjatywie ze względu na postępowanie WOSiR-u w stosunku do klubu piłkarskiego Polonia – wyjaśnił.
Stowarzyszenie zaprotestowało w ten sposób przeciwko bezczynności WOSiR-u i władz miasta w sprawie dostosowania stadionu Polonii do wymogów piłkarskiej ekstraklasy i Ligi Europejskiej, co grozi upadkiem blisko stuletniego warszawskiego klubu. WOSiR jest administratorem obiektu z ramienia m.st. Warszawy i sponsorem konkursu „Graffiti ‘44”.
Przeczytaj oświadczenie
Jury konkursu:
Nagrodą za wygraną w konkursie jest możliwość realizacji projektu ze środków przekazanych przez sponsorów.
Organizatorzy składają podziękowania sponsorom przedsięwzięcia: Warszawskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji oraz firmie J.W. Construction Holding SA.
Patronat medialny nad konkursem objął portal internetowy www.warszawa.pl
Więcej informacji na stronie internetowej www.wielkapolonia.pl/graffiti1944.