2011.10.16 g. 19:18

Podwójny Mistrz Świata w Scrabble

Dosłowny Mistrz Świata
Nowozelandczyk Nigel Richards zwyciężył w jedenastej edycji Mistrzostw Świata w Scrabble® rozgrywanych w Warszawie w dniach 12-16 października. Jako pierwszy zawodnik w historii zdobył tytuł po raz drugi w karierze.

Aby otrzymać czek na 20000$ i tytuł najlepszego na świecie, scrabblista musiał łącznie rozegrać 39 partii. Eliminacje zakończył bilansem 25:9. W bardzo zaciętym finale prowadzonym do trzech zwycięstw konieczne było rozegranie pięciu pojedynków.
Decydującą partię Nigel wygrał 476 do 333.

Mistrz świata Scrabble. Od lewej- Sanjay Luthra Mattel PL, Nigel Richards Mistrz, Philip Nelcon Mattel UK

Od lewej:
Sanjay Luthra Mattel PL,
Nigel Richards zwycięzca,
Philip Nelcon Mattel UK

W środę 12 października 106 zawodników z 40 krajów zasiadło do pierwszej rundy. Do ścisłego finału mogło się dostać tylko dwóch najlepszych. Codziennie następowały zmiany na czołowych pozycjach, a mistrzostwa obfitowały w wiele niespodzianek. Już na początku został poprawiony rekord pod względem punktów zdobytych w partii remisowej. Dwóch zawodników z USA zakończyło grę z wynikiem 450:450.

W Mistrzostwach wzięło udział czterech zawodników z Polski. Najlepsze, 55 miejsce, zajął Rafał Dominiczak.

Anglojęzyczni zawodnicy interesowali się polskimi wyrazami, które są dozwolone w zawodach prowadzonych po angielsku. Oprócz wyrazów „pierogi”, „pieroshki”, „pierozhki”, „krakowiak”, „bigos”, „zloty”, „zloties” można ułożyć także „grosze”. Nazwa naszej monety kilka razy pojawiła się na planszy podczas Mistrzostw Świata w Scrabble®. Nigelowi Richardsowi od dzisiaj polskie słowa będą się kojarzyły z miłymi wspomnieniami. Warszawa szczególnie zapisuje się na scrabblowej mapie świata  - zmagania przy planszach najpopularniejszej na świecie gry słownej po raz pierwszy toczyły się w tej części Europy. Mistrzostwa Świata w Scrabble® rozgrywane są co dwa lata od 1991 roku.  Stawką w organizowanych przez Mattel Inc. zawodach była pula 50 000$ – najwyższa jak do tej pory w historii Mistrzostw Świata.

Nowy  stary Mistrz

Nigel Richards swój pierwszy tytuł wywalczył cztery lata temu w Bombaju. Przed dwoma laty dotarł do finału, w którym uległ Pakornowi Nemitrmansukowi z Tajlandii. Choć uczestnicy typowali powtórkę z ostatnich Mistrzostw, Tajowi nie udało się ponownie zakwalifikować do finałowej rozgrywki, zajął trzecie miejsce. Zadecydowała o tym porażka w przedostatniej rundzie eliminacji.

Nigel od początku był uważany przez pozostałych graczy za faworyta i bardzo trudnego przeciwnika. W czym tkwi jego klucz do zwycięstwa?
Jak sam twierdzi oprócz doświadczenia i słownikowej znajomości słów liczy się również szczęście. Podczas gry w Scrabble, każdy z tych czynników jest  bardzo istotny”.

Opublikowal: Michał Pawlik