Aby otrzymać czek na 20000$ i tytuł najlepszego na świecie, scrabblista musiał łącznie rozegrać 39 partii. Eliminacje zakończył bilansem 25:9. W bardzo zaciętym finale prowadzonym do trzech zwycięstw konieczne było rozegranie pięciu pojedynków.
Decydującą partię Nigel wygrał 476 do 333.
Od lewej:
Sanjay Luthra Mattel PL,
Nigel Richards zwycięzca,
Philip Nelcon Mattel UK
W środę 12 października 106 zawodników z 40 krajów zasiadło do pierwszej rundy. Do ścisłego finału mogło się dostać tylko dwóch najlepszych. Codziennie następowały zmiany na czołowych pozycjach, a mistrzostwa obfitowały w wiele niespodzianek. Już na początku został poprawiony rekord pod względem punktów zdobytych w partii remisowej. Dwóch zawodników z USA zakończyło grę z wynikiem 450:450.
W Mistrzostwach wzięło udział czterech zawodników z Polski. Najlepsze, 55 miejsce, zajął Rafał Dominiczak.
Anglojęzyczni zawodnicy interesowali się polskimi wyrazami, które są dozwolone w zawodach prowadzonych po angielsku. Oprócz wyrazów „pierogi”, „pieroshki”, „pierozhki”, „krakowiak”, „bigos”, „zloty”, „zloties” można ułożyć także „grosze”. Nazwa naszej monety kilka razy pojawiła się na planszy podczas Mistrzostw Świata w Scrabble®. Nigelowi Richardsowi od dzisiaj polskie słowa będą się kojarzyły z miłymi wspomnieniami. Warszawa szczególnie zapisuje się na scrabblowej mapie świata - zmagania przy planszach najpopularniejszej na świecie gry słownej po raz pierwszy toczyły się w tej części Europy. Mistrzostwa Świata w Scrabble® rozgrywane są co dwa lata od 1991 roku. Stawką w organizowanych przez Mattel Inc. zawodach była pula 50 000$ – najwyższa jak do tej pory w historii Mistrzostw Świata.
Nowy stary Mistrz
Nigel Richards swój pierwszy tytuł wywalczył cztery lata temu w Bombaju. Przed dwoma laty dotarł do finału, w którym uległ Pakornowi Nemitrmansukowi z Tajlandii. Choć uczestnicy typowali powtórkę z ostatnich Mistrzostw, Tajowi nie udało się ponownie zakwalifikować do finałowej rozgrywki, zajął trzecie miejsce. Zadecydowała o tym porażka w przedostatniej rundzie eliminacji.
Nigel od początku był uważany przez pozostałych graczy za faworyta i bardzo trudnego przeciwnika. W czym tkwi jego klucz do zwycięstwa?
Jak sam twierdzi „oprócz doświadczenia i słownikowej znajomości słów liczy się również szczęście. Podczas gry w Scrabble, każdy z tych czynników jest bardzo istotny”.